آردداخلیشماره 38غلاتگفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

کاهش تولید گندم یا کمبود آن گمانه زنی بوده و غیر کارشناسی است

معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران:

کاهش تولید گندم یا کمبود آن گمانه زنی بوده و غیر کارشناسی است و با توجه به اینکه تا 10 تیرماه سال جاری حدود 3 میلیون و 890 هزار تن گندم از 28 استان خریداری شده و هنوز خرید سه استان دیگر نیز باقی مانده است

لذا نمی توان در حال حاضر پیش بینی کارشناسانه داشت که آیا امسال نیز در تولید گندم خودکفا خواهیم شد و یا با کمبود این محصول مواجه می شویم

به همین دلیل تمام ادعاهایی که تاکنون در خصوص کمبود گندم در سال جاری مطرح شده است، شایعه ای بیش نیست و خرید تضمینی گندم همچنان مطابق روال سنواتی در حال انجام است.

حسن عباسی معروفان، معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفتگو باخبرنگار نگاشته بیان کرد: اگرچه حجم خرید تضمینی گندم امسال نسبت به سال گذشته تا تاریخ 10 تیرماه، با حدود 4 و نیم درصد کاهش مواجه شده است

اما باید گفت که این میزان جای نگرانی ندارد؛ چراکه فصل خرید در سال گذشته از 20 اسفند ماه و در سال جاری باتوجه به بارندگی ها از 15 فروردین آغاز شده است لذا تاخیر در آغاز فصل خرید منجر به این تفاوت حجم خرید در مقایسه دو سال با یکدیگر شده است.

وی در ادامه افزود: همچنین علت برخی ادعاها در خصوص کاهش خرید گندم از سوی دولت در سال جاری، این است که امسال بخش خصوصی نیز مجاز به خرید گندم از کشاورزان شده است.

طبیعتا حجم خرید دولت کمتر می شود. با توجه به مواردی که گفته شد می توان ادعاهایی همچون کمبود گندم و کاهش خرید گندم از سوی دولت را نفی کرد چراکه منطق اقتصادی و کارشناسانه ندارند.

برای بررسی کاهش تولید گندم باید تا پایان مرداد ماه سال جاری منتظر ماند

معروفان با اشاره به اینکه برای ارائه نظر کارشناسانه در خصوص حجم خرید گندم و کمبود آن باید تا پایان مرداد ماه سال جاری که فصل خرید به پایان می رسد، منتظر ماند، گفت: با توجه به اینکه کارشناسان ما در هر شهر و مرکز خرید به صورت روزانه حجم خرید گندم را بررسی می کنند،

لذا پیش بینی می کنیم که امسال نیز 10 تا 15 درصد افزایش خرید گندم نسبت به سال گذشته داشته باشیم چراکه موجودی گندم در سیلوها نیز نشانگر یکی از بهترین ذخایر نسبت به سال گذشته است و روند خرید نیز مطلوب است.

وی یادآور شد: ارزش گندم خریداری شده تا تاریخ 10 تیرماه با هزینه حمل کرایه 6 هزار و 800 میلیارد تومان بوده است که حدود 90 درصد وجوه کشاورزان تا به امروز پرداخت شده است که مابقی آن نیز پس از تحویل پرونده ها به بانک کشاوزی واریز می شود.

نرخ خرید گندم از سوی دولت و شورای اقتصاد 1700 تومان تعیین شده است

معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران در خصوص نرخ خرید گندم تصریح کرد: اگرچه نرخ خرید گندم از سوی دولت و شورای اقتصاد 1700 تومان تعیین شده است اما این رقم همچنان برای تولیدکننده رضایت بخش نیست و ما نیز با افزایش آن موافق هستیم اما مسئله ای که وجود دارد این است که بودجه دولت هم باید در نظر داشت.

وی در پایان به اختصاص ارز 4200 تومانی برای کالاهای اساسی اشاره کرد و گفت: مواد اولیه صنایع غذایی همچون برنج، گوشت، روغن، شکر و …. از اقلام پر مصرف کشور به حساب می آیند لذا اگر دولت این کالاها را با ارز آزاد وارد بازار کند، بخش عمده ای از مردم قدرت خرید خود را از دست می دهند

لذا به منظور حمایت از مردم این ارز به کالاهای اساسی تخصیص داده شده است اما در صورتیکه درآمد مردم متناسب با هزینه ها شود؛ آزاد شدن قیمت ها و عدم اختصاص این نوع ارز بهتر و مناسب تر می باشد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا