آردآردسازانشماره 41غلاتگندمیادداشت

اشتغال زایی جزیره ای، تهدیدی جدی برای توان ظرفیت ذخیره سازی کشور

مهندس احمد قاضی، مدیرعامل کارخانه آرد اطمینان الیگودرز

اشتغال زایی جزیره ای، تهدیدی جدی برای توان ظرفیت ذخیره سازی کشور استان لرستان ازجمله استان هایی است که در شرایط اقلیمی مناسب و سال های پر آبی، قادر به تولید ۵۰۰ هزار تن گندم است. در حال حاضر یک میلیون تن ظرفیت ذخیره سازی در این استان ایجاد شده است که ۵۰۰ هزار تن از آن با ظرفیت خالی در هر سال مواجه می شود.

اشتغال زایی جزیره ای، تهدیدی جدی برای توان ظرفیت ذخیره سازی کشور/ این استان سالانه ۲۰۰ هزارتن آرد به مصرف می رساند که ۵۰۰ هزار تن آرد سالانه توسط ۱۳ کارخانه آردسازی تولید می شود. در واقع ۳۰۰ هزارتن تولید این کارخانجات با ظرفیت خالی مواجه می شود. متاسفانه در شرایط فوق شنیده ها حاکی از آن است که دستگاه های ذی ربط با دخالت مسئولان محلی و ایجاد رانت به صدور مجوز جهت احداث واحدهای ذخیره سازی گندم و کارخانجات آرد در سطح استان می پردازند.

هم اکنون ۳ واحد تازه تاسیس در آینده ای نزدیک به بهره برداری خواهند رسید و خواستار سهمیه خواهند شد. در این راستا این سوال ایجاد می شود که با بررسی میزان سالانه خرید تضمینی گندم و سنجش حجم ظرفیت ذخیره سازی استان، آیا صدور مجوزهای جدید توجیه اقتصادی دارد؟!

اشتغال زایی پدیده ای پایدار به شمار می رود که نیازمند رعایت اصولی خاص و عدالت در میان مناطق مختلف است. نمی توان به بهانه اشتغال زایی در منطقه ای خاص، اشتغال زایی منطقه دیگه را مورد تهدید قرار داد.

صدور مجوز احداث واحدهای ذخیره سازی در صورتی که موجب خالی ماندن ظرفیت واحدهای قدیمی تر می شود، نتیجه ای جز هدر رفتن سرمایه ملی و اتلاف بیت المال به همراه نخواهد داشت.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا