آردآردسازانداخلیشماره 66گزارشگندم

اعتبار سنجی شرکت آردداران از سوی اتاق بازرگانی ایران و سوئیس

مدیرعامل شرکت آردداران

اعتبار سنجی اتاق بازرگانی ایران و سوئیس،  فرآیندی است که به منظور تعیین سطح اعتبار بین المللی شرکت های عضو اتاق صورت می پذیرد و آن را به صورت خودمحور در جهت تشویق و ایجاد فرصت های بازرگانی برای شرکت های توانمند ارائه کرده است. در این خصوص  با خبر شدیم  شرکت آردداران به تازگی موفق به دریافت تندیس اعتبار سنجی از سوی اتاق بازرگانی ایران و سوئیس  شده است؛ به این منظور به گفت وگو با دکتر شهرام پورزارع، مدیرعامل شرکت آردداران پرداختیم که در ادامه، مصاحبه ایشان را می خوانید.

پورزارع در باره اهداف این اعتبارسنجی تصریح کرد: این فرآیند بر اساس بررسی و بازرسی دقیق مستندات رسمی شرکت تحت ارزیابی در یک مقطع زمانی خاص و مطابق نتایج آن با الزاماتی که از سوی اتاق، طراحی و مدیریت شده است، صورت می پذیرد. این اعتبارسنجی ، نوعی مقیاس گذاری برای تضمین کیفیت و کمیّت شرکت ها در ارائه خدمات تخصصی و فناورانه، تولید، صادرات و میزان حضور و مشارکت در بازارهای جهانی است که با توجه به میزان توانایی آنها  )بر اساس نفرات و سوابق رسمی، تجربه کاری، توان مالی محاسبه شده شرکت و …) انجام می گیرد.

 

وی ادامه داد: درواقع ارزیابی “اعتباری” شرکت آردداران دربردارنده تحلیل سیستماتیک داده ها، اطلاعات اعتباری و همچنین بررسی دقیق تر شیوه های مدیریتی تحت اجرا در شرکت و ساختار هیأت مدیره و مالکیت موسسه بوده است. بر همین اساس، شرکت آردداران با توجه به شاخص­هایی همچون ثبت شرکت، تعداد کارکنان، بررسی رزومه، مستندات، سوابق فناورانه و بازرگانی شرکت، سرمایه انسانی متخصص و فعال، وضعیت تولید، لیست محصولات و خدمات تخصصی، مجموع فروش سالانه و …  مورد ارزیابی قرار گرفت  که از دید الزامات مدنظر اتاق بازرگانی ایران و سوئیس، تمامی این عوامل، مورد اطمینان بودن یک شرکت را به شریک خارجی نشان می دهد.

 

اهمیّت دریافت تندیس اعتبار سنجی آردداران از سوی یکی از نهادهای بین المللی

مدیرعامل شرکت آردداران در خصوص مزیت اعتبارسنجی عنوان کرد: با توجه به استعلام و مذاکرات صورت گرفته با اتاق ایران و سوئیس، گواهینامه مذکور به عنوان یک مدرک اعتباری در مسیر عقد تفاهم نامه های بین المللی و ارتباط دهی شریکان تجاری بین المللی به همدیگر و به عنوان یک مرجع اعتباری قابل اطمینان در فرآیند تجارت (براساس اعتبارسنجی صورت گرفته( عمل می کند. لذا با این اعتبارسنجی،  شانس یافتن شریک تجاری دراروپا و به ویژه سوئیس برای شرکت های معتبر نیز افزایش خواهد یافت. بر همین اساس، شرکت آردداران قادر خواهد بود با اتکا به شایستگی اعتباری خود و از طریق دریافت رتبه اعتباری با تکیه بر این اعتبارنامه اتاق بازرگانی ایران و سوئیس، دورنمایی معتبر در عرصه تجارت، به ویژه تجارت بین الملل برای خود ایجاد کند.

 

گذری بر طرح های علمی و توسعه تولید آردداران در سال 1400

پور زارع در ادامه به اقدامات علمی شرکت آردداران در سال 1400 و سیاست این شرکت در ادامه مسیر دانش بنیان و اقدامات و برنامه های در نظر گرفته شده به منظور ادای دین خود در جهت اهداف فناورانه گفت: شرکت آردداران با تکیه بر محوریت علمی و چشم انداز بنیادین آن در مسیر تغییر نگاه سنتی در ارزش گذاری منابع غنی کشاورزی و به کارگیری و بهره وری آن کوشیده است تا نگاه و ارزش گذاری جدیدی در زنجیره توسعه محصولات حاصل از فرآوری غله در کشور معرفی کند.

وی اضافه کرد: این شرکت برای نخستین بار در سال 1399 با تکیه بر همین محوریت توانست اولین فناوری بر پایه بیوفرآوری مواد و محصولات جانبی حاصل از آسیاب غله را در کشور معرفی کند و مالکیت فکری و معنوی (ثبت پتنت ملی و PCT بین المللی) آن را به عهده خود بگیرد. این شرکت در همان ابتدا با معرفی محصولات پایه دو ماده شیمیایی با ارزش لیگنین و بیو اتانول SOLVARD)) حاصل از راه اندازی این پروسه توانست برای نخستین بار در کشور و صنعت آسیابانی، توانایی علمی خود را  از نگاه نوین فناورانه به اثبات برساند.

خوشبختانه این حرکت در سال 1400 توانست به توسعه استخراج محصولات با ارزش افزوده بسیار بالای پروتئینی بر پایه گیاهیProSIT) ) مورد مصرف صنایع غذایی و دارویی و ترکیبات غلظت دهنده سلولزیBioFIBRAN)) دارای کاربری در صنعت نفت و عمران طی ادغام فرآوری جدید در پروسه خود دست یابد.

اقدامات فناورانه شرکت آردداران

مدیرعامل شرکت آردداران یادآور شد: از دیگر اقدامات فناورانه صورت پذیرفته در سال جاری، توسعه دیگر محصولات غنی کننده و بهبود دهنده مورد کاربری به عنوان افزودنی در صنعت تولید آرد گندم بود. در همین زمینه  شرکت آردداران موفق شد برای نخستین بار گواهینامه آزمایشگاه و همکار رسمی استاندارد در این بخش را به خود اختصاص دهد.

پورزارع در پایان درباره برنامه های آتی این شرکت بیان کرد: شرکت آردداران  هم اکنون  با مطالعه و طراحی فناوری جدید در صنعت غلات در مسیر وظیفه علمی خود قرار دارد تا  بتواند با ایجاد کاربری اختصاصی مواد ارزشمند حاصل از آسیاب غلات ، در مسیر تحقق اهداف اقتصادی و جلوگیری از واردات و انتقال ارز هنگفت پیش براند و  به  زنجیره ی تأمین مواد بیوشیمیایی استراتژیک همچون مواد پایه ساخت ویتامین ها، پروتئین ها و آنتی اکسیدان های مورد مصرف صنایع دارویی و غذایی ورود کند و بر این اساس  بتواند مواد و محصولات جدید در این صنعت را به بازار و دنیای غلات و فناوری های حاصل از آن معرفی کند.

 

رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس:

اتاق بازرگانی ایران و سوئیس با اعتبار سنجی شرکت ها، برند ایرانی را تبدیل به مزیت می کند

در بخش دیگر این گزارش، به گفت وگو با شریف نظام مافی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس پرداختیم. نظام مافی در این خصوص اظهار کرد: در زمینه صادرات و فعالیت های اقتصادی، در میان شرکت های ایرانی  خلائی وجود دارد و آن هم مشکل اعتباری این شرکت ها در بازارهای جهانی است که مسائل سیاسی و منطقه ای کشور، عبارت “ساخت ایران” را به مزیت تبدیل نمی کند.

لذا باید در جهت تبدیل عبارت  ساخت ایران به یک مزیت، اقدامات لازم  انجام شود  تا شرکت ها از نظر کیفیت و برندسازی در بازارهای جهانی و منطقه ای جایگاه خود را به دست آورند؛ در این خصوص اتاق بازرگانی ایران و سوئیس با ارزیابی شرکت ها و ارائه امتیازهایی بر اساس ساختار شرکتها، به نوعی روی این خلأ اعتباری پوشش می گذارد؛ به این ترتیب  شرکت ها با بهره گیری از لوگوی اتاق ایران و سوئیس به ارتقای برند خود در بازار داخلی و خارجی کمک می کنند.

اعتبار سنجی اتاق بازرگانی ایران و سوئیس در سه بخش اعتباری، صادرات و واردات و برتر (گلد) صورت می گیرد که در این میان، شرکت آردداران به دلیل درک بالای مدیریتی در خصوص نقاط ضعف و قوت برند ایرانی در بخش اعتباری مورد سنجش قرار گرفت و 100 درصد از شاخص های این بخش را گذراند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا