آردآردسازانداخلیشماره 55گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

اشباع آردسازی تا خلاء وجود صنایع آردبر در استان خراسان شمالی

سیدعلی شریعت، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی کارخانجات آرد و سیلوداران استان خراسان شمالی

اشباع آردسازی یکی از مشکلات آسیابانان است. استان خراسان شمالی دارای 6 واحد آردسازی می باشد که با صرف مقادیر قابل توجه ارزی و ریالی توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی احداث گردیده است.

همچنین مجموع ظرفیت تولید این 6 کارخانه ماهانه حدود 25000 تن و در هر سال حدود 000/300 تن می باشد که آرد مورد نیاز مردم شریف استان خراسان شمالی با حدود 40% از ظرفیت این 6 واحد آرد سازی تولید و تامین می گردد. کارخانجات آرد استان خراسان شمالی از نظر تکنولوژی در سطح کشور در رده بسیار مطلوبی قرار دارند.

به گونه ای که تا دوماه قبل کارخانجات آرد استان خراسان شمالی بخشی از آرد نیمه یارانه ای مصرفی برخی از استان‌ها را تولید و از طریق سامانه بازرگانی دولتی واگذار و ارسال می نمودند که در حال حاضر امکان صادرات آرد نیمه یارانه ای به سایر استان‌ها از کارخانجات آرد استان خراسان شمالی صلب گردیده است. همچنین این امر موجب کاهش اشتغال در صنعت آردسازی استان خراسان شمالی و بیشتر شدن ظرفیت خالی کارخانجات استان شده است.

امکان ذخیره‌سازی گندم بیش از دو سال مصرف در خراسان شمالی

در استان خراسان شمالی فضای مناسب ذخیره سازی از نظر کمی و کیفی وجود دارد و تمام کارخانجات آردسازی از فضای ذخیره سازی برخوردار هستند. همچنین در استان 3 سیلوی ذخیره سازی گندم جدا از کارخانجات آرد فعال می باشند که یک سیلو دولتی و دو سیلو متعلق به بخش خصوصی می باشد و در مجموع امکان ذخیره گندم بیش از دو سال مصرف استان در کل فضای ذخیره سازی مطلوب و مناسب وجود دارد. که این موضوعات حاکی از اشباع آردسازی در این استان می باشد.

در استان خراسان شمالی دو کارخانه ماکارونی و یک کارخانه نشاسته و گلوتن وجود دارد که یک کارخانه ماکارونی چند سال پیش تعطیل گردید. در حال حاضر یک کارخانه ماکارونی و یک کارخانه نشاسته و گلوتن فعال می باشند.

قرارگیری در مجاورت کشورهای cis؛ امتیازی ویژه برای صادرات محصولات آردی

استان خراسان شمالی در مجاورت کشورهای cis و در نزدیکی کشور افغانستان قرار دارد و کشورهای مذکور بازار بسیار مناسب برای صادرات محصولات صنایع آردبر شامل کیک و کلوچه؛ بیسکویت و ویفر – پاستا و ماکارونی – نشاسته و …. می باشند که بخشی اعظم مصرف بازار خود را از سایر کشورها وارد می نمایند.

لذا با عنایت به مطالب مطروحه و با وجود ظرفیت ها و فرصت های موجود در استان خراسان شمالی، خلاء وجود صنایع آردبر در این استان بسیار محسوس می باشد؛ که با ساخت کارخانجات و صنایع آردبر و با استفاده از فرصت ها و پتانسیل موجود استان شامل نزدیکی به بازارهای هدف، ظرفیت بالا و خالی تولید مواد اولیه به راحتی می توان با سایرین رقابت نموده و کالای خود را به کشورهای فوق صادرات نمائیم.

در این صورت شاهد رونق تولید بوده و ضمن شکوفایی صنایع و کارخانجات آرد موجب ایجاد اشتغال پایدار و ارزش افزوده در صنایع آردبر خواهیم بود. همچنین علاوه بر درآمدزایی بالا جهت استان مقادیر قابل توجهی ارز وارد کشور خواهد شد.

آزادسازی از تعطیلی کارخانجات مازاد جلوگیری می کند

ضمن اینکه در صورت آزاد سازی نرخ گندم وآرد و نان در کشور، بسیاری از کارخانجات آرد مازاد بر نیاز تعطیل نخواهند گردید و سرمایه گذاری ارزی انجام شده فنا نخواهد شد.

در غیر اینصورت با توجه به محدود بودن مصرف گندم در خراسان شمالی، سرمایه گذاری در صنعت آرد استان؛ هیچ گونه ارزش افزوده ای ایجاد نمی کند و درآمدی برای استان نداشته و همچنین اشتغال جدیدی در بر ندارد. ضمن اینکه با وجود اشباع آردسازی، احداث هر کارخانه آرد جدید با نابودی توجیه اقتصادی واحدهای آردسازی و افزایش قیمت تمام شده محصولات همراه است که در این شرایط، دولت نیز به دلیل عدم درآمد در تولید آرد استان از دریافت مالیات در این حوزه از تولید محروم خواهد گردید.

در پایان به عرض می رساند به لطف خداوند متعال گندم تولیدی سال جاری استان خراسان شمالی مصرف سال استان را تامین خواهد نمود. بنا به اظهارات کارشناسان محترم سازمان جهاد کشاورزی استان؛ خشکسالی و وزش باد گرم در زمان خوشه کشی و دانه بندی گندم موجب ضعیف شدن دانه و کاهش وزن حجمی گندم تولیدی استان در سال جاری گردیده است.

لذا به جهت ارتقاء وزن حجمی گندم مصرفی و بهبود کیفیت و کمیت آرد تولیدی ورود گندم وارداتی جهت اختلاط مورد استدعا می باشد .

دائر نمودن 20 درصد مراکز خرید گندم خراسان شمالی در راز و جرگلان و غلامان

ضمناً در خصوص خرید گندم کشاورزان منطقه راز و جرگلان و غلامان در استان خراسان شمالی که توسط دولت صورت می پذیرد. علیرغم اینکه گندم تولیدی این منطقه حدود 5% از کل تولید استان را تشکیل می دهد. به جهت رفاه و راحتی گندم کاران منطقه و دسترسی راحت و نزدیک به مرکز خرید گندم؛ مسئولین محترم دولتی حدود20% از مراکز خرید گندم استان را در منطقه راز و جرگلان و غلامان دائر نمودند تا ضمن جذب و خرید 100% درصدی گندم تولیدی منطقه، کشاورزان محترم منطقه نیز متحمل پرداخت کرایه حمل گندم به سیلوهای استان نگردند که جای تقدیر و تشکر فراوان دارد.

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا