تکنولوژی سیلوداخلیشماره 39غلاتمعرفی تکنولوژی

با دستگاه پولساز هوایی استیف، مانع هدررفت سرمایه و افت محصول در سوله ها شوید

مدیرعامل شرکت استیف ایران

باتوجه به مشکلاتی که در سوله های ذخیره سازی گندم و سایر غلات، همچون افت محصول به هنگام تخلیه و عدم یکنواختی و همگنی در قرارگیری محصول در سوله ها وجود دارد که در نهایت نیز منجر به هدررفت سرمایه قابل توجهی می شود، شرکت استیف قریب به سه سال اقدام به تحقیق در این راستا برای رفع این معضل کرد که نهایتا منجر به ساخت و تولید دستگاه جاروبک هوایی پول ساز (HMP) با ثبت اختراع به عنوان اولین نمونه در قاره آسیا شد.

مهندس مهران قلمچی، مدیرعامل شرکت استیف ایران در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد: در واقع هنگامیکه دانه های روغنی و گندم از قسمت فوقانی سوله تخلیه می شود، دانه های سنگین تر در مرکز و ناخالصی ها کنار سوله قرار می گیرد که این امر هنگام ورود دانه روغنی به خط تولید، منجر به افزایش میزان اسیدیته، افت محصول و هدررفت میلیون ها تومان سرمایه می شود. علاوه بر این هنگام تخلیه کف سوله با لودر و کانوایر زنجیری، ناخالصی های کنار سوله وارد خط تولید شده و دستگاه بوجاری را با مشکل مواجه می کند. به همین دلیل اقدام به تولید جاروبکی جهت رفع این مشکلات که مانع هدررفت سرمایه ها می شود کرده ایم و از این جهت نام جاروبک هوایی پول ساز را برای آن برگزیده ایم.

مزایای جاروبک HNP استیف و کاربرد آن در سوله ها

وی تصریح کرد: این دستگاه با وزن و انرژی مصرفی کم در تناژ های مختلف ساخته و از سقف آویزان می شود و عملکرد آن به گونه ای است که دانه را از مرکز سوله به دیواره ها و از دیواره ها به مرکز سوله تقسیم می کند. این دستگاه از نظر فنی به طور کامل با استانداردهای اروپایی ساخته شده است که از مزایای آن می توان به افزایش 40 درصدی ظرفیت سوله ها، مکانیزه شدن تمام عملیات همچون بارگیری و تخلیه در سوله ها، هوادهی و همزنی دانه در سوله، کاهش آلودگی و کپک ها، کاهش هزینه ها و افت محصول، عملکرد سریع و یکنواخت سازی محصول اشاره کرد.

به گندم های خرد شده یا ریخته شده بر روی زمین بیشتر توجه کنید!

قلمچی یادآور شد: افت های ناچیز و یک درصدی ناشی از خردشدن و یا ریخته شدن گندم بر روی زمین که ممکن است به آن توجهی نشود در نهایت ضرر زیادی به سوله ها وارد می کند. پس از بررسی ها در بندر امام خمینی متوجه شدیم که این امر منجر به ضررمالی 1 میلیارد و 360 میلیون تومانی سه سوله 20 هزار تنی در سال شده است.

مدیر عامل شرکت استیف ایران گفت: در حال حاضر در مرحله اجرای چندین میلیارد قرارداد در سوله های بندر امام، مکانیزه کردن دو سوله به درخواست شرکت غله و اجرای چندین پروژه شرکتی دیگر هستیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: هدف ما تولید حدود 40 دستگاه در سال است که کار دشواری است و 35 نفر در این پروژه فعالیت دارند. ایده ی این دستگاه بسیار خاص و مورد تشویق آقای سیف نیز قرار گرفت که در این مسیر آقای دیبایی، معاون فنی سابق شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز بسیار به ما کمک کردند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا