آردداخلیشماره 54گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

بخش خصوصی/گره کور اصلاح چرخه معیوب گندم، آرد و نان کشور به دست بخش خصوصی باز می شود

رییس اتحادیه تولیدکنندگان نان های حجیم و نیمه حجیم استان تهران

شهر تهران با دارا بودن 680 واحد صنفی تولیدکننده نان های حجیم و نیمه حجیم، حدود 6250 تن آرد مصرف دارد که کیفیت آن پس از سال 92 و انحصار مجدد دولت در این صنعت رو به افول قرار گرفته است به گونه ای که دوران طلایی آزادسازی طی سال 89 تا 92، با اعمال مجدد یارانه ها در بخش آرد و نان کشور به اتمام رسید و در حال حاضر شاهد افت کیفی آرد در کشور هستیم.

محمد جواد کرمی، رییس اتحادیه تولیدکنندگان نان های حجیم و نیمه حجیم استان تهران با ذکر مطلب فوق بیان کرد: به دلیل واردات گندم در اواخر سال گذشته و اختلاط با گندم داخلی، کیفیت آرد کشور در سال جاری نسبت به سال های گذشته مقداری بهبود یافته است اما در صورت عدم تامین امکان واردات گندم از سوی کارخانجات، همچنان مشکل کیفیت گندم، آرد و نان در کشور وجود خواهد داشت.

وی یادآور شد: پیشنهاد ما این است که دولت چرخه صنعت گندم، آرد و نان کشور را همچون سال 89 به بخش خصوصی بسپارد تا کارخانه های آرد با آگاهی از نوع آرد درخواستی نانوایان به کشاورزان اطلاع دهند که چه نوع گندمی در کشور نیاز است لذا تنها با آزادسازی و یکسان سازی نرخ های گندم می توان این صنعت را در مسیر درست پیش برد.

لزوم تشکیل اتحادیه کشوری تولیدکنندگان نان های حجیم و نیمه حجیم

کرمی در خصوص احداث اتحادیه کشوری تولیدکنندگان نان های حجیم و نیمه حجیم اظهار کرد: همانطور که لزوم تشکیل اتحادیه کشوری در قانون آمده است؛ هدف از شکل گیری این اتحادیه کمک به صنف مرتبط با توجه به روابطی است که اتحادیه کشوری با وزارتخانه های مختلف ایجاد می کند و از مواردی که این اتحادیه قدرت اعمال نظر در آن را خواهد داشت؛ بحث قیمت گذاری می باشد. در واقع اتحادیه کشوری هیچ گونه موازی کاری و دخالت در امور اتحادیه های استانی نخواهد داشت و برای دولت نیز به دلیل تعامل با یک اتحادیه کلی و ثابت بهتر خواهد بود.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان نان های حجیم و نیمه حجیم استان تهران در ادامه گفت: از طرف دیگر در حال حاضر شاهد قرارگیری برخی از واحدهای صنفی سایر استان ها در زیر مجموعه اتحادیه نانوایان سنتی هستیم در حالیکه این اتحادیه به دلیل تفاوت صنف نمی تواند خدمات چندانی به این نوع واحدها ارائه دهد لذا تشکیل اتحادیه کشوری می تواند مشکلات صنعت نان کشور را به ویژه مشکلات سایر استان ها که دسترسی کمتری به سازمان های مربوطه دارند را رفع کند و این صنعت را در مسیر رشد قرار دهد.

واحدهای نان حجیم و نیمه حجیم نیاز به تبلیغات بیشتری دارند

وی در پایان در خصوص تولید نان در بحران کرونا عنوان کرد: در این دوران پروتکل های لازم در واحدهای نان حجیم و نیمه حجیم رعایت شده است و شاهد استقبال بیشتر مردم از این نوع نان نسبت به سال های گذشته بوده ایم اما باید توجه داشت که همچنان نیاز به تبلیغات بیشتر در زمینه آگاهی مردم از پخت نان های حجیم و نیمه حجیم با ماشین آلات، تخمیر اولیه و ثانویه و حرارت غیر مستقیم وجود دارد لذا در حال مذاکره با صدا و سیما در این زمینه هستیم.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا