آردداخلیشماره 68گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

با ادعای حمایت از مصرف کننده، امنیت غذایی را به خطر نیندازیم

مدیرعامل شرکت تک ماکارون

سازمان ملل متحد، امنیت غذایی را دسترسی همه مردم به غذای کافی در تمام اوقات برای داشتن یک جسم سالم دانسته و سه رکن اصلی آن را موجود بودن غذا، دسترسی به آن و پایداری در دریافت آن می داند.
زنجیره تامین مواد اولیه و نهاده ها، تولید محصولات غذایی، شبکه توزیع و فروش و در نهایت مصرف کننده نهایی محصولات، حلقه‌های متصل و وابسته به هم بوده که در یک شبکه سیستماتیک به هم پیوسته و براساس اصول و قواعد حاکم بر «بازار رقابت»، «عرضه و تقاضا» و «کمیت و کیفیت» استوار است.

هرگونه خلل در هر یک از اجزای مفروض آن می تواند موجب اختلال در نتیجه مطلوب شده و یکی از ارکان «موجود بودن غذا»، «در دسترس بودن غذا» و «پایداری در دریافت غذا» را به خط بیاندازد. حتی اگر این اقدام با ادعای حمایت از مصرف کننده باشد.

تبعات اجبار تولیدکنندگان به درج قیمت درب کارخانه روی محصولات

در خارج از مرزهای این کشور، قیمت محصولات بر روی قفسه ها تعیین می گردد اما در کشور ما در اقدامی خلاقانه و ابتکاری از سالیان قبل، تولید کنندگان را وادار به درج «قیمت درب کارخانه»، «قیمت عمده فروشی» و «قیمت مصرف کننده» نمودند و طی دهه ها، از ته مانده آن ابتکار بدیع فقط «قیمت مصرف کننده» باقی ماند. برای اجرای این تکلیف در آن سال های دور چه بسیار افرادی که در ملاء عام شلاق خوردند و در این سال ها چه بسیار پرونده هایی که حکم تعزیر گرفتند!

بانیان و پیروان آن سیستم که با ادعای حمایت از مصرف کنندگان با اعمال قیمت گذاری تثبیتی، تکلیفی و دستوری و بعضا با تهدید و تشکیل پرونده به تضییع حقوق تولیدکنندگان می پرداختند؛ حال بدون اذعان و اقرار صریح به شکست و بی اثر بودن آن سیاست، خود را به جمع تولیدکنندگان کشانده و با همان استدلال های پر طمطراق، ادعای حمایت از مصرف کنندگان را در برابر توزیع کنندگان سر می دهند.

طراحان قرعه کشی فروش خودرو چگونه حق مالکیت را سلب کردند؟

طراحان «قرعه کشی فروش خودرو» که با سلب حق مالکیت و اعمال انواع محدودیت ها برای خریداران و با توسل به «شانس» ادعای تنظیم بازار خودرو را داشتند، اینک طرحی برای کالاهای معیشتی مردم فراهم کرده و در آستانه عید نوروز و ماه مبارک رمضان، اصرار بر انجام آن داشته و هنوز طرح خام و غیر کارشناسی آنان بر روی چند محصول آزمایشی به نتیجه مطلوب نرسیده، به تعمیم آن به گروه های بیشتر ابرام می ورزند.

پس از پایان بازی های یکی از دوره های جام جهانی فوتبال، کاپیتان تیم ملی کشورمان در پاسخ به انتقادات وارده به عملکرد ضعیف تیم بیان داشت. «عده ای توی چشم هایم نگاه می کردند و بهم پاس نمی دادند» حال که مهمترین دغدغه تیم اقتصادی دولت، حفظ امنیت غذایی است شاید زمان تعویض برخی بازیکنان فرارسیده باشد. این تیم برنده نخواهد بود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا