آردداخلیسیلوسیلودارانشماره 64گفتگوگندم

سیلوهای خصوصی/ چوب حراج دولت به سرمایه سیلوهای خصوصی

رئیس انجمن کارفرمایان سیلوداران ایران

چوب حراج دولت به سرمایه سیلوهای خصوصی/ این روزها سیلوهای بخش خصوصی که با هزار امید و آرزو اقدام به سرمایه‌گذاری برای ذخیره‌سازی گندم کردند، در حال خاک خوردن هستند و کام سیلوداران از بی‌توجهی دولت به این صنعت تلخ شده است. نگاشته میزبان اصغر دمیرچلی، رئیس انجمن کارفرمایان سیلوداران ایران شده است تا از وضعیت انبارش گندم در این سیلوها مطالبات مهم سیلوداران آگاه شود.

 

به گفته دمیرچلی در حال حاضر به طور میانگین 5 تا 7 درصد ظرفیت سیلوهای خصوصی تکمیل شده است و سیلوداران به این نتیجه رسیدند که با این تصدی‌گری دولت در بحث خرید تضمینی گندم و ذخیره‌سازی آن، امکان رقابت با دولت به هیچ عنوان وجود ندارد و تنها علاج  این واقعه آزادسازی است.

افزایش سهم سیلوهای خصوصی از سفره گندم با آزادسازی

وی ادامه داد: با آزادسازی غلات و گندم، سیلوداران فارغ از بعد ذخیره‌سازی می‌توانند در مقوله خرید و فروش و تجارت گندم ورود پیدا کنند و انحصار دولت در خرید تضمینی را در هم شکنند. از سوی دیگر، با شکستن این انحصار، دولت می‌تواند حجم بالای نقدینگی را به جای خرید تضمینی گندم، صرف پروژه‌های عمرانی نماید./ سیلوهای خصوصی

دمیرچلی کلید خلاصی از فساد صنعت غلات و گندم را در خصوصی‌سازی دانست و افزود: دولت امسال حدود 50 هزار میلیارد تومان صرف پرداخت سوبسید گندم کرده است و این رقم برای سال آینده به حدود 75 هزار میلیارد تومان خواهد رسید. متاسفانه این منابع عظیم مالی در جیب مصرف‌کننده واقعی هم نمی‌رود. درحالی که با خصوصی‌سازی و ایجاد رقابت، تمام اعضای این چرخه منتفع خواهند شد.

 

آیا در شرایط فعلی ساخت سیلوهای خصوصی توجیه اقتصادی دارد؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط فعلی ساخت سیلو توجیه اقتصادی دارد، گفت: در حال حاضر بر اساس اعلام سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، دستمزد ذخیره‌سازی هر کیلو گندم 10 هزار تومان است. در این شرایط اگر سیلویی ساخته شود و به صورت رویایی 60 درصد ظرفیت آن در سال تکمیل شود باز هم 20 سال، زمان می‌برد که سرمایه‌‌ خرج شده روانه جیب سرمایه‌گذار گردد. لذا ساخت سیلو در وضعیت فعلی به هیچ عنوان توجیه اقتصادی ندارد./ سیلوهای خصوصی

 

افزایش 8 برابری هزینه‌های ساخت سیلو در کشور

 

دمیرچلی درخصوص افزایش هزینه‌های ساخت سیلو در کشور اظهار کرد: در حال حاضر عمده سیلوهای مصرفی در کشور وارداتی است و با وضعیت ارز و جهش 10 برابری آن، هزینه‌های ساخت سیلو حدود 7 تا 8 برابر افزایش داشته است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا