داخلیشماره 42صنایع روغنغلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصی

هیچگونه تنشی در بازار روغن نباتی تا پایان سال ۹۸ وجود نخواهد داشت

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران

انجمن روغن نباتی ایران در سال  76آغاز به فعالیت کرد. این انجمن ازجمله قدیمی ترین انجمن های صنعت غذا به عنوان یک بازوی مشورتی جهت تصمیم گیری های دولتی و بخش خصوصی در حال فعالیت است که گزارش های کارشناسی در خصوص بازارهای داخلی و بین المللی ارائه می‌دهد.

برقراری ارتباط مستمر با دستگاه‌های دولتی و اطلاع به‌موقع از مصوبات و بخشنامه‌ها و انعکاس آنها به کارخانه‌های روغن‌نباتی و روغنکشی، ایجاد کمیته‌های تخصصی مختلف با حضور نمایندگان کارخانه‌ها و مراجع ذیربط در جهت تبادل نظر و رفع مسائل و مشکلات، تلاش برای ساماندهی تولید، توزیع و صادرات روغن‌نباتی و کالاهای وابسته و بهبود کیفیت خدمات‌دهی به اعضا ازجمله رسالت این انجمن به شمار می رود.همچنین این انجمن در، پیگیری جهت تامین مواد اولیه و تامین ارز جهت واردات را جز کارهای خود می داند. در حال حاضر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران دارای 55 عضو پیوسته بوده و هماهنگ کننده تمامی امور کارخانجات روغن نباتی کشور است.

 

یک میلیون و 600 هزارتن نیاز روغن نباتی کشور با تولید داخلی تامین می شود

امیرهوشنگ بی رشک، دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران در گفت و گو با نشریه نگاشته در خصوص حجم تولید روغن نباتی در کشور، بیان داشت: هم اکنون 48 واحد روغن نباتی فعال در کشور در حال فعالیت هستند که حجم بهره برداری این واحدها در مجموع ۴۸ میلیون تن روغن نباتی است. حجم تولید و مصرف روغن نباتی بازار داخلی یک میلیون و ۶۰۰ تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن است. با توجه به سیاست های ارزی که از اوایل سال ۹۷ با ارز ۴۲۰۰ تومان تصویب شد، صادرات روغن نباتی به دلیل تخصیص ارز دولتی از اوایل مردادماه ممنوع شد. لذا روغن تولید شده،توسط کارخانجات کلیه نیاز صنعت غذا را مرتفع می سازد.

 

وی در ادامه افزود: باتوجه به تحریم های ظالمانه نسبت به کشور عزیزمان، انجمن صنفی صنایع روغن نباتی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه ریزی دقیقی را در صورت واردات که نتیجه آن کمترین تنش در بازار روغن نباتی کشور بوده است. از این رو خوشبختانه در تامین روغن خام مورد نیاز تولید روغن نباتی مشکلی وجود ندارد و با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده برای واردات تا پایان سال ۹۸، امیدواریم هیچگونه تنشی در بازار روغن نباتی وجود نخواهد شد.

 

قیمت روغن نباتی باید هر 6 ماه یکبار بررسی شود

بی رشک در راستای چالش های پیش روی صنعت روغن نباتی، اذعان داشت: چالش های صنعت روغن نباتی همانند دیگر صنایع کشور، ناشی از تحریم های موجود است. علاوه بر آن صدور برخی بخش نامه های خلع الساعه توسط دولت، روند تولید را با موانعی مواجه می کند چراکه در روند اقدامات تولیدی صدور بخش نامه های متفاوت نیازمند صرف زمان طولانی برای اجرا شدن آن است و به سرعت نمی توان تولید را با شرایط جدید تطبیق داد که خود باعث کندی حرکت آن می شود.

در بحث قیمت گذاری ازجمله قدیمی‌ترین مسئله میان بخش خصوصی و دولت است که به دلیل قیمت‌گذاری تنها یک مرتبه در سال با توجه به سیاست های سازمان حمایت از مصرف کننده، اختلاف میان این دو بروز می کند که پیشنهاد انجمن صنایع روغن نباتی، تجدید نظر در قیمت محصول نهایی به صورت هر ۶ ماه یکبار است. تجدید نظر در قیمت محصولات تمام شده در گرو عوامل مختلف ازجمله افزایش یا کاهش قیمت مواد اولیه، مواد حلب و غیره است اما تجدید نظر در قیمت این محصول استراتژیک تنها یک مرتبه در سال با قیمت گذاری جدید مواجه می شود.

واردات روغن خام از 90 درصد به 75 درصد کاهش یافته است

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون تامین ارز، بزرگ ترین چالش این صنعت به شمار می رود، اظهار داشت: صنعت روغن نباتی در سال های گذشته نزدیک به ۹۰ درصد روغن خام را وارد می کرد اما هم اکنون این آمار به ۷۵ درصد کاهش یافته است که مابقی آن را از استحصال دانه ها استفاده می کند.

وابستگی این صنعت به ارز و وجود تحریم ها، انتقال ارز را برای فعالان این صنعت زمانبر و هزینه بر کرده است. از سویی دولت و شرکت بازرگانی دولتی ایران در جهت یاری‌رسانی به صنعت روغن نباتی قدم برداشته و اقدام به تامین روغن خام مورد نیاز کارخانجات جهت روغن‌سازی کرده است.

بی رشک در پاسخ به چشم انداز صنعت روغن نسبت به صادرات این محصول در آینده، گفت: صادرات روغن نباتی از اواسط سال ۹۷ ممنوع شد. امید است که در آینده نزدیک دولت در جهت رفع ممنوعیت صادرات روغن نباتی با اخذ عوارض اقدام نماید. اگر این اتفاق بیوفتد، صادرات مجدد رونق می گیرد و از ظرفیت خالی کارخانجات استفاده خواهد شد.

اعلام روغن های داخلی به عنوان با کیفیت ترین های جهان از سوی سازمان بهداشت جهانی

وی در راستای بررسی چشم انداز صنعت روغن در کشور، بیان داشت: صنعت روغن با توجه به ارائه گزارش های مستند از سوی  وزارت بهداشت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهادکشاورزی نشان می دهد که به عنوان صنعت سلامت محور دارای ارتباط خوبی با این وزارتخانه ها دارد. هم اکنون روغن های تولید شده دارای استاندارد بین المللی و داخلی و دستورعمل های بهداشتی است.

حتی در سال های اخیر طرح هایی جهت افزودن ریز مغزی هایی مانند ویتامین D به آن اجرا شده است. کیفیت روغن های تولیدی مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است تا جایی که پیرو برگزاری گردهمایی در وزارت بهداشت با حضور نمایندگان این سازمان در سال ۹۷، کیفیت روغن های تولیدی ایران ازجمله با کیفیت ترین های جهان اعلام شد.

بی رشک با تاکید بر حضور انجمن صنفی صنایع روغن  ایران به عنوان انجمن حامی کنفرانس ایران گرین، یادآور شد:  متاسفانه برخلاف اعلام رسانه ها، تحریم ها بر صنعت غذا تاثیر گذار بوده است. تا پیش از این وجود کنفرانس های بین المللی و شرکت در آن باعث می شد که همفکری هایی در زمینه مطرح شود اما در سال های اخیر با تشدید تحریم ها شرکت در کنفرانس های بین المللی با مشکل مواجه شده است. برگزاری کنفرانس ایران گرین رویداد بزرگی است که می توان در شناسایی بازار ایران از آن بهره برد و به دنیا ثابت کرد که ایرانیان به دنبال فعالیت به دور از حاشیه ها هستند و تنها سلامت غذا و به مراتب سلامت جامعه مورد تاکید است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا