داخلیسیلوسیلوسازانشماره 50غلاتگفتگوگندم

صنعت سیلوداری کشور و آفات سیاست‌های GTC برای آن

اصغر دمیرچلی، رئیس انجمن کارفرمایان سیلوداران ایران

صنعت سیلوداری کشور و آفات سیاست‌های GTC برای آن/ در حال حاضر ظرفیت ذخیره‌سازی سیلوهای کشور اعم از سیلوهای دولتی، خصوصی و سیلوهای همجوار کارخانجات آرد، حجمی بالغ بر 18 میلیون تن می‌باشد که اکثر مواقع حدود 6 میلیون تن این فضا بلااستفاده باقی می‌ماند چراکه بهترین آمار خرید تضمینی گندم کشور سالانه حدود 12 میلیون تن است. از سوی دیگر، امسال با وجود مشکلاتی همچون خشکسالی و محدودیت‌های خرید، تنها حدود 40 درصد این فضا برای ذخیره‌سازی گندم اشغال شده است.

صنعت سیلوداری کشور و آفات سیاست‌های GTC برای آن

اصغر دمیرچلی، رئیس انجمن کارفرمایان سیلوداران ایران در گفتگوی اختصاصی با نگاشته ضمن بیان مقدمه فوق گفت: با وضعیت کنونی کشور در بحث تولید گندم و ذخیره‌سازی، حدود 6 میلیون فضای مازاد در حوزه سیلوداری کشور وجود دارد که با توجه به میزان پایین تولید در مقایسه با فضای ذخیره‌سازی، احداث هرگونه سیلو چه در بخش دولتی و چه خصوصی توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

رئیس انجمن کارفرمایان سیلوداران ایران با گلایه از عملکرد شرکت بازرگانی دولتی ایران در بحث ذخیره‌سازی گندم در سیلوهای ملکی فاقد استاندارد اظهار کرد: این اقدام مغایر با اصل 40 قانون اساسی و قوانین مربوط به واگذاری سیلوداری کشور به بخش خصوصی‌ می‌باشد که متاسفانه شرکت بازرگانی دولتی با استفاده از قدرت قهریه خود این قوانین را نادیده می‌گیرد. در حالی که سطح خدمات بخش خصوصی در این حوزه بسیار مطلوب تر از سیلوهای دولتی است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به گلایه مندی اغلب سیلوداران و زیاندهی سیلوهای بخش خصوصی در پی عدم تعهد شرکت بازرگانی دولتی به تعهدات خود، در صورت تداوم این وضعیت و در راستای احقاق حق سیلوداران بخش خصوصی به مراجع قضایی از جمله دیوان عدالت اداری مراجعه خواهیم کرد تا بیش از این شاهد تخلفات شرکت بازرگانی دولتی ایران در این صنعت نباشیم.

دمیرچلی یاد آور شد: سیلوسازان در ابتدای شروع نهضت سیلوسازی دست یاری دولت را برای حفظ امنیت غذایی و سیاسی کشور فشردند اما امروز دولت در سخت ترین شرایط اقتصادی، فعالان این صنعت را نه تنها به حال خود رها کرده بلکه با سیاستهای اشتباه سیلوداران را تحت فشار گذاشته به نحوی که بسیاری از مدیران این واحدها خواستار فروش و واگذاری واحدهای خود هستند! اگر نام این کار خیانت به تولید داخل نیست قطعا حمایت از تولید هم نخواهد بود..!

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا