آردداخلیشماره 57گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

ارز 4200 تومانی و میزان تخصیص آن برای کالاهای اساسی چقدر است؟

معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت پاسخ می‌دهد؟

عباس قبادی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت در گفتگو با خبرنگار نگاشته در پاسخ به این سوال که روند تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی در سال آینده به چه صورت است، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده توسط دولت در شش ماه اول سال 1400، حدود 6 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی به دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی تخصیص و تامین خواهد شد که سهم دارو و تجهیزات پزشکی حدود 1/5 میلیارد دلار و کالاهای اساسی (ذرت، جو، کنجاله، دانه‌های روغنی و روغن خام و گندم) 4/5 میلیارد دلار خواهد بود.

و همچون سال گذشته ارز 4200 تومانی برای واردات این اقلام اساسی پابرجا خواهد ماند

همچنین پیش‌بینی می‌شود که روند تخصیص و تامین ارز سال 1400 مناسب‌تر از سال 1399 باشد؛ اما سطح عمومی قیمت‌های جهانی کالاهای اساسی نسبت به سال 1399 بالاتر خواهد بود که باعث خواهد شد که برای واردات مقدار وزنی مشخص، ارز بیشتری مصرف شود.

وجود 4 میلیون تن کالا اساسی در بنادر کشور

وی در خصوص وضعیت رسوب کالاهای اساسی در گمرکات کشور اظهار کرد: همواره بدلیل مباحث لجستیک (تخلیه و بارگیری) کالا در بنادر، وجود مقدار کالا در مبادی ورودی کشور طبیعی است ولی اگر از زمان استاندارد آن کالا بیشتر توقف داشته باشند، رسوب کالا اتلاق می گردد.

همچنین در شرایط کنونی مشکل جدی در رسوب کالا در بنادر نیست؛ اما حدود 4 میلیون تن کالاهای اساسی در بنادر کشور وجود دارد که پس از طی مراحل و تخصیص و تامین ارز آن، عملیات ترخیص انجام و روانه بازار می‌گردد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا