آردآردسازانداخلیشماره 34غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

خوزستان در کنار نعمت گندم باکیفیت، مشکلات دیگری هم دارد!

خوزستان در کنار نعمت گندم باکیفیت، مشکلات دیگری هم دارد! گرچه گندم استان خوزستان از نظر کیفی در کشور درجه اول را دارد اما باید توجه داشت که این استان شرایط دشوار دیگری همچون آب و هوای گرم و خاک آلود را هم دارد که منجر به رطوبت کمتر گندم، استهلاک بیشتر دستگاه های کارخانجات، صرف هزینه های بیشتر و تحمل شرایط سخت کاری برای کارگران است.

بنابراین همیشه نباید تک بعدی به مسائل نگاه کرد و تنها یک مزیت را دید لذا اگر گندم خوزستان کیفیت خوبی دارد شرایط سخت دیگری هم دارد به گونه ای که رطوبت گندم خوزستان در زمان برداشت 12 درصد و در مراکز نگهداری و در زمان مصرف به 7 درصد نیز می رسد که این افت رطوبی منجر به ضرر کارخانجات دارای ظرفیا ذخیره سازی می شود.

مهندس آقا میری، مدیر عامل کارخانه آرد خوزستان ضمن ذکر مقدمه فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد: کارخانه آرد خوزستان به عنوان قدیمی ترین و اولین کارخانه این استان در سال 1344 تاسیس و در سال 1347 به بهره برداری رسیده است.

در حال حاضر این کارخانه سه واحدی دارای 154 هزار تن ظرفیت تولید سالانه انواع آرد است که از این نظر نیز کارخانه اول در استان محسوب می شود و عمده فعالیت آن تولید آرد خبازی و فانتزی است. خط جدید این شرکت نیز در حال آماده سازی است تا جایگزین یکی از واحدهای فعلی شود اما به دلیل تحریم ها و عدم توجیه اقتصادی برخی از قطعات آن هنوز وارد نشده است.

رقابت میان کارخانجات آرد منجر به افزایش انگیزه آنها می شود

وی تصریح کرد: به دلیل شرایط متغیر صنعت آرد و خصوصی و دولتی بودن آن فعالیت کارخانجات آرد کمی دشوار شده است. در واقع در حال حاضر کارخانجات آرد از یک طرف فروش دولتی برای آرد خبازی و از طرف دیگر فروش گندم 9 هزار ریالی شبه دولتی برای آرد صنف و صنعت را دارند. بخش فروش آرد صنف و صنعت قرار بود به صورت رقابتی و بدون محدودیت باشد اما طراحی سامانه با این هدف پیش نرفت و با محدودیت های ایجاد کرده انگیزه را از کارخانه ها سلب کرده است.

صادرات و موانع موج متغیر صنعت آرد

آقامیری با اشاره به اینکه صادرات و موانع موج متغیر صنعت آرد و خصوصی و دولتی بودن آن فعالیت کارخانجات آرد کمی دشوار شده است. در واقع در حال حاضر کارخانجات آرد از یک طرف فروش دولتی برای آرد خبازی و از طرف دیگر فروش گندم 9 هزار ریالی شبه دولتی برای آرد ود بر سر راه آن نیز از دیگر چالش های کارخانجات آرد است که پیش از آن کارخانه آرد خوزستان موفق به صادرات آرد به عراق شده بود، گفت: در این راستا دولت باید به عنوان یک قدرت اقتصادی عمل کند

چراکه کارخانجات توان این حجم از سرمایه گذاری برای صادرات را ندارند که این امر حدود 2 ماه طول می کشد تا نتیجه برسد و صادر شود اما دولت می تواند گندم را با قیمت مناسب وارد کند و با نرخ دلار به کارخانجات بفروشد و منجر به ایجاد اشتغال و ارزآوی شود. همچنین امکان رقابت با کشورهای دیگر همچون ترکیه نیز برای ایران فراهم می شود زیرا هزینه های جانبی و دستمزد کارگران در کشورمان کمتر است.

چرا استان خوزستان گندم آرد صنف و صنعت خود را باید از استان های دیگر تامین کند؟!

مدیر عامل کارخانه آرد خوزستان در خصوص سامانه آرد فروش سایر مصارف گفت: یکی از مشکلات این سامانه کاهش سهمیه آرد صنف و صنعت کارخانجات است. البته علاوه بر آن این سامانه گندم کارخانجات استان خوزستان را به کرمانشاه حواله کرده تا از آنها خرید کنیم درصورتیکه علت آن را نمی دانیم و کارخانجاتی که خرید کرده اند مدتی است که درگیر صدور حواله هستند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا