آردآردسازانداخلیشماره 40غلاتگندمیادداشت

نان و تضمین کیفیت آرد به دلیل گرانی مواد غذایی

یادداشت از هلدینگ حاجی آقازاده (کارخانه آرد طلایی پرند)

متاسفانه به علت تورم و گرانی مواد غذایی عموم مردم بیش از گذشته به مصرف نان روی آورده اند که همزمان با این افزایش قیمت ها، وظیفه خود می دانیم که با سابقه 50 ساله در صنعت آردسازی، آرد باکیفیت و منطبق با استانداردهای ملی و سازمان بهداشت تولید و به دست مصرف کنندگان برسانیم.

این مجموعه با تولید انواع آردهای غنی شده با املاح و اصلاح شده با بهبوددهنده های ارگانیک محصولات سالم را به دست مصرف کنندگان رسانده و در نهایت به ایجاد و توسعه جامعه ای سالم کمک می کند. به این منظور کیفیت آرد در آزمایشگاه کارخانه با انجام آزمون های فیزیکوشیمیایی، میکروبی و تست های پخت از مزرعه تا سفره کنترل می گردد.

آموزش نانوایان و پخت نان نیز یکی از هدف های این مجموعه است که در این زمینه تعدادی از نانوایان را برای آموزش به فرانسه اعزام کرده ایم و در حال حاضر نیز به دنبال تدوام آکادمی باگت فرانسه در ایران هستیم تا آموزش در ایران و میان نانوایان را اجرا کنیم.

در واقع کارخانه آرد طلایی پرند جزو کارخانجاتی است که همواره تلاش می کند در آموزش بین نانوایان نوآوری داشته باشد و هر ماه برای نانوایان تهران نیز آموزش داریم و با دعوت از نانوایان برای حضور در کارخانه، فرایند تولید آرد سالم را از نزدیک مشاهده می کنند و پخت با کیفیت عالی و بهتر را آموزش می بینند.

آموزش نانوایان یکی از بزرگترین قدم ها در تولید آرد با کیفیت است

تجهیز خط تولید، آزمایشگاه کنترل کیفیت و تامین مواد اولیه سالم شامل گندم باکیفیت و بهبوددهنده های سالم و ارگانیک مطابق با استانداردهای ملی و جهانی بر فرایند تولید نقش بسزایی دارد. این موارد نکاتی است که تمام کارخانجات باید در طول سال های فعالیت خود انجام دهند و با به روزرسانی تجهیزات خود آرد سالم را به مشتریان برسانند اما یکی از بزرگ ترین قدم هایی که در تولید آرد سالم و در نهایت پخت نان سالم می توان برداشت، آموزش به نانوایان است.

به طور کلی شرایط لازم جهت تولید آرد سالم و نهایتا نان سالم، شامل آموزش بین نانوایان و خروج آنها از حالت سنتی است. به این معنی که شیوه پخت نان به همان روش سنتی باقی بماند اما نانوا در یک محیط سالم بتواند نان را بپزد. آموزش در سلامت نان و آرد با کیفیت حرف اول را می زند. کارخانه آرد طلائی پرند با آموزش پرسنل خود و نانوایان در مسیر تولید آرد سالم و نان سالم پیشرو است.

برای کاهش مصرف بهبوددهنده و افزودنی ها در آرد و نان باید گندم خارجی وارد کرد

البت باید به چالش های کارخانجات آرد که نبود گندم با کیفیت است نیز اشاره کرد. در واقع  اگرچه ایران از نظر گندم غنی شده است اما کیفیت گندم و نوع آن در مناطق مختلف ایران متفاوت است به همین دلیل برای تامین گندم با کیفیت باید گندم خارجی را با گندم داخلی اختلاط کنیم تا بتوانیم کیفیت آرد را افزایش دهیم و از بهبوددهنده های کمتری استفاده کنیم و نانوایان نیز از مواد افزودنی کمتری استفاده کنند.

در پایان در خصوص نمایشگاه آرد و نان باید گفت که یکی از محسنات حضور در نمایشگاه آشنایی با تکنولوژی جدید و شرایط جدید است. در واقع می توان به طور مستقیم با مشتریان خود ملاقات و دیدار داشت و اینکه اطلاع رسانی داشته باشیم. در این نمایشگاه می توانیم موقعیت های خوب صنعت آرد و گندم را ارزیابی کنیم و از آن بهره ببریم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا