بین‌المللیشماره 43غلاتگزارشواردات غلات

نهاده های دام و طیور و غلات کشور و واردات 70 درصدی توسط بخش خصوصی

نائب رییس اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور

ضیغمی، نائب رییس اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور در خصوص بازار نهاده های دام و طیور گفت: بازار نهاده های دام و طیور و غلات در ایران به عنوان یکی از بزرگترین بازارها پس از نفت، گاز و پتروشیمی دارای بیشترین ترنول است لذا خلا برگزاری چنین کنفرانسی برای صنف و صنعت احساس می شد.

وی بیان کرد: از مجموع واردکنندگان غلات کشور در این اتحادیه 61 واحد را تحت پوشش قرار داده ایم که بالغ بر 70 درصد واردات نهاده های دام و طیور و غلات کشور توسط این بخش از فعالان اقتصادی کشور صورت می گیرد. 25 درصد واردات نیز توسط بخش دولتی اعم از شرکت پشتیبانی امور دام و شرکت های دیگر وابسته به دولت رخ می دهد.

افزایش تولید غلات در ایران و کاهش حجم واردات طی سالهای اخیر

ضیغمی با اشاره به اینکه متناسب با شرایط فلات ایران که در بخش خشک و نیمه خشک قرار دارد میزان تولیدات داخلی و واردات متغیر است، گفت: 19 میلیون تن تولید غلات در ایران که نسبت به سال گذشته 500 هزارتن افزایش یافته است؛ نشان دهنده این امر است که تولیدکنندگان تلاش می کنند در امر تولیدات داخلی بیشترین میزان تولید و کمترین وابستگی به واردات را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه تحریم های موجود در بحث بیمه، حمل و نقل و سایر هزینه ها تاثیر گذاشته و واردات به سختی با هزینه های بیشتر نسبت به کشورهای همسایه ها صورت می گیرد، در خاتمه گفت: تجربه تحریم های سال 91 و کنونی نشان می دهد که در هر شرایطی واردات و نیاز داخلی کشور تامین شده است اما مهم این است که شرایط سیاسی و سیاست بین الملل تغییر کرده و فراز و نشیب دارد لذا انتظار داریم که در این شرایط سخت بیشتر از تامین کنندگان حمایت شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا