تکنولوژی‌های پرکاربردداخلیشماره 45غلاتگوناگونمعرفی تکنولوژی

آنزیم ها، جایگزینی مناسب برای مواد شیمیایی در صنایع غذایی

مدیرعامل شرکت نوو نورد دارو

با توجه به اینکه آنزیم ها نقش مهمی در فرایند تولید مواد غذایی ایفا می کنند لذا امروزه در میان چندین محصول غذایی صنعتی، حداقل در فرایند تولید یکی از آنها از آنزیم استفاده شده است. همچنین توسعه سریع در علم بیوتکنولوژی، آنزیم های جدیدی را برای استفاده در صنعت نانوایی به ارمغان آورده است. با توجه به افزایش روز افزون تمایل مصرف کنندگان به استفاده از محصولات عاری از مواد شیمیایی، اهمیت استفاده از آنزیم ها روند رو به افزایش داشته است. به عنوان مثال آنزیم ها می توانند جایگزین برومات پتاسیم در فرمولاسیون شوند که استفاده از این ماده شیمیایی در تعدادی از کشور ها ممنوع است.

بهبود و اصلاح آرد، افزایش رنگ و حجم قرص نان، بهبود ظاهر خمیر و ویژگی ورز دادن، کمک به تهیه خمیری منسجم تر، ایجاد ساختار گلوتنی قوی تر، کمک به تولید محصولات بدون گلوتن، بهبود کیفیت انواع کراکر، کیک و ویفر، کاهش آکریل آمید در محصولاتی مثل چیپس و … از جمله کاربردهای متعدد آنزیم ها در صنعت آرد و نانوایی است.

در این راستا به گفتگو با مهندس پریسا میرزایی، مدیرعامل شرکت نوو نورد دارو به عنوان یکی از شرکت های معتبر در زمینه تامین آنزیم پرداخته ایم که به صورت تخصصی در زمینه معرفی، تامین و خدمات فنی مرتبط با مصرف آنزیم فعالیت دارد.

 

آنزیم ها، جایگزینی مناسب برای مواد شیمیایی در صنایع غذایی

 

شرکت نوو نورد دارو به عنوان نماینده انحصاری شرکت Novozymes A/S دانمارک، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آنزیم های صنعتی در جهان، فعالیت گسترده ای را در زمینه تامين آنزيم و ارائه راهكارهاى آنزيمى در صنايع مختلف غذایی و شوینده انجام می دهد. این شركت با داشتن بیش از 30 سال سابقه همکاری با تولیدکنندگان معتبر بین المللی پل ارتباطی موثری میان این شرکت های مطرح و صنایع داخلی محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه اين شركت در کنار تامين محصولات، راهكارها و خدمات مشاوره ای و فنی گسترده اي را نيز همچون اصلاح فرایند های تولید، افزایش بهره وری، بهبود فرمولاسیون و تولید محصولات جدید به مشتريان خود ارائه مى دهد، گفت: شفاف بودن با مشتریان، تلاش به منظور رفع نیاز و حل مشکلات آنها از ویژگی های برجسته شرکت نوو نورد دارو است. از این رو تیم ما همواره تلاش می کند که کیفیت محصولات و خدمات خود را در بالاترین شرایط حفظ کند.

از دیگر برنامه های شرکت نوو نورد دارو اجرای پروژه هایی چون: بالا بردن کیفیت پاستا (به دلیل کمبود گندم دوروم و افزایش قیمت گلوتن) و و بهبود کیفیت نان سنتی (با توجه به کیفیت نامناسب گندم موجود) است.

علی رغم وجود تحریم ها، راه های ورود آنزیم های با کیفیت را به کشور پیدا کرده ایم

میرزایی در خصوص چگونگی فعالیت شرکت نوو نورد دارو در زمان تحریم های سال 2019 گفت: در زمان تحریم های اخیر همکاری با تامین کنندگان اروپایی با توجه به محدودیت هایی که خودشان نیز دارند، امر بسیار دشواری است. ما به منظور احیای روابط کاری و تداوم تامین محصولات خود بسیار تلاش کرده ایم و در پایان پس از رایزنی ها، مذاکرات و سفرهای متعدد موفق شدیم همان آنزیم ها را از طریق کانال های مورد اعتماد با همان کیفیت سابق در اختیار مشتریان قرار دهیم.

وی در ادامه یادآور شد: در این مسیر با توجه به افزایش نرخ ارز، تغییر گروه کالایی محصول و واردات غیر مستقیم محصولات از طریق کشورها و شرکت های واسطه، شاهد افزایش قیمت نهایی محصول هستیم که فشاری را بر روی کارخانجات داخلی وارد می کند لذا ما با در نظر گرفتن ماموریتی که عهده دار آن هستیم خود را متعهد به پوشش بخشی از آن هزینه ها کرده ایم.

تاثیرات افزایش قیمت مواد اولیه

مدیر عامل شرکت نوو نورد دارو عنوان کرد: در این میان به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، متاسفانه برخی از کارخانجات و شرکت هایی که کیفیت از نقطه نظر آنها از درجه اهمیت بالایی برخوردار نیست، مواد شیمیایی آسیب رسان را جایگزین آنزیم کرده اند و این در حالی است که استفاده از این مواد شیمیایی اثرات سوءیی بر روی سلامتی مصرف کنندگان داشته و باعث بروز بیماری های متعددی می شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: از طرف دیگر در ماه های اخیر، عدم حضور برخی برندهای معتبر، منجر به ورود برندهایی با کیفیت نامطلوب در بازار گردید. در این شرایط ما به عنوان شرکتی معتبر که سابقه ای سی ساله در تامین آنزیم با کیفیت داریم همواره سعی می کنیم به منظور حفظ بقای محصولات با کیفیت در جامعه، حداکثر تلاش خود را به انجام رسانیم. آنزیم ها همیشه به عنوان محصولاتی که دارای تکنولوژی بالا هستند کمک به ارتقاء کیفی محصولات می کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا