آردآردسازانغلاتگندم

علاجی برای مقابله با مشکلات ارزی؛ترخیص محموله وارداتی با ارائه ضمانت‌نامه توسط بخش خصوصی

به گفته مسئولان در حال حاضر مشکل اصلی تاخیر در توزیع نهاده‌های دامی، مسئله تامین ارز است که با تامین آن به زودی این مشکل رفع خواهد شد.

بر اساس وعده مسئولان تا پایان آذرماه روزانه 5 هزار تن نهاده دامی بین تولیدکنندگان توزیع می‌شود و شرکت‌های داخلی نیز متعهد شده‌اند که 8 هزار تن نهاده دامی مورد نیاز داخل را تامین کنند.

مهندس اسدالله‌زاده، عضو انجمن تامین‌کنندگان عمده نهاده‌های دامی در گفت‌وگو با نگاشته درباره مهمترین مشکل این صنعت گفت: در حال حاضر، بازارگاه یکی از چالش‌های این صنف می‌باشد چرا که حالت رقابتی را از شرکت‌های واردکننده و قدرت انتخاب را از مصرف‌کننده نهایی سلب کرده است و این موضوع منجر به زیان مصرف‌کننده از لحاظ قیمتی و کیفیتی خواهد شد.

وی با انتقاد از عدم به موقع تامین ارز برای واردات نهاده‌های دامی گفت: متاسفانه به دلیل تاخیر در اختصاص ارز، کشتی‌ها تا چندین ماه بر روی آب باقی می‌مانند و یا اینکه در انبارها تخلیه می‌شوند که این موضوع سبب افت کالا و عدم کیفیت آن می‌شود.

لذا دولت باید سیاستی را اتخاذ کند تا در صورت تاخیر در اختصاص ارز، واردکننده بتواند با ارائه ضمانت‌نامه بار خود را ترخیص کند./مشکلات ارزی

اسدالله‌زاده با تاکید بر اینکه دولت باید بیشتر نظارت کند تا دخالت گفت: در حال حاضر، بخش خصوصی این قابلیت را دارد که در صورت حمایت‌های ارزی دولت، صد درصد نیاز وارداتی کشور در بخش نهاده‌های دامی را تامین کند.

البته در این میان دولت باید نقش نظارتی خود را ایفا کند و شرکت پشتیبانی و امور دام شرکت بازرگانی دولتی ایران باید در انبارهای خود ذخایر استراتژیک را داشته باشند تا در صورت وجود هر گونه مشکل امنیت غذایی کشور با آسیب مواجه نشود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا