آردداخلیشماره 39صنعت ماکارونیغلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

امکان اختصاص ارز 4200 تومانی به تولید کنندگان ماکارونی جهت واردات گندم وجود ندارد

معاون بازرگانی شرکت ماکارونی مک:

با توجه به اینکه قیمت گندم صنف و صنعت بر اساس تکالیف بودجه سال جاری از یارانه خارج و با قیمت تمام شده 1850 تومان به فروش می رسد لذا انتظار اختصاص ارز 4200 تومانی به تولید کنندگان ماکارونی برای واردات گندم امری مغایر قانون است و حتی واردات گندم با ارز نیمایی 10 هزار تومانی نیز منطق اقتصادی ندارد چرا که قیمت تمام شده گندم خارجی به حدود هر کیلو 2800 تا 2900 تومان می رسد.

شفق، معاون بازرگانی شرکت ماکارونی مک در کفتگو با خبر نگار نگاشته بیان کرد: در چنین شرایطی واردات گندم با ارز 4200 تومانی تنها در صورتی ممکن است که دولت خودش اقدام به واردات و فروش آن با قیمت گندم صنف و صنعت به تولید کنندگان نماید که در این صورت اختلاط گندم وارداتی با گندم داخلی سطح کیفی محصولات کارخانجات ماکارونی را افزایش می دهد.

وی در ادامه به افزایش قیمت ماکارونی اشاره کرد و گفت: افزایش یکباره نرخ ارز در سال جاری که جهش قیمت مواد اولیه در داخل کشور را به همراه داشته و از طرف دیگر تغییر نرخ گندم از 900 تومان به 1850 تومان منجر به افزایش قیمت ماکارونی شده است. البته از آنجاییکه ماکارونی قیمتی کمتر از سایر مواد غذایی همچون گوشت و برنج دارد، لذا جایگاه آن در سبد غذایی خانوار همچنان حفظ شده است. افزایش قیمت ماکارونی مورد استقبال تولید کنندگان نیز نمی باشد و اگر شرایطی فراهم شود که تولید کنندکان امکان تهیه مواد اولیه با قیمت مناسب و ثابت را داشته باشند نیازی به حمایت های دولت بصورت یارانه ای که خود نیز رانت ایجاد می کند، نیست.

شفق با اشاره به اینکه در حال حاضر گندم صنف و صنعت شامل یارانه نمی شود و تعیین قیمت دستوری برای ماکارونی منطق ندارد، گفت: اگر تولید کننده از شمول قیمت گذاری دستوری خارج شود می تواند آرد بهتری خرید و محصول با کیفیت تر تولید کند و قیمت گذاری را بر اساس کیفیت محصول خود انجام دهد.

تولید کنندگان ماکارونی خواهان تامین شرایط کشت بیشتر گندم دوروم در سال آتی هستند

وی خاطر نشان کرد: یکی از در خواست های تولیدکنندگان ماکارونی این است که از گندم دوروم در تولید محصولات خود استفاده کنند لذا قیمت این نوع گندم باید منطق اقتصادی داشته باشد تا کشاورزان ترغیب شوند گندم دوروم کشت کنند چرا که مناطق کشت در کشور و مقدار تولید آن محدود است و در بهترین شرایط سالانه 400 هزار تن گندم دوروم تولید می شود که طی دوسال اخیر این میزان کاهش نیز یافته است.

معاون بازرگانی شرکت ماکارونی مک درپایان گفت: صادرات ماکارونی بیش از دو سال است که دچار چالش شده است و اصلی ترین دلایل آن بازگرداندن ارز حاصل از صادرات ماکارونی به سامانه نیما و فروش آن زیر قیمت، تعهد ارزی 500 دلار برای هر تن درگمرک که منجر به ضرر صادر کنندگان شده است چرا که اغلب زیر این قیمت صادر می شود و همچنین افزایش هزینه های صادرات به دلیل تحریم ها که منجر به افزایش قیمت تمام شده محصول و ناتوانی تولید کنندگان داخلی برای رقابت با سایر کشورها شده است. لذا این مسایل بارها به گمرک منعکس و مکاتبه شده اما همچنان اقدام موثری در راستای اصلاح قیمت صادرات صورت نگرفته است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا