آردداخلیشماره 54گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندمنان

استان تهران تا پایان سال هیچگونه مشکل کمی و کیفی در گندم نخواهد داشت

مدیرکل اداره غله و خدمات بازرگانی استان تهران:

با توجه به وضعیت جغرافیایی کشور، تولید گندم در برخی از استان ها بیش از نیاز مصرفی و در سایر استان ها کمتر است. در این میان استان تهران بخش عمده نیاز گندم مصرفی خود را از سایر استان ها، تامین می کند. در حال حاضر خوشبختانه برنامه حمل استان به صورت ماهانه از استان های مبادی اعلام می گردد و پیگیری لازم جهت تامین به موقع گندم مورد نیاز در طول سال صورت می گیرد.

مهندس ارشدی، مدیرکل اداره غله و خدمات بازرگانی استان تهران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار نگاشته بیان کرد: با توجه به آمار اعلام شده، امسال نزدیک 8/5 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده است که در سیلوها و مراکز ذخیره سازی استان ها نگهداری می گردد و معمولا تنها مسئله و چالش فصل خرید و توزیع گندم مشکلات حمل و نقل در برخی از استان ها می باشد.

برنامه واردات گندم از سوی دولت به منظور بهبود کیفیت آرد

وی با بیان اینکه موجودی گندم استان تهران در سه بخش شامل مراکز ذخیره سازی ملکی دولت، سیلوهای کارخانجات آرد به تناسب میزان مصرف آنها، و در نهایت در مراکز بخش خصوصی نگهداری می شود، در خصوص موجودی گندم استان تهران گفت: در حال حاضر تا پایان سال هیچ گونه مشکلی از نظر ذخیره سازی و موجودی گندم نخواهیم داشت و در بخش کیفیت گندم نیز با توجه به وارداتی که امسال صورت گرفت، در وضعیت بهتری قرار داریم.

ارشدی یادآور شد: واردات گندم در سال جاری در ادامه برنامه سال گذشته از سوی دولت صورت گرفت و به نظر می رسد که امسال نیز به منظور تامین ذخایر استراتژیک و نیاز کشور، واردات گندم از سوی دولت در دست اقدام می باشد.

تخصیص حجم کم گندم صنف و صنعت به کارخانجات، نشان از کمبود آن نیست!

مدیرکل اداره غله و خدمات بازرگانی استان تهران در خصوص مصوبه جدید توزیع گندم صنف و صنعت گفت: با توجه به اینکه پس از اعلام نرخ جدید خرید تضمینی گندم و ایجاد تفاوت قیمت های گندم، استقبال در خرید گندم صنف و صنعت بیشتر شده است لذا تخصیص سهمیه گندم صنف و صنعت کارخانجات به صورت 200 تن یا 100 تن ملاک کمبود گندم نیست چراکه هدف ما کنترل و نظارت بر روی گندم به منظور جلوگیری از قاچاق و خروج آن از بخش صنف و صنعت است.

وی در ادامه به موضوع نرخ جدید خرید تضمینی گندم پرداخت و گفت: اگرچه اعلام نرخ جدید، تنش های زیادی در بازار ایجاد کرده است اما قطعا دولت به عنوان متولی امر با بررسی های کارشناسانه و آنالیز قیمت های کشت، نرخ 4 هزار تومانی را در اواسط سال اعلام کرده است تا کشاورزان نسبت به نوع کشت آگاهانه تصمیم بگیرند.

آزادسازی و یکسان سازی نرخ های گندم خواسته دولت نیز هست اما …

ارشدی در پاسخ به این سوال که آیا یکسان سازی نرخ های گندم دغدغه و موضوع بحث دولت نیز بوده است و یا خیر گفت: گاهی چند نرخی بودن برخی از کالاها، عامل ایجاد هزینه های هنگفت و شرایط خاص برای کشور می شود لذا آزادسازی قیمت ها می تواند بسیار موثر باشد. به گونه ای که با آزاد سازی گندم می توان یارانه آن را تنها به دهک های پایین جامعه ارائه کرد و این امر به نفع دولت نیز خواهد بود چراکه بودجه زیادی برای یارانه گندم صرف می کند.

وی ادامه داد: در واقع 22 هزار میلیارد بودجه ای که برای یارانه نان در سال 1400 در نظر گرفته شده است نیز از نرخ واقعی کمتر است چراکه یارانه گندم در آن لحاظ نشده است و حدود 15 هزار میلیارد دیگر باید به این رقم افزود. علاوه بر این با آزادسازی و یکسان سازی نرخ ها دیگر شاهد خروج گندم، آرد و مشکل حمل و نقل نیز نخواهیم بود. در این میان حتی وزیر صمت نیز اعلام کرده است که توان عرضه ارز 4200 تومان را دارد لذا اگر این اتفاق رخ دهد بسیاری از مسائل نان نیز حل می شود.

مدیرکل اداره غله و خدمات بازرگانی استان تهران تصریح کرد: مسئله اینجاست که حتی اگر مسئولان دولتی خواهان آزادسازی باشند نیز نمی توانند تصمیم قطعی به اجرای این امر بگیرند چراکه نان قوت غالب مردم بوده و معتقد هستند نباید آسیبی به مردم وارد شود و دولت با در نظر گرفتن جنبه های مختلف تصمیم به ارائه یارانه گندم، آرد و نان گرفته است.

درجه بندی سیلوها و مراکز ذخیره سازی کشور و اولویت تخصیص گندم

وی در پایان در خصوص درجه بندی سیلوهای کشور گفت: با توجه به اینکه شرایط نگهداری سیلوها و مراکز ذخیره سازی کشور باهم متفاوت بوده و برخی از آنها در راستای تامین و تجهیز شرایط نگهداری مناسب تلاش بیشتری کرده اند لذا بر اساس پیشنهادی که سال گذشته در خصوص درجه بندی سیلوها داده بودیم؛ امسال شرکت بازرگانی دولتی ایران اقدام به این امر کرده است و این درجه بندی به منظور تشویق سیلوهای مجهز و ایجاد انگیزه برای توسعه در سایر سیلوها است همچنین بر اساس این درجه بندی، اولویت ذخیره سازی، تخصیص گندم و حتی پرداختی ها صورت خواهد گرفت.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا