آردآردسازانداخلیشماره 32غلاتگفتگوگندم

بورس کالا با عدم عرضه مناسب گندم، سامانه فروش آرد را مختل کرده است

مدیرعامل کارخانه آردداران

بورس کالا با عدم عرضه مناسب گندم، سامانه فروش آرد را مختل کرده است! در سامانه فروش آرد برای کارخانجات آرد سهمیه‌ای برای خرید گندم و فروش آرد مشخص شده است که باید گندم مورد نیاز خود را از طریق سازمان‌های غله و یا بورس کالا خریداری کنند که در حال حاضر تامین گندم از طریق بورس امکان‌پذیر نمی‌باشد چراکه تاکنون بورس کالا به دلیل عدم رقابت‌پذیری برای خرید و فروش گندم، اعمال سهمیه‌بندی و عدم رقابت برای تعیین قیمت، گندمی را عرضه نکرده است.

سامانه با وجود مشکلات تامین گندم و خرید آرد به شفاف‌سازی اطلاعات خریدار و فروشنده کمک می‌کند

دکتر صادقیان، مدیرعامل آردداران در گفتگو با نگاشته ضمن بیان مقدمه فوق در خصوص راه‌اندازی سامانه فروش آرد گفت: ایجاد این سامانه با وجود مشکلات تامین گندم و خرید آرد به شفاف‌سازی اطلاعات خریدار و فروشنده کمک می‌کند و از سوی دیگر با امکان پرداخت نقدی از سوی شرکت‌های خریدار، وضعیت نقدینگی فروشندگان را برای خرید گندم و تامین آرد بهبود می‌بخشد چراکه تا قبل از راه‌اندازی سامانه، وجه دریافتی شرکت‌های فروشنده از خریداران برای فروش محصولشان به‌صورت مدت‌دار بود که برای نقد کردن آن زمان بسیاری لازم بود.

مدیرعامل آردداران با اشاره به اینکه عدم عرضه گندم از سوی بورس فرآیند تولیدی کارخانجات را با مشکل مواجه کرده است، بیان کرد: متاسفانه تاکنون با وجود پیگیری‌های صورت گرفته کانون آرد نیز، اقدام مناسبی را در این زمینه صورت نگرفته است و اتخاذ هر تصمیمی درباره تامین گندم کارخانجات را منوط به مصوبه هیئت دولت می‌دانند.

سازوکار فروش گندم از طریق بورس کالا

صادقیان ادامه داد: اگر با پیگیری‌های صورت گرفته، سازوکار فروش گندم از طریق بورس و یا شرکت بازرگانی دولتی ایران اصلاح نشود، به دلیل واقع شدن در فصل زمستان و نزدیکی به ایام نوروز، حمل و انتقال گندم از شهرستان‌ها دچار مشکل خواهد شد. به طور کلی اسفندماه اوج فعالیت و فرآیند تولید کارخانجات است و اگر فروش و حمل گندم اصلاح نشود، ساز و کار تولیدی کارخانجات آرد با مشکل مواجه خواهد شد.

نظارت دولت در تامین، خرید و فروش گندم و آرد حق دولت است

این فعال صنعت آرد نظارت دولت در تامین، خرید و فروش گندم و آرد را حق دولت دانست و گفت: با توجه به اینکه قیمت گندم ارائه شده دولتی نصف قیمت جهانی است و یارانه دولتی برای آن در نظر گرفته شده است، ایجاد سامانه فروش آرد از سوی دولت فرآیندی مثبت می‌باشد که با توجه به انحصار دولت در بخش گندم و آرد کشور باید برای بهبود اجرای این سامانه راهکار و ابزارهای مناسبی برای تامین گندم و اجرای درست سامانه از سوی دولت اندیشیده شود.

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا