داخلیشماره 40غلاتگفتگوگفتگوی ویژهگندم

نهاده‌های دامی و مشکلات تخصیص ارز و ثبت سفارش آن

مدیرعامل و عضو هیات رئیسه شرکت کیان تجارت

نهاده‌های دامی و مشکلات تخصیص ارز و ثبت سفارش آن / شرکت کیان تجارت با سابقه فعالیت در حوزه صادرات محصولات غیر نفتی در کشورهای حاشیه خلیج فارس، رویکرد تبدیل شدن به یکی از شرکت های برتر صادرکننده کالای ایرانی را دنبال می کند که در این راستا موفق به صادرات بیش از 10 محصول از مشتقات فولادی و معدنی شده است. این شرکت باتوجه به شرایط اقتصادی و سیاسی کشور و تجربه موفق مدیران خود، واردات کالاهای اساسی را در سال 97 دردستور کار قرار داد. به همین منظور با ایجاد و گسترش دفاتر خود در کشورهای عمان و آلمان در جهت تسهیل عملکرد واردات کالای اساسی وارتباط با تجار خارجی اقدام نمود.

نهاده‌های دامی و مشکلات تخصیص ارز و ثبت سفارش آن

سيد مجتبي حاج آقايي، مدیرعامل و عضو هیات رئیسه شرکت کیان تجارت در گفت و گو با نشریه نگاشته در خصوص عملکرد این شرکت، گفت: شرکت کیان تجارت در حوزه های بازرگانی و خدمات لجستیک در حال فعالیت است.

این شرکت در بخش بازرگانی با دارا بودن کادر مجرب و کارآزموده در زمینه‌های خرید، فروش، صادرات، ‌واردات نهاده‌های دامی ، دانه های روغنی، گوشت قرمز و عرضه خدمات نوین بازرگانی با بهره مندی از کارشناسان خبره و کارآمد، مشاوره در امور ترخیص کالا و شناسایی کالاهای مورد نیاز مقاصد صادراتی، ‌امور مالی و مشاوره حقوقی به شرکت‌ها، صنایع مختلف، ‌تجار و بازرگانان، جهت ارائه کالا و تجارب خود در داخل و خارج کشور مشغول به ارائه خدمت است.

شاخص ترین خصیصه شرکت های تجاری بین المللی چیست؟

این فعال حوزه تجارت در ادامه افزود: شاخص ترین خصیصه شرکت های تجاری بین المللی این است که با توجه به اقلیم های متفاوت دنیا نیازمندی های هر کشور به عینه شناسایی و مشخص نموده و مقدمات صادرات به آن برای فعالان و علاقه مندان تجارت بین الملل فراهم نمایند. از این رو این شرکت افتخار دارد با شناخت جامع و گسترده خود ازکشورهای حوزه خلیج فارس و شناسایی بازار بزرگ مصرف آن ، به مشتریان خود مشاوره های کارآمدی را ارائه نماید.

وی در پاسخ به ارزیابی تجارت غلات ایران به خصوص در حیطه نهاده‌های دامی نسبت به کشور ترکیه، اذعان داشت: کشور ترکيه با تولید 5/17 میلیون تن گندم، نیاز داخلی 8/17 میلیون تنی خود را تامین می کند.اين کشور با 710 کارخانه آرد با توان نامی روزانه 103 هزار تن (سالانه حدود 38 ميليون تن) و صادرات سالانه 2 ميليون تن آرد، از بزرگترين صادر کنندگان آرد در دنيا است.

ذخایر استراتژیک گندم ترکیه در سال 2016 تنها 900 هزار تن و تولیدات نهاده‌های دامی آن 20 میلیون تن بوده است

همچنین ترکيه 400 کارخانه توليد خوراک دام با ظرفيت توليد نامی 30 ميليون تن در سال دارد که در سال 2016، حدود 20 ميليون تن خوراک دام توليد کرده است و طی 10 سال گذشته توليد نهاده‌های دامی مثل گوشت مرغ و تخم مرغ در اين کشور، به طور متوسط  سالانه 7 درصد رشد داشته است. اين افزايش، منتج به افزايش توليد گوشت مرغ و تخم مرغ گرديده و در سال 2016 توانست 25 درصد از توليد گوشت مرغ و تخم مرغ خود را به همسايگان خود از جمله روسيه و عراق صادر کند.

ذخاير استراتژيک گندم ترکيه در سال 2016 تنها 900 هزار تن بوده است اما کشور ما، 10 سال است که برنامه خودکفايی در توليد گندم را آغاز کرده است و طبق نظر کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی و بالاخص مجريان طرح خودکفايی گندم، ما توانسته ايم نياز مصرف داخلی خود به گندم را به طور مستقل توليد کنيم.

ترانزیت آرد به عراق می تواند فرصتی مغتنم در شرایط ممنوعیت واردات گندم باشد

مدیرعامل شرکت کیان تجارت در ادامه ممنوعیت واردات گندم را فرصتی برای ترانزیت صادراتی دانست واذعان داشت: باتوجه به ظرفیت ترانزیت کشور و توان تولید گندم روسیه، این امکان وجود دارد که بتوان گندم روسیه را در داخل کشوربه صورت موقت وارد و عملیات تولید آرد را در کارخانه هایی که از تمام ظرفیت خود استفاده نمی کنند، انجام و به کشور عراق ترانزیت ، و درامد ارزی حاصل کرد.

گسترش تجارت بین المللی و رفع نیاز داخلی در شرایط تحریم نیازمند ساماندهی ثبت سفارش کالا و تخصیص ارز است

وی در خاتمه با اشاره به اینکه شرکت کیان تجارت با همکاری گسترده با شرکت های حوزه CIS در تلاش است تا تجارت با کشورهای همسایه را گسترش دهد، یادآور شد: این مهم جز با اصلاح قوانین جدید و ساماندهی معضلات تخصیص ارز، ثبت سفارش در شرایطی که تمامی مسیرهای تامین مالی خارجی از قبیل یوزانس و ریفانیانس جهت واردات مواد اولیه و کالای اساسی مسدود است، محقق نخواهد شد. بانک مرکزی می تواند با راه اندازی سیستم واردات نسیه حداقل در بخش کالاهای اساسی از ظرفیت اعتبار بین المللی تجار معتبر ایرانی در تامین کالا به صورت مدت دار استفاده نماید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا