آردآردسازانداخلیشماره 45گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

با استاندارد سازي الك خريد تضميني گندم، يارانه دولتي گندم در مسير درست تري پرداخت خواهد شد

مدير عامل كارخانه آرد درخشان قم مطرح كرد

استاندارد سازي الك خريد تضميني گندم گامي مهم در افزايش بهره وري كارخانجات آرد و ارتقا كيفيت گندم خريداري شده و آرد توليد شده از آن مي باشد. بر اساس دستورالعمل اجرايي سازمان ملي استاندارد، الك استاندارد در خريد تضميني گندم 20×2 مي‌باشد كه لزوم اجرايي اين دستورالعمل و جايگزيني آن به جاي الك 2×2 موجب كاهش ورود ضايعات مخلوط شده با گندم به كارخانجات آرد و افزايش كيفيت توليد خواهد شد. با توجه به اعلام سازمان غله و به دليل پيگيري متعدد، خوشبختانه مبناي خريد در سال 99 همان الك استاندارد 20×2 تعيين شده است كه به عبارت ديگر با استانداردسازي الك خريد تضميني گندم يارانه دولتي گندم در مسير درست تري هدايت خواهد شد.

 

با استاندارد سازي الك خريد تضميني گندم، يارانه دولتي گندم در مسير درست تري پرداخت خواهد شد

همچنين در نظرگرفتن شاخصه‌هاي كيفي گندم در زمينه خريد تضميني گندم نيز گام مهمي در اصلاح فرآيند خريد تضميني گندم است. اختصاص بسته‌هاي تشويقي و تسهيلات جهت كشاورزاني كه علاوه بر افزايش راندمان توليد در هكتار، گندم‌هایي با كيفيت بهتر از نظر ميزان گلوتن و ايندكس و افت پايين توليد مي‌كنند نيز عامل مهمي در اصلاح فرآيند خريد تضميني گندم و افزايش انگيزه جهت توليد گندم كيفي است.

مهندس علي پهلوان زاده، مديرعامل آرد درخشان قم در گفتگو با خبرنگار نگاشته ضمن بيان مقدمه فوق گفت: كارخانه آرد درخشان يكي از واحدهاي توليدي آرد در استان قم است كه با توليد حدود 20 نوع آرد مختلف در جهت تامين مصارف نانوايي و صنف و صنعت و توليد آرد با كيفيت، گام‌هاي مثبتی را برداشته است. همچنين اين كارخانه داراي مجوز خريد گندم عبور موقت جهت صادرات آرد است و در حال حاضر آردهاي توليدي خود را به كشورهاي قطر، افغانستان و عراق صادر مي‌كند .

پهلوان زاده با اشاره به اينكه توليد کنندگان داخلي آرد، پتانسيل خوبي از نظر توليد آرد به جهت كمي و كيفي دارند، بيان كرد: رفع موانع گمركي و تسهيل فرآيند صادرات و حمايت دولت از صادر كنندگان يكي از انتظارات آرد سازان جهت توسعه فعاليت آنان و افزايش توان رقابتي آنان با صادركنندگان از كشورهاي مختلف مي‌باشد. همچنين رفع موانع توليد داخلي و حمايت از توليد كنندگان داخلي، مهمترين قدم دولت در جهت افزايش بهره وري و توليد كيفي توليد كنندگان داخلي و در نتيجه عبور از شرايط سخت اقتصادي و تحريم‌ها مي‌باشد.

كيفيت گندم استان قم

وی در خصوص كيفيت گندم استان قم اظهار كرد: گندم امسال با توجه به بارندگي‌هاي مناسب و برنامه‌ريزي‌هاي دقيق از كيفيت نسبتاً مطلوبي برخوردار بوده است كه اميدواريم در سال زراعي جديد نيز همچنان افزايش كيفيت و البته كميت وجود داشته باشد. يادآور مي شود، كارخانه آرد درخشان قم يكي از واحدهاي با تجربه در صنعت آرد سازي است كه در حال حاضر با ظرفيت توليد  280تن در روز و توليد حدود 20 نوع مختلف آرد آماده تامين نياز آرد كشور و صادرات محصولات خود مي‌باشد .

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا