آردآردسازانداخلیشماره 55گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

آرد و دو روی سکه سرکوب قیمتی آن توسط دولت

مدیرعامل آرد گلمکان مطرح کرد:

 اختصاص یارانه دولتی به گندم یکی از موانع مهم برای پیشرفت کیفی و کمی آسیابانی است، چراکه دولت با پرداخت این یارانه، خود را محق می‌داند که برای آرد نرخ تعیین کند و به این واسطه نرخ آرد سال‌هاست که افزایش نداشته است. از یک سو، این سرکوب قیمتی شدید، ضرر و زیان قابل توجهی را متوجه تولید‌‌کنندگان کرده و از سوی دیگر رونق­بخش بازار دلالان بوده است و تغییر مداوم سیاست‌ها، بخشنامه‌ها و طرح‌های خلق الساعه امکان هرگونه برنامه‌ریزی و آینده‌نگری را از کارخانجات سلب کرده است.

ترانزیت آرد از کشورهای شمالی به مقاصد صادراتی سابق ایران؛ میانبری برای تجار کشور

مهندس ظهوریان، مدیرعامل گلمکان در گفتگو با خبرنگار نگاشته ضمن بیان مقدمه فوق با گلایه از قوانین دست و پاگیر و بروکراسی اداری در صنعت آسیابانی اظهار کرد: گندم ورود موقت و صادرات آرد در شرایطی که آسیاب‌ها با درصد ناچیزی از ظرفیت مشغول به کار هستند، می‌تواند عنصری راهگشا برای آردسازان باشد. در حالی که با وجود سختگیری­ها در این زمینه، ترجیح تجار این است که به صورت مستقیم از کشورهای شمالی آرد را به مقاصد صادراتی سابق ایران ترانزیت کنند.

 

لزوم تجدیدنظر در مالیات بر ارزش افزوده آرد صنف و صنعت

ظهوریان در خصوص مالیات بر ارزش افزوده کارخانجات گفت: در حال حاضر، کارخانجات آرد برای خریدهای خود نظیر کیسه، پرمیکس و حتی قبوض خدماتی ارزش افزوده پرداخت می‌کنند و از طرفی به جهت معافیت آرد خبازی این پرداختی در اعتبار آنها لحاظ نمی‌شود و این هزینه مستقیم به هزینه‌های آسیابانی آنان افزوده می‌گردد. اینها همه در شرایطی­ است که افزایش هزینه­های تولید اعم از حمل و نقل، نیروی کار، لوازم یدکی و … در کنار عدم افزایش نرخ آرد نفسی برای آسیاب­ها باقی نگذاشته است. همچنین در شرایطی که فروش محصولات با اهمیت کمتر، نظیر روغن و شکر به واحدهای صنفی و صنعتی مشمول ارزش افزوده نمی‌شود، این مالیات به آرد صنف و صنعت تعلق گرفته‌است.

نابودی معیارهای کیفی گندم در سایه عدم ارتباط مستقیم کشاورز و آسیابان

این فعال آسیابانی با اشاره به عدم درک متقابل درست از پارامترهای کیفی مهم میان کشاورز و آسیابانان گفت: در مقوله خرید تضمینی گندم از سوی دولت، کارخانجات آرد عملا هیچ‌گونه ارتباط مستقیمی را با گندمکاران ندارند و این موضوع سبب شده­است که معیارهای کیفی که برای کارخانجات مهم می‌باشد، برای بسیاری از کشاورزان تعریف نشده باشند.

وی در خصوص محدودیت بین استانی برای فروش آرد اظهار کرد: با توجه به اینکه ایجاد هرگونه انحصار بازار را از رقابت دور می‌کند؛ اما دولت به واسطه پرداخت یارانه سنگین برای گندم خود را محق می‌داند که برای کنترل بیشتر چنین محدودیت‌هایی را ایجاد کند.

ظهوریان حل مشکلات زنجیره تامین را نیازمند تصمیمات شجاعانه و مدبرانه دانست که علاوه بر تامین امنیت غذایی و حمایت مستقیم از اقشار آسیب‌پذیر، شرایط را برای ایجاد بازاری با قیمت‌های واقعی و مبتنی بر رقابت آزاد ایجاد کند.

وی ابراز امیدواری کرد که روزی با ایجاد زمینه‌های لازم و در سایه یکسان‌سازی نرخ، حذف یارانه‌های غیرمستقیم، ثبات در سیاست‌ها، مقررات‌زدایی و تقلیل نقش دولت با سیاست‌گذاری راهبردی و نظارت شاهد بالندگی صنعت آرد باشیم.

یادآور می‌شود، شرکت تولیدی صنعتی آرد گلمکان فعالیت خود را از سال ۸۷ و با حضور مهندس محرابیان، وزیر وقت صنایع و معادن آغاز کرد. این واحد با ماشین‌آلات به روز سوئیسی شرکت بولر و ظرفیت سالانه یکصد هزار تن تجهیز شده است که با توجه به شرایط خاص صنعت آرد با حدود 30درصد ظرفیت خود فعال است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا