داخلیشماره 9گفتگوگفتگو با بخش خصوصیماکارونی

افت غيرمفيد گندم هاي دوروم از کجا ناشي مي شود؟

در گفتگو با مديرعامل مديرعامل گروه صنايع غذايی مانا مطرح شد؛

افت غيرمفيد گندم هاي دوروم از کجا ناشي مي شود؟ در طي سال 95 دولت گندم نرم را از زارع با نرخ 1270 خريداري کرد. امروز دولت به صنايع ماکاروني، قنادي، بيسکوييت و…، گندم را به نرخ 936 تومان و 900 تومان ارائه مي دهد که سياست درستي است و باعث شد تا امسال قيمت محصولات وابسته به گندم و قيمت ماکاروني افزايش پيدا نکند.

مهمترين چالش امروز صنف ماکاروني ابتدا کيفيت گندم دوروم موجود در بازار و دوم ناهماهنگي در ارائه و توزيع آن است. مهندس ملک مديرعامل گروه صنايع غذايي مانا در گفتگوي اختصاصي با نگاشته ضمن بيان مطلب فوق، به عنوان فردي که هم در حوزه آردسازي و هم توليد ماکاروني فعال است به تشريح چالش هاي اين دو صنعت پرداخته است.

وي در ابتدا با بيان اينکه اولين مشکل واحدهاي صنف و صنعت به ويژه ماکاروني سازان کيفيت گندم است، گفت: گندم هايي که سال گذشته از استراليا خريداري مي شد داراي پروتئين بالا، افت غير مفيد نزديک به عدد صفر و افت مفيد 5/1 (شامل گندم شکسته و دانه مرغي) بود. گندم روسيه نيز از پروتئين بسيار بالايي برخوردار بود. اما امروز ماکاروني سازان يا بايد گندم 900 توماني نرم بخرند و يا گندم 936 تومان دوروم داخلي خريداري کنند.

گندم دوروم ايران گندم قابل قبولي است به شرطي که خاک و آشغال نداشته باشد

متأسفانه برخي از محموله هاي گندم دوروم در سال جاري 10 درصد افت غير مفيد داشته و اين عدد بسيار بالاست و عملا گندم آنقدر خاک و کاه و کزل دارد که از لحاظ اقتصادي اصلا به صرفه کارخانجات نيست. بايد اين مسأله روشن شود که اين همه خاک با چه روشي وارد گندم مي شود؟ شايد کمباين شايد زارع و شايد توسط سيلودار اين همه خاک در گندم جاي مي گيرد!

ملک با بيان اينکه در سال گذشته بر اساس يک سياست غير کارشناسانه و اشتباه گندم دوروم را با گندم نرم براي مصارف خبازي اختلاط نمودند، يادآور شد: اين سياست به جاي بهبودکيفيت نان به مراتب آرد خبازي را نا مناسب تر کرد. خوشبختانه امسال اين سياست اعمال نشد چرا که روشن شد که گندم دوروم فقط براي ماکاروني مناسب است.

وي در بخش بعدي به مسأله ناهماهنگي در ارائه گندم پرداخت و اذعان داشت: گندم از استان هاي مختلف کرايه حمل متفاوت دارد. از طرفي شرايط پرداخت گندم امسال نقدي است و مانند سال گذشته پرداخت ها دو ماهه نيست اما باز اگر گندم با همکاري مناسب مسئولان رده بالاي شرکت بازرگاني دولتي به صورت LC داخلي به دست صنعت برسد مشکل ما حل خواهد شد.

دلالان نبايدگندم خارجي را وارد و به دولت با نرخ تضميني بفروشند!

مديرعامل صنايع غذايي مانا در پاسخ به سوال خبرنگار ما به مسأله نرخ گندم در سال آينده پرداخت و گفت: پيشنهاد جهاد کشاورزي افزايش 9 درصدي نرخ گندم در سال آينده است و با توجه به تورم، پيشنهاد، منطقي به نظر مي رسد اما مسئله نگران کننده تفاوت موجود در نرخ گندم داخلي و خارجي است.

اگر سال آينده به دليل کاهش بارندگي دولت گندم وارد کرد نبايد نرخ واردات 900 تومان و نرخ خريد تضميني دولت 1300 باشد زيرا اين فاصله موجب فساد و رانت خواهد شد. دولت بايد راهکاري بيانديشد که دلالان گندم خارجي را وارد ننموده و به دولت با نرخ تضميني بفروشند. اين نهايت زيان دولت است! دولت بايد با وضع تعرفه بر روي واردات جلوي فساد را بگيرد.

ملک تأکيد نمود که تا قيمت ها با هم يکي نشود اين فساد ها جمع نمي شود

وي گفت: بسياري از افراد متأسفانه گندم را با نرخ 900 تومان از دولت خريده و چند ماه ديگر به نرخ 1300 تومان به دولت مي فروشند. بواقع چطور مي توان مانع اين فسادها شد؟! شايد راه حل اصلي کنترل توليدات واحدها باشد.

اگر دولت به من گندمي ارائه مي دهد بايد نحوه مصرف و صورت فروش به وزارت اقتصاد و دارايي را بخواهد. پيشنهادم اين است که هر سه ماه يکبار واحدهاي توليدي ليست فروش شان (طبق ليست ارائه شده بع وزارت اقتصاد و دارايي) به دولت ارائه دهند تا گندم هاي 900 توماني فروخته شده به صنعت باز سر از سيلوهاي دولتي در نياورد.

وي در خاتمه ابراز اميدواري کرد که به زودي سوبسيد گندم حذف شده و با وضع تعرفه بر گندم وارداتي صنف و صنعت با نرخ آزاد گندمش را تامين کند. چرا که با چند نرخي بودن گندم هم دولت و هم مردم ضرر مي کنند و تنها عده معدودي سود جو در اين ميان کسب سود مي کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا