شماره 85غلاتگندم

آرد یارانه‌ای؛ معضلی که از دولتی به دولت دیگر منتقل شده است

مدیرعامل کارخانه آرد خوشه فارس

در روز اول از سومین کنفرانس بین‌المللی غلات و دانه‌های روغنی -ایران‌گرین_ مهرزاد جمشیدی، مدیرعامل کارخانه آرد خوشه فارس و ریاست هیئت ‌مدیره انجمن آسیابانان خاورمیانه و آفریقا( iaom)در خصوص آرد یارانه‌ای سخنرانی کرد که تلخیص متن آن را در ادامه می‌خوانید.

اقتصاد ایـران بر پایه فروش نفت و صنـایع وابسته ایجاد شده است. نوسانات قیمت نفت و اختلال در سیستم انتقال بانکی کشور به واسطه تحریم سبب ایجاد رکود اقتصادی کشور شده است. در واقع مشکل انتقال پول، اقتصاد کشور را به وضعیت نامناسب فعلی گرفتار کرده است.

دولت به‌منظور رفع چالش‌های ناشی از تحریم‌ها در اقتصاد، اقتصاد مقاومتی را مطرح کرد و در تدوین برنامه پنج‌ساله توسعه اقتصاد مقاومتی، پیشرفت در علم و فناوری و ارتقای تعالی فرهنگی، محور کار قرار داد. هدف کلی از طراحی برنامه پنج‌ساله، ایجاد رشد ۸ درصدی تولید ناخالص داخلی بوده است که سال 2022 این برنامه پایان یافت اما رشد GDP ایران منفی بود!

آمارها نشان می‌دهد میانگین سرانه مصرف نان کشور ۱۶۱ کیلوگرم در سال است و میانگین مصرف نان سالانه به ازای هر شخص ۱‌.۱ کیلوگرم افزایش داشته است. ایران با جمعیت 87 میلیون نفر در منطقه، رتبه سوم در مصرف نان را پس از ترکیه و مصر به خود اختصاص داده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا