آردداخلیشماره 50غلاتگفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

استان البرز؛ شاهراهی برای ترانزیت گندم و آرد در کشور

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان البرز مطرح کرد

سیاوش حسین‌پور، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان البرز در گفتگو با خبرنگار نگاشته با اشاره به فعالیت 22 واحد تولیدی آردسازی در این استان اظهار کرد: خوشبختانه اکثر واحدهای آردسازی استان البرز با توجه به قدمت کاری و حضور افراد با سابقه در آن توانسته‌اند با بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری کافی، ماشین‌آلات و نیروی انسانی مجرب از توان و پتانسیل مطلوبی برای تولید آرد در کشور برخوردار باشند و از نظر میزان آردسازی و کیفیت در منطقه خاورمیانه حائز مقام‌های بی‌نظیر شوند.

خرید تضمینی 3500 تن گندم  در استان البرز

وی برخورداری کارخانجات آرد از سیلوهای شخصی را یکی از حسن‌‌های واحدهای آردسازی دانست و افزود: اداره غله و خدمات بازرگانی تاکنون حدود 3500 تن گندم را به شکل تضمینی از کشاورزان خریداری کرده است که تمام این گندم‌ها در مراکز ذخیره‌سازی استاندارد استان ذخیره‌سازی شده است. همچنین کارخانجات استان نیز، 26 هزار تن گندم را به صورت توافقی از زارع خریداری و در سامانه سیفا دو ثبت کردند.

حسین‌پور با بیان اینکه تمام وجه گندم خریداری شده از کشاورزان پرداخت گردیده است، گفت: اداره غله و خدمات بازرگانی تاکنون حدود 1006 تن کلزا  خریداری کرده که 90 درصد مطالبات آن را به زارعان پرداخت کرده است.

حسین‌پور در خصوص محدودیت فروش آرد کارخانجات گفت: تبدیل شرکت غله به اداره کل و محدودیت وظایف این سازمان به تفکیک استان‌ها منجر به تغییر سیاست‌های سابق شرکت غله و خدمات بازرگانی شد که بر اساس آن کارخانجات آرد البرز تنها قادر به فروش آرد خود به صورت استانی هستند و بازار خود در استان تهران را از دست داده‌ا‌ند.

وی با اشاره به مخالفت خود با بحث بخشی‌نگری و انحصارطلبی گفت: تبدیل شرکت غله به اداره کل غله نباید منجر به انحصارگرایی، تغییر در فرآیند فعالیت کارخانجات آرد و سهمیه گندم آنان شود. از سوی دیگر در صورت قرارگیری استان تهران در شرایط بحران و عدم تولید آرد، استان البرز موظف است که آرد مورد نیاز تهران را تامین کند.

حسین‌پور ادامه داد: با توجه به پتانسیل مطلوب استان البرز برای ذخیره‌سازی 1600 تن گندم، پتانسیل تامین 38 درصد آرد تهران و موقعیت استراتژیک این استان از نظر دسترسی قابل قبول به سایر استان‌های کشور لازم است که دیدگاه متولیان صنعت آسیابانی کشور به واحدهای آردسازی و سرمایه‌گذاران البرز تغییر یابد تا بیش از گذشته شاهد شکوفایی صنعت آسیابانان البرز باشیم.

سهم پررنگ گندم‌های وارداتی در تولیدات آرد البرز

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی در خصوص سهم گندم‌های وارداتی در تولیدات استان البرز اظهار کرد: با توجه به محدودیت تولید گندم استان در مقایسه با نیاز آن، در تمام ماه‌های سال از سایر استان‌های کشور واردات گندم صورت می‌گیرد. از سوی دیگر بخشی از محموله گندم خارجی هر کشتی ورودی به بندرهای کشور به کارخانجات آرد استان البرز اختصاص دارد که با ذخیره تمام این گندم‌ها در سیلوهای ملکی و اختلاط مطلوب آن با گندم داخلی، کیفیت گندم استان ارتقا بخشیده می‌شود. همچنین بر اساس عقد تفاهم‌نامه با کارخانجات آرد، بخشی از این گندم‌های خارجی جهت اختلاط به کارخانجات آرد استان تعلق می‌گیرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا