آردتکنولوژی آردداخلیشماره 22معرفی تکنولوژی

اتوماسیون هوشمند، تولیدی با کیفیت و با ثبات را به تولیدکننده می دهد

گفتگو با مدیرعامل شرکت توسعه پروژه های نیرو و اتوماسیون پاژ-پناپ

اتوماسیون هوشمند، تولیدی با کیفیت و با ثبات را به تولیدکننده می دهد! شرکت توسعه پروژه های نیرو و اتوماسیون پاژ با برند تجاری پناپ متشکل از تیم مدیران خلاق و توانمندی است که سالها در صنایع پیشرفته ای همچون صنایع نفت، گاز و پتروشیمی سابقه فعالیت و اجرای پروژه های اتوماسیون صنعتی را داشته اند.

این شرکت پس از یک دهه فعالیت، از 3 سال پیش با ورود خود به عرصه صنایع غذایی و به ویژه صنایع آردسازی و تولید خوراک دام و طیور، خدمات منحصر به فردی را ارائه نموده است.

در این شماره نشریه نگاشته به گفتگو با مهندس نوروزی مدیر عامل شرکت پناپ نشسته ایم.

وی در ابتدا با بیان اینکه از لحظه ای که گندم در ورودی سیلوهای کارخانجات تخلیه می شود تا زمانی که آرد به مشتری می رسد را می توان توسط سیستم های این شرکت به صورت مکانیزه و اتوماتیک کنترل نمود، به سیستم های ارائه شده به کارخانجات آرد پرداخت و گفت: این سیستم ها در 5 بخش به مشتری ارائه می گردد؛

سیستم کنترل و مانیتورینگ خط بوجاری که بیشترین نقش را در مرحله خواب یک و دو ایفا می کند

بخش اول- سیستم کنترل و مدیریت سیلوهای گندم در راستای نگهداری طولانی مدت غلات کمک شایانی می کند چرا که با اندازه گیری میزان ورودی و خروجی گندم، دمای محصول، رطوبت محصول و نحوه هوادهی آن، کیفیت گندم را در دراز مدت سالم و ثابت نگه می دارد.

بخش دوم- سیستم کنترل و مانیتورینگ خط بوجاری که بیشترین نقش را در مرحله خواب یک و دو ایفا می کند و با کنترل دائم رطوبت گندم و دستگاه نم زن این مرحله را به بهترین نحو اجرا می کند.
بخش سوم- سیستم کنترل اتوماتیک خط تولید آرد که شامل کنترل تمامی والس ها، کنترل کمپرسورها و فن های سانتریفیوژ، کنترل میزان پرمیکس و آرد تولید شده و در نهایت کنترل خط کیسه گیری است. کنترل این مرحله از فعالیت جزیره ای ماشین آلات جلوگیری نموده و با ایجاد یک کار شبکه ای تلفات تولید را به حداقل می رساند.

بخش چهارم- سیستم جمع آوری اطلاعات و توزین متمرکز که طی آن از تمامی پروسه تولید تا انبارداری و میزان ضایعات گزارشی تکمیلی را ارائه می دهد. تعیین درصد سبوس گیری و نوع آرد تولیدی و همچنین برنامه ریزی برای تولید انواع آردهای تخصصی از مزایای این بخش است.

بخش پنجم- سیستم مدیریت مصرف انرژی نیز نرم افزاری است که باعث بهینه سازی مصرف انرژی در کارخانجات شده و ضمن آنالیز مداوم وضعیت شبکه و عملکرد ماشین آلات، اگر ماشینی معیوب شده باشد با نمایش زمان سرویس آنها قبل خراب شدن هشدار می دهد.

 

مزایای بهره مندی ازخدمات اتوماسیون در کارخانجات آرد چیست؟

مهندس نوروزی در خصوص بهره مندی از مزایای این سیستم ها گفت: افزایش چشمگیر کیفیت آرد و کاهش هزینه تولید از مزایای بهره مندی از این سیستم ها است چرا که موجب مدیریت و کنترل صحیح روند تولید و حذف اپراتورهای اضافه در پروسه می گردد.

از سوی دیگر با خروج تدریجی بازار آرد و نان از انحصار دولت و ایجاد رقابت به معنای واقعی، کیفیت در محصول نهایی نقشی دو چندان را ایفا خواهد کرد و تاثیر سیستم اتوماسیون در خروجی کار و تولید آردی و نانی با کیفیت تر بسیار محسوس است.

حداکثر تولید را در سایه اتوماسیون قدرتمند به دست آورید

مدیرعامل شرکت پناپ با اشاره به اینکه کارخانه های قدیمی به دلیل استهلاک مداوم دستگاه ها با توقف تولید مواجه می شوند، گفت: استهلاک ماشین آلات از یک سو، پاره شدن تسمه والس ها و… موجب توقف خط تولید شده و ساعات تولید را در واحدها کاهش می دهد. اغلب کارخانه های ایران بیش از 20 سال عمر دارند.

سیستم کنترل آنها قدیمی بوده و هوشمند نیست در حالی که سیستم کنترل هوشمند، بسیاری از مشکلات را حل می کند. برای مثال واحدهایی که در گذشته یک شیفت تولید داشتند و میزان تولیدشان حتی برای مصرف شهرستان خود نیز کافی نبود، با نصب سیستم اتوماسیون یکپارچه پناپ به حداکثر تولید و دو شیفت کامل تولید دست یافته اند.

پیشرفته ترین سیستم اتوماسیون و کنترل را به کارخانجات ارائه می دهیم

این فعال صنعت اتوماسیون در ادامه به ارائه خدمات در سه نسخه به کارخانجات آرد اشاره نمود و گفت: برای کارخانجات قدیمی هم که نیاز به بازسازی و نوسازی برق دارند، یک پکیج کامل ارائه می دهیم و در صورت مناسب بودن سیستم برق، تنها نرم افزار سیستم کنترل را ارائه می دهیم.

نوروزی با اشاره به ارائه برخی ماشین آلات بی کیفیت و با تکنولوژی پایین توسط برخی فعالان حوزه اتوماسیون در کشور که موجب بی اعتمادی مدیران کارخانجات آرد به محصولات این صنعت شده گفت: در پروسه خدمت رسانی خود ابتدا به کارفرما ثابت می کنیم که تابوی خراب شدن سیستم هوشمند صحیح نیست و نباید موجب عدم استفاده از این سیستم در واحد شود چرا که مزیت های زیادی برای آنها به همراه دارد.

مسئله خدمات پس از فروش و تعمیر و نگهداری مهم ترین دغدغه مدیران در نصب سیستم های کنترل هوشمند است که متاسفانه عملکرد ضعیف پیمانکاران خارجی نیز بر آن دامن زده اند.

کارشناسان شرکت پناپ صراحتا این ادعا را می کنند که در لبه تکنولوژی روز اتوماسیون حرکت می کنند و در طراحی سیستم اتوماسیون یکپارچه تولید آرد، تمامی سیستم های خارجی و اروپایی مشابه را رصد نموده و از مزیت های رقبای خارجی در تکنولوژی خود بهره برده اند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا