آردبین‌المللیخودکفایی گندمسرتیترشماره 67غلاتگفتگوگفتگوی ویژهگندم

ایران چقدر می‌تواند به بازار غلات صادراتی روسیه خوشبین باشد؟

نماینده اتحادیه غلات روسیه درایران مطرح کرد

گسترش روابط اقتصادی و سیاسی میان ایران و روسیه راهی موثر برای خنثی‌سازی تحریم‌ها و تامین نیازهای ایران در عرصه‌های مختلف است. همچنین غلات روسیه می‌تواند یک بازار موفق برای صادرات محصولات غذایی ایران و ارزآوری برای کشورمان باشد. نگاشته در این شماره برای اطلاع از وضعیت تجارت ایران و روسیه با دکتر علیرضا جعفری، نماینده اتحادیه غلات روسیه درایران به گفت‌وگو اختصاصی پرداخته است.

 

به گفته وی روسیه یکی از واردکنندگان بزرگ دنیا است و این کشور، رقم قابل توجه ۲۶۰ میلیارد دلار را در بخش واردات خود ثبت کرده است که بخش عمده‌ای از آن مربوط به محصولات کشاورزی و مواد غذایی می‌باشد. لذا روسیه بازار جذابی را برای تمام صادرکنندگان دنیا به ویژه ایران در بخش صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی فراهم کرده است.

سیاست دولت رئیسی در قبال تجارت ایران و روسیه

جعفری افزود: افزایش مراودات تجاری ایران و روسیه در چند ماه گذشته علاوه بر تاثیر تعرفه‌های ترجیحی مربوط به توافق‌نامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اورسیا، مدیون اهتمام دولت رئیسی و سازوکارهای آن برای توسعه تعامل با روسیه می‌باشد که در آینده نیز روند افزایشی خواهد داشت. البته اکنون، در آستانه سفر رئیس جمهور ایران به روسیه هستیم که این سفر نیز در روند افزایش تجارت ایران و روسیه تاثیر گذار است.

نماینده اتحادیه غلات روسیه در ایران با اشاره به اینکه یکی از محورهای سفر رئیسی به روسیه و گفت‌وگو میان دو کشور می‌تواند رسیدگی به موضوع عوارض‌های صادراتی غلات باشد، گفت: اتحادیه غلات به لحاظ قانونی به دنبال این است که روسیه، معافیت‌هایی را برای صادرات به  ایران اعمال کند و یا عوارض صادراتی را به صورت کامل بردارد. به همین منظور، جلساتی با سفیر ایران در روسیه و رئیس اتحادیه غلات روسیه برگزار شده است.

صرفه‌جویی 700 میلیون دلاری برای ایران درصورت تحقق معافیت تعرفه صادراتی روسیه

وی ادامه داد: با اعمال معافیت‌ برای تعرفه صادراتی از جانب روسیه، ایران می‌تواند در طول یک سال بیش از 700 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی داشته باشد. همچنین علاوه بر این موضوع، رشد عیجیبی در صادرات غلات از روسیه به ایران رقم خواهد خورد.

 

جعفری در ادامه درباره اخذ 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده از کالاهای وارداتی به کشور و تاثیر آن بر تجارت ایران و روسیه گفت: با انعقاد توافق‌نامه تجارت آزاد ترجیحی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، یک گام مهم و اساسی در جهت صادرات غلات پنج کشور به ایران به خصوص روسیه برداشته شد.

این توافق‌نامه تجارت ترجیحی، گشایش‌های بسیاری را در صادرات غلات روسیه به ایران ایفا می‌کند چراکه اتحادیه اقتصادی اوراسیا با ایران بر سر 862 قلم کالا به توافق رسیده است که این کالاها مشمول تعرفه‌ ترجیحی قرار گرفته است. به نحوی که 360 قلم کالا از جانب ایران به اتحادیه اقتصادی اورسیا و502 قلم کالا از جانب اتحادیه اقتصادی اوراسیا به ایران امتیاز داده شده است.

بر اساس این توافق‌نامه، واردات غلات و روغن آفتاب گردان به صورت خام به ایران از پنج کشور روسیه، قزاقستان، بلاروس، ارمنستان، قرقیزستان، شامل 50 درصد معافیت تعرفه‌ واردات خواهد شد که البته بسیاری از واردکنندگان نسبت به این موضوع آگاهی ندارند.

وضعیت تعرفه‌های صادراتی روسیه بر حوزه غلات

نماینده اتحادیه غلات روسیه در ایران در خصوص ارزیابی خود درباره تعرفه‌های صادراتی روسیه گفت: دولت روسیه با هدف تامین امنیت غذایی فدراسیون روسیه، عوارض صادراتی را بر غلات و برخی از محصولات دیگر مثل روغن آفتاب گردان اعمال می‌کند. از سوی دیگر، این عوارض بنا به شرایط روسیه و وضعیت امنیت غذایی این کشور، متغیر است.

برای مثال تعرفه عوارض صادرات هر تن روغن آفتاب گردان 280 دلار و گندم بیش از  94 دلار، جو 84 دلار و ذرت 69 دلار است که بعد از تعطیلات ژانویه احتمال تغییر مجدد عوارض آن می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه وضع عوارض صادراتی از جانب روسیه تاثیری بر تجارت آن با ایران نداشته است، گفت: در طول تاریخ، ایران همیشه یکی از کشورهای مهم برای صادرات غلات روسیه بوده است. به گونه‌ای که در فصل گذشته و پایان سال میلادی 2021 ایران در صدر لیست صادرکنندگان روسیه قرار گرفت و بالاترین آمار صادرات را به خود اختصاص داد.

پشت پرده برگشت محصولات صادراتی ایران از روسیه

جعفری در خصوص علت برگشت محصولات صادراتی ایران از روسیه گفت: کشور روسیه در حوزه صنایع غذایی از استانداردهای بسیار بالایی برخوردار است و حتی از اروپا سختگیری‌های بیشتری را نسبت به واردات مواد غذایی اعمال می‌کند. از سوی دیگر، ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی و غذایی به روسیه تنها مختص به ایران نبوده است و تعدادی کالا نیز از عراق، مصر و ترکیه برگشت خورده است.

وی ادامه داد: بر اساس اعلام وزارت جهادکشاورزی روسیه محصولاتی که به روسیه صادر می‌گردد، باید از سموم مورد تایید این کشور استفاده کنند و در صورت عدم استفاده از این سموم و یا ناشناخته بودن سموم مصرفی، اجازه ورود کالا به روسیه را نخواهند داد.

بازار 260 میلیارد دلاری روسیه؛ سکوی پرشی برای ایران

نماینده اتحادیه غلات روسیه در ایران با بیان این که با مذاکرات و پیگیری‌های سفیر ایران در روسیه موضوع برگشت محصولات صادراتی ایران در حال مرتفع شدن است، گفت: روسیه یکی از کشوری مهم و هدف برای صادرات محصولات ایران  است و بازار 260 میلیارد دلاری روسیه در حوزه واردات، می‌تواند نقش به سزایی را در توسعه صادرات غیر نفتی ایران داشته باشد.

عمده‌ترین چالش‌های تجارت ایران با روسیه

وی در خصوص عمده‌ترین چالش‌ها و مشکلات تجارت غلات میان ایران و روسیه گفت: در حال حاضر بزرگترین مشکل پرداخت و جا به جایی پول است. در فروش غلات هر یک کشتی قیمت قابل توجهی دارد و معمولا شرکت‌های روس نمی‌توانند بدون دریافت یا اخذ هیچ گارانتی و ضمانتی به صورت مدت‌دار تسویه حساب نمایند.

 

حمل و نقل نیز چالش بعدی در تجارت ایران و روسیه است. در حال حاضر، در روسیه در تمام کارخانه‌ها تا بنادر روسیه حمل و نقل ریلی (خط آهن) به صورت گسترده احداث شده است اما متاسفانه در ایران بخشی از این ریل‌گذاری صورت نگرفته است. همچنین موضوع کشتیرانی در دریای خزر نیز یکی دیگر از چالش‌ها می‌باشد که خوشبختانه  با تحرکات موثر در این حوزه و خرید کشتی می توانیم شاهد افزایش حمل و نقل دریایی میان دو کشور باشیم.

این مقام مسئول در خاتمه اظهار کرد: اتحادیه غلات روسیه آماده هر گونه همکاری و تعامل در جهت ارائه اطلاعات و قوانین و پیشنهادات سازنده به تجار ایرانی است تا از طریق تجارت و روابط بانکی و مالی میان تجار ایرانی با شرکت‌های روس را تسهیل ببخشد.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به صفحه ایمیل  ceo@eurasia-etc.ru مراجعه نمایند

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا