داخلیشماره 36گفتگوگفتگو با بخش خصوصی

امنیت سرمایه گذاری با اخذ پروانه های مکرر مورد تهدید واقع خواهد شد

دبیر انجمن افزودنی های صنایع غذایی

امنیت سرمایه گذاری با اخذ پروانه های مکرر مورد تهدید واقع خواهد شد! مشکلات صنف افزودنی ها نه تنها مختص این صنف بلکه گریبان گیر تمامی صنایع کشور است. تصمیم گیری هایی که بر خلاف قوانین اخذ می شود، به عملکرد کل صنعت لطمه می زنند.

لذا چشم انداز امیدوارکننده ای در جهت رفع مشکلات صنعت پیش بینی نمی شود. غافل ماندن از قانون گفتگوی بخش خصوصی با دولت باعث شده است که در تصمیم گیری های موثر بر عملکرد آینده صنعت، نظرخواهی از بخش خصوصی صورت نگیرد. از این رو بخش خصوصی در مقابل عمل انجام شده قرار می گیرد و این مورد باعث می شود تا میزان رونق صنعت با شاخصه منفی مواجه شود.

سرمایه گذاری با اخذ پروانه های مکرر امکان پذیر نیست!

دکتر پرویز جهانگیری، بنیان گذار و موسس گروه صنعتی پارس استا و دبیر انجمن افزودنی های صنایع غذایی در گفت و گو با نشریه نگاشته در ادامه مطلب فوق، بیان داشت: انجمن افزودنی های ایران در جهت حفظ سلامت جامعه و استقلال اقتصادی در تلاش است و به جرات می توان گفت که حجم عظیمی از افزودنی های وارداتی، هم اکنون دارای خط تولید داخلی هستند. انجمن در تلاش است تا همه ساله نوآوری های جدید در تولید افزودنی ها به خط تولید پیشین افزوده شود. متاسفانه در این راه وجود بروکراسی اداری و ایجاد موانعی بر سر راه اخذ پروانه ساخت باعث شده است که روند رشد به کندی پیش برود.

تولیدکنندگان نیازمند استقلال هستند

وی در ادامه افزود: تولیدکنندگان در سراسر جهان در صورت صلاحیت پروانه ساخت دریافت می کنند و با در نظرگیری حفظ سلامت جامعه به تولید می پردازند. لذا لزوم آن وجود ندارد که برای هریک از تولیدات مجبور به اخذ مجوز جداگانه باشند. تولیدکنندگان نیازمند استقلال هستند چراکه در صورت اخد پروانه های مکرر تضمینی در جهت حفظ فرمول به دست آمده با وجود صرف هزینه و زمان جهت انجام آزمایش های تحقیقاتی وجود ندارد و بعضا دیده می شود که این امر امنیت سرمایه گذاری را تهدید می کند. هم اکنون بخش خصوصی دارای سوابق فعالیتی درخشان است و با توجه به وجود تخصص و دانش کافی، تعامل با آن می تواند تنها به نفع صنعت و جامعه منجر شود.

جهانگیری با بیان اینکه هزینه سلامت جامعه بر دوش دولت است و دولت برای کاهش این هزینه می تواند به اقدامات متفاوتی ازجمله ارائه تسهیلات مالی برای بخش تولید بپردازد، خاطرنشان کرد: در صورتی که محصولات سلامت محور، تولید و به بازار عرضه شود، سلامت جامعه حفظ خواهد شد. از آنجایی بخش خصوصی سهم چشمگیری در تولیدات داخلی دارد، و با تخصص در حال ارتقای تولیدات است، لذا دولت موظف به اعمال نظر از سوی بخش خصوصی در تصمیم گیری ها است.

بانک ها تولید و سرمایه گذاری را با تجارت اشتباه نگیرند

دبیر انجمن افزودنی های صنایع غذایی با اشاره به اینکه متاسفانه در شرایط رکود اقتصادی، بانک ها نیز تولید را با تجارت اشتباه می گیرند و تصورشان بر این است که اخذ 30 درصدی بهره بانکی از واحدهای تولیدی و تجاری باید به یک میزان صورت گیرد، گفت: تولید، ثروت ملی هرکشور محسوب می شود و منابع ملی هرکشور را به تحرک می اندازد و منجر به اشتغال زایی و ثروت افزایی در جامعه می شود.

از سویی بخش های تولیدی در ایران با پرداخت بهره وام های سنگین، ارزش افزوده و مالیات های تکلیفی و غیره مشاهده می شود که در حدود 90 درصد از درآمد خود را به دولت پرداخت می کنند.

از این رو دولت نیز موظف است تا شرایط رونق تولید را محیا سازد چراکه این امر منجر به رفع ناملایمات اجتماعی، تامین تغذیه درست و سلامت جامعه می شود که متاسفانه از دید دولت دور مانده است. بخش های تولیدی به خصوص در حیطه آرد و نان مجزا از واحدهای تجاری هستند و باید تمهیدات متناسب با فعالیت آن ها درنظر گرفته شود.

صنعت غذا، نیازمند حذف پرداخت ارزش افزوده است

وی با تاکید بر اینکه صنعت غذا را باید از دیگر بخش های صنعت مجزا دانست، یادآور شد: صنعت غذا توان و سلامت جامعه را تامین می کند و منجر به بهره وری بالاتر افراد می شود. در سراسر جهان از این بخش نه تنها ارزش افزوده دریافت نمی شود، بلکه یارانه نیز به آن تعلق می گیرد.

لذا واحدهایی که در راستای افزایش سلامت غذا فعالیت دارد نیز باید مورد توجه و حمایت دولت قرار گیرند. حذف پرداخت ارزش افزوده از صنعت غذا و دریافت آن از سوی مصرف کنندگان یکی از تمهیدات موثر در راستای حمایت از این صنعت و سلامت جامعه است.

تولید فیبر محلول برای اولین بار در کشور

جهانگیری در خاتمه با اشاره به تولید فیبر محلول از سوی گروه صنعتی پارس استا برای اولین بار در کشور، اذعان داشت: ماهیت زندگی ماشینی سبب شده است که قسمت عمده تامین فیبر مورد نیاز که می بایست از طریق میوه جات و سبزی جات تامین شود، از زندگی روزمره افراد جامعه حذف شده است. لذا در جهت حفظ سلامتی جامعه نیاز است تا از افزودنی های سلامت محور استفاده گردد که طبق بررسی های انجام شده کمبود مصرف فیبر در ایران نیازمند چاره اندیشی لازم است.

فیبر منجر به کاهش وزن با خروج چربی از بدن، درمان یبوست، تنظیم قندخون، پیشگیری از سکته قلبی و عروقی می شود. فرهنگسازی صحیح جهت بهره مندی از فیبر با کمک وزارت بهداشت می تواند درصد قابل توجهی از معضلات کاسته و سلامت جامعه را تامین نماید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا