آردداخلیشماره 48گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

تاکنون 2 میلیون و 360 هزارتن گندم در کشور خریداری شده است

مدیرکل خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران:

به استناد آمار اعلام شده از وزارت جهاد کشاورزی، سطح زیرکشت گندم در سال جاری حدود 6 میلیون هکتار بوده که از این میزان قریب به 2 میلیون هکتار سطح زیر کشت آبی و مابقی سطح زیر کشت دیم است.

با توجه به برآورد اولیه وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید گندم در کشور، پیش بینی می شود که حدود 10 میلیون تن گندم با 7 درصد تلورانس (حدود 9 میلیون و 300 هزارتن تا 10 میلیون و 700 هزارتن گندم) در فصل زراعی جاری خرید داشته باشیم.

تاکنون 2 میلیون و 360 هزارتن گندم در کشور خریداری شده است

مرتضی سعادتی کیا، مدیرکل خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد: در فصل زراعی سال جاری، حدود 2 میلیون و 360 هزارتن گندم تا اواسط خرداد ماه  در سطح کشور خریداری شده است که  استان های خوزستان (یک میلیون و 181 هزارتن)، استان فارس (353 هزارتن) و ایلام  (190 هزارتن)  رتبه های اول تا سوم خرید را دارا بوده اند.  این میزان از خرید ، در قالب  376 هزار و 174 محموله از 126 هزار و 240 کشاورز در 26 استان کشور و در 370 مرکز خرید انجام پذیرفته است. امسال علی رغم خرید مشابه با سال قبل از لحاظ حجم ، تعداد مراکز خرید50 مرکز  بیشتر از سال قبل بوده است.

افت مفید و غیر مفید گندم سال جاری

وی با اشاره به اینکه متوسط  افت مفید و غیر مفید گندمهای خریداری شده در سطح کشور به ترتیب  56/1 و  54/1 درصد بوده ، در ادامه تصریح کرد: کیفیت گندم در دو بخش باطنی و ظاهری قابل تعریف است که کیفیت باطنی شامل مشخصاتی همچون میزان گلوتن ،  پروتئین،  هکتولیتر و ….   می شود که در زمان خرید مورد ارزیابی در مراکز قرار نمیگیرد و با ارسال نمونه به آزمایشگاه استانها  و نیز مرکز پژوهشهای غلات مورد رصد و پایش قرار میگیرد. کیفیت ظاهری شامل فاکتورهای افت و سن زدگی گندم که در مراکز خرید ارزیابی می شود، است و بر این اساس نیز قیمت گذاری گندم اجرا می گردد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا