آردبین‌المللیشماره 41غلاتگفتگوگفتگوی ویژهگندم

اتحادیه نان حجیم ایران و همکاری با اتحادیه نانوایان آلمان، فرصتی مغتنم در جهت پیشبرد دوره های آموزشی

در گفت و گو با رئیس اتحادیه نانوایان آلمان

 

Dr Peter Becker، رئیس اتحادیه نانوایان آلمان جهت حضور افتخاری در نمایشگاه ibex2019، حاضر شد و در طول برگزاری نمایشگاه در غرفه اتحادیه حجیم و نیمه حجیم حضور یافت. نشریه نگاشته در حاشیه برگزاری این نمایشگاه با وی به گفت و گو نشست اند که جزئیات آن را در ادامه می خوانید.

نظر شما در رابطه با وضعیت بازار نان در ایران چیست؟

Dr.baker: ایران مانند ترکیه و آلمان، کشوری است که نان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نان‏های سنتی در ایران اصلی ‏ترین حجم مصرف را تشکیل می‏دهند، اما در چند سال گذشته نان‏های صنعتی نیز جای خود را در سبد غذایی مردم باز کرده‏اند. نان صنعتی طعم و قدرت انتخاب متنوع‏تری را در مقایسه با نان سنتی در اختیار مصرف کننده قرار می‏دهد. من معتقدم که کیفیت نان صنعتی در ایران رو به رشد است و در آینده بهتر نیز خواهد بود.

 

تعامل اتحادیه جهانی نان با اتحادیه نان حجیم و نیمه حجیم در ایران چگونه است؟

Dr.baker: سال‏های زیادی است که ما روابط بسیار خوبی با اتحادیه ایران داریم. تعداد زیادی نانوا از ایران توسط اتحادیه به آکادمی ما در آلمان برای دوره‏های نانوایی فرستاده شده‏اند. من از سال 2001 بارها به ایران آمده‏ام و روابط بسیار خوبی با آقای کرمی، رئیس اتحادیه دارم. اخیرا قراردادی را با اتحادیه ایران امضا کرده‏ایم تا تعامل بین دو اتحادیه را هرچه بیشتر عمیق‏تر سازیم. ما بر اساس این قرارداد، حمایت بیشتری از نانوایان ایرانی به خصوص در زمینه آموزش نانوایان جوان در آلمان خواهیم داشت. صحبت‏هایی نیز در زمینه احداث یک آکادمی در ایران شده است و این احتمال وجود دارد که با راه اندازی آن ما برخی از مدرسان خود را برای آموزش نانوایان به ایران اعزام کنیم. احداث آکادمی نان در ایران کاری بسیار هوشمندانه است زیرا این کشور حدود 80 هزار نانوایی دارد و آموزش اصولی این نانواها، کیفیت نان را در آینده تضمین خواهد کرد.

 

آیا ایران پتانسل شرکت در نمایشگاه iba را دارد؟

Dr.baker: آخرین نمایشگاه iba بزرگترین نمایشگاهی بود که ما تابه حال داشته‏ایم و آخرین نمایشگاهی بود که من در زمان مدیریت خود برگزار کردم. شرکت‏های متعددی از بیش از 150 کشور جهان در این نمایشگاه غرفه داشتند. این نمایشگاه در مکانی به وسعت 130 هزار متر مربع برگزار شد و تقریبا 75 هزار نفر از آن بازدید داشتند. نمایشگاه iba محلی برای به نمایش گذاشتن ماشین آلات، مواد اولیه و آخرین دستاوردهای صنعت نانوایی است و ما بسیار خوشحال خواهیم شد اگر شرکت کنندگانی از ایران در این نمایشگاه داشته باشیم.

 

با توجه به تحریم‏هایی که علیه ایران در حال حاضر وجود دارد، آیا مشکلی برای شرکت کنندگان ایرانی وجود نخواهد داشت؟

Dr.baker: نمایشگاه iba در اروپا برگزار می‏شود و آمریکایی‏ها در زمینه تصمیم گیری برای شرکت کنندگان نقشی ندارند و من نیز تاکنون هیچ گونه محدودیتی در زمینه حضور شرکت‏های ایرانی در این نمایشگاه نشنیده‏ام. در آخرین نمایشگاه iba که هیچ مشکلی وجود نداشت و امیدواریم که برای نمایشگاه آینده نیز شرایط تغییری نکند. نمایشگاه بعدی در سال 2021 در شهر مونیخ آلمان برگزار خواهد شد.

به درخواست آقای کرمی، مقرر است که من با همکارانم در iba مذاکراتی انجام دهم تا ارتباطی بین iba و نمایشگاه IBEX برای سال‏های آینده برقرار شود. تصمیم نهایی پس از تایید هیئت مدیره نمایشگاه iba به عهده شرکت برگزار کننده iba، GHM خواهد بود.

 

ارزیابی شما از نمایشگاه IBEX امسال چگونه است؟

Dr.baker: به عقیده من نمایشگاه IBEX امسال شبیه به نمایشگاه‏های سال‏های گذشته برگزار شد. با این تفاوت که در وسعت کمتری برگزار شده است و شرکت‏های کمتری در آن حضور دارند. این حضور کمتر، به خصوص در زمینه شرکت‏های خارجی به دلیل تحریم‏ها و مشکلات تجارت در بازار ایران است. با این وجود شرکت‏های هستند که غرفه‏های جذابی دارند. به عنوان مثال غرفه نان سحر با تمامی ماشین آلاتی که در آن وجود دارد یکی از بهترین غرفه‏ها است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا