داخلیشماره 31گفتگوگفتگوی ویژه

ایستگاه ریلی پرشیا؛ شروع تحولی عظیم در سیستم حمل و نقل ریلی غلات

مدیر عامل صنایع غذایی پرشیا مطرح کرد

ایستگاه ریلی پرشیا؛ شروع تحولی عظیم در سیستم حمل و نقل ریلی غلات! مقتدی کرمانشاهانی از پیشکسوتان صنایع غذایی کشور و از فعالان باسابقه دراین ورطه است، که در کارنامه کاری خود احداث اولین کارخانه مدرن ماکارونی را دارد و 35 سال مدیریت عامل شرکت بولر ایران را برعهده داشته اند. وی توانسته است با بهره برداری از ایستگاه ریلی پرشیا در راستای حمل ونقل و ذخیره سازی مدرن غلات، صنایع غذایی آرین (سهامی خاص) را  به روزهای خوش فعالیت خود نزدیک کند.

ایشـان حـدود 15 سـال ریاسـت هیئت مدیـره اتاق بازرگانی و صنایع ایـران و آلمـان را برعهده داشته اند. در این راستا برای تشریح بیشتر خدمات این ایستگاه ریلی، نشریه نگاشته به گفتگو با ایشان پرداخته است که در ادامه می‌خوانید:

مهندس کرمانشاهانی در ابتدا مطرح کرد: این ایستگاه ریلی که جهت واردات و صادرات در سامانه راه آهن به ایستگاه پرشیا معروف است، با اتصال به شبکه سراسری خطوط آهن ایران، به آسیای میانه از طریق مرز اینچه برون و مرز سرخس و همچنین از طریق خط آهن ترکیه به اروپا متصل می باشد و با هزینه تقریبی 40 میلیارد تومان احداث گردیده است.

تجهیزات مدرن بارگیری و تخلیه ایستگاه ریلی پرشیـا را برای صنـایع غذایی

لذا این ایستگاه توانایی تخلیه و بارگیری همزمان سیستم ریلی و کامیون را دارد. به‌گونه‌ای که در قسمت تخلیه کامیون مجهز به 6 کته ورودی مستقل غلات با ظرفیت 250 تا 300 تن تخلیه در ساعت و همزمان قادر به بارگیری 200 تن غلات در ساعت توسط کامیون می باشد. از طرف دیگر همزمان می تواند 300 تن در ساعت واگن های حامل غلات را تخلیه و همزمان در صورت نیاز 200 تن در ساعت واگن های قطار را برای صادرات بارگیری نماید. این عملکرد با تجهیزات مدرن بارگیری و تخلیه ایستگاه ریلی پرشیـا را برای صنـایع غذایی بسیار مهم، متمایز و مقرون به صرفه نموده و هزینه حمل غلات را تا 50% تقلیل خواهد داد.

لازم به ذکر است که سیستم ایستگاه طوری طراحی گردیده است که سایر صنایع هم می توانند از این محل به عنوان پایانه ورودی و خروجی استفاده نمایند.

کاهش یک دوم هزینه‌های انتقال کالا و حمل و نقل با بهره‌گیری از ایستگاه ریلی

وی با اشاره به اینکه در آینده‌ای نزدیک، مقوله حمل گندم با کامیون به استان البرز به هیچ وجه مقرون به صرفه نخواهد بود، و ایستگاه ریلی جایگزین آن خواهد شد، در خصوص مزایای این نوع حمل بیان کرد: هزینه حمل کالا از طریق خطوط ریلی یک دوم هزینه حمل با کشتی و یا کامیون است. همچنین هر واگن ریلی با حجم 50 تن کالا، علاوه بر کاهش 50 درصدی هزینه‌ها منجر به افزایش سـرعت فرآیند حمـل و نقـل و کاهش ریزش و آسیب محصـول برای مشتریان می شود.

وی در خصوص تکنولوژی سیلوها اذعان داشت: شرکت صنایع غذایی آرین در بحث سیلو از تکنولوژی فرامه ایتالیا و سیستم نقل و انتقال پی تی ام که از نظر تکنولوژی در سطح نخست دنیا قرار دارد، بهره می‌گیرد.

پتانسیل تخلیه و بارگیری 950 هزار تن غلات در سال در ایستگاه ریلی‌پرشیا

مهندس کرمانشاهانی با بیان اینکه تخلیه و بارگیری 950 تا یک میلیون تن غلات در سال، یکی از اهداف احداث مجموعه ذخیره‌سازی پرشیا است، گفت: ایستگاه ریلی پرشیا در زمینی به وسعت 20 هکتار و احداث سه خط فرعی در داخل محوطه، هر کدام به طول 500 متر که قادرند بین  30 تا 35 واگن را همزمان با ظرفیت 300 تن غلات در ساعت را تخلیه، و همزمان200 تن غلات را در ساعت برای صادرات بارگیری نمایند. از این ایستگاه ریلی می توان کلیه واردات مانند گندم، جو، ذرت، سویا و دانه‌های روغنی از کشورهای شمالی ایران مستقیما به ایستگاه پرشیا حمل نمود که هزینه این حمل و نقل به مراتب از کامیون، کشتی و کامیون ارزان تر خواهد بود.

کاستی ها و محدودیت‌های حمل و نقل جاده‌ای غلات

رئیس هیئت مدیره شـرکت صنایع غذایـی آریـن در پاسخ بـه کاستی ها و محدودیت‌های حمل و نقل جاده‌ای غلات اظهار کرد: صنایع غذایی آرین با دارا بودن باسکول‌های ریلی و کامیونی به افزایش سرعت حمل و نقل کمک کرده است و سیلوهایی با ظرفیت بالا را برای تخلیه کالاها پیش‌بینی نموده است. همچنین یکی دیگر از مزایای صنایع غذایی آرین بهره‌گیری از سیلوهای میکس برای اختلاط گندم با ظرفیت 12 هزار تن که مجهز به سیستم و تجهیزات دقیق مخلوط کننده غلات می باشند.

کارخانه تولید آرد با ظرفیت 1500 تن

مهندس کرمانشاهانی در خصوص فعالیت‌های صنایع غذایی آرین گفت: صنایع غذایی آرین یک هلدینگ صنایع غذایی است که علاوه بر سیلوهای گندم، ساخت سیلوهای 100 هزار تنی را با هدف واردات گندم از اروپا و آسیای میانه از طریق ایستگاه ریلی در برنامه کاری خود دارد. همچنین احداث کارخانه تولید آرد با ظرفیت 1500 تن نیز با توجه به اشباع بودن صنعت آرد کشور در برنامه‌های بلند مدت این شرکت قرار گرفته است.

در همین راستا یکی دیگر از برنامه‌های توسعه‌ای صنایع غذایی آرین تکمیل کارخانه نوآفرین با مجموعه‌ای 6 هکتاری برای تولید نشاسته، گلوکز و فروکتوز است که با توجه به تحریم‌ها تاکنون 75 درصد تجهیزات و ماشین آلات این مجموعه از کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا و ترکیه وارد کشـور شده است و باقیـمانده آن با وجود تامـین اعتبار، به خاطر تحـریم ها در بلاتکلیفـی به سـر می‌برد. البته برای حل این مشکل درحال رایزنی با کشورهایی مانند آلمان، چین و ترکیه می باشیم.

بانک کشاورزی؛ بانکی خوش‌نام برای مراودات مالی با اروپا

رئیس افتخاری اتاق بازرگانی ایران و آلمان در خصوص تحریم‌ها و اثرات آن بر صنایع کشور بیان کرد: با توجه به اینکه صنایع غذایی و دارویی شامل تحریم نمی باشند؛ اما برقراری مراودات مالی با بانک‌های بزرگ اروپایی بسیار سخت شده است. لذا این شرایط شرکت‌های ایرانی و صنایع غذایی و دارویی را در تامین به موقع مواد اولیه برای تولید کالاها با مشکل مواجه کرده است.

رئیس هیئت مدیره شرکت صنایع غذایی آرین در پاسخ به راهکارهای گذر از این بحران گفت: اکنون بانک‌های خوش‌نامی مانند کشاورزی، اقتصاد نوین، مسکن، پاسارگاد، بانک شهر، بانک سامان و… مشمول تحریم‌های آمریکا نمی‌باشند و با تعامل با بانک‌های کوچک اروپایی که هیچ‌گونه مراوده مالی با بانک‌ها و بورس آمریکا ندارند، می‌توانند همکاری کنند. لذا شرکت‌های خارجی طرف قرارداد با ایران برای انجام معامله باید تعامل‌هایی را با بانک‌های اروپایی برقرار کنند که این امر صرف هزینه‌های بیشتری را برای کشور به دنبال دارد.

صنعت نیابد به خاطر تحریم‌ها و مشکلات بانکی و مالی متوقف شود

مهندس کرمانشاهانی با بیان اینکه صنعت نیابد به خاطر تحریم‌ها و مشکلات بانکی و مالی متوقف شود، اظهار کرد: صنعت یک کشور با وجود رشد کیفیت و کمیت قابلیت پایداری و شکوفایی دارد و در صورت نبود نوآوری در تولید و کیفیت با شکست مواجه می‌شود. برای مثال در برخی از کشورها مانند دبی تولیدکنندگان و صنعتگران علاوه بر زمین رایگان از خدمات بانکی و وام بانکی با بهره ای بسیار نازل استفاده می نمایند. در همین راستا دولت باید حمایت‌هایی را در جهت حرکت چرخ واحدهای تولیدی و کم کردن سود وام‌های بانکی برای فعالان صنعت قائل شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت صنایع غذایی آرین در پایان خاطرنشان کرد: با همکاری سازمان محترم غله و خدمات بازرگانی کشور و اداره کل راه آهن سراسری کشور تدابیری برای ترانزیت، نگهداری و پخش گندم و سایر دانه‌ها از سوی صنایع غذایی آرین اندیشیده شده است.

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا