داخلیشماره 41غلاتگفتگوگفتگوی ویژه

منطقه ویژه اقتصادی یا آزاد؛ کدامیک برای تجار غلات سودمندتر است

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد

منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد یکی از بنادر مهم اقتصادی است که سهم عمده‌ای را در پایلوت غلات شمال کشور دارد و به اعتقاد برخی از مسئولان این بندر به‌عنوان کانون اقتصادی مازندران، قابلیت تبدیل به منطقه آزاد و بهره‌گیری از امتیازات این منطقه را دارا می‌باشد. در همین راستا خبرنگار نگاشته برای آگاهی از جزئیات آزادسازی این بندر و مزایای این طرح برای واردکنندگان غلات و شرکت‌های ذخیره‌سازی با مهندس سیاوش رضوانی، مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد به گفتگو پرداخته است.

مهندس رضوانی در خصوص تبعات آزادسازی بندر امیرآباد و تاثیرات آن بر رشد اقتصادی این منطقه اظهار کرد: مناطق آزاد با توجه به برخورداری از مزایایی همچون معافیت از مالیات بر ارزش افزوده، مشارکت سرمایه‌گذار خارجی، احداث بانک خارجی و امور بانکی و ارزی تابع مناطق آزاد، امکان فروش و اجاره زمین به اتباع خارجی و… می‌توانند نقش به سزایی را در جذب سرمایه‌گذاران و صاحبان کالا داشته باشد.

حذف فرآیندهای اداری از فعالیت‌های تجاری در مناطق آزاد

مدیر منطقه ویژه اقتصادی با بیان اینکه در حال حاضر باید ثبت سفارش کالا در سامانه انجام شود و با برقراری لینک سازمان صمت و گمرک ایران بعد از ثبت سفارش، کالا وارد کشور شود، گفت: مناطق آزاد از این فرآیند اداری مستثنی هستند و ثبت سفارش پس از ورود کالا به بنادر و حمل از طریق کشتی صورت می‌گیرد. از سوی دیگر با آزاد سازی و تبدیل منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد به منطقه آزاد، معافیت مالیات بر درآمد به مدت 20 سال و همچنین مالیات بر ارزش افزوده کالا انجام می‌شود که در منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد و سایر مناطق ویژه فقط مالیات بر ارزش افزوده در راستای مصوبه قانون رفع موانع تولید و تنها به مدت 7 سال می‌باشد. لذا برای واردکنندگان در بحث غلات تفاوتی بین مناطق ویژه و آزاد وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که آزادسازی بندر چه تاثیری بر واردات تجهیزات صنایع غذایی دارد، عنوان کرد: وضع تعرفه بر تجهیزات در مناطق ویژه و آزاد به یک شکل بوده و از معافیت‌های گمرکی برخوردار است. با این تفاوت که در مناطق ویژه تنها تجهیزاتی که در آن منطقه به کارگیری می‌شوند و استقرار می یابند از مالیات معاف هستند و در مناطق آزاد، تجهیزات استفاده شده در شعاع تحت پوشش منطقه از معافیت های لازم برخوردارند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا