داخلیشماره 42غلاتگفتگوگفتگوی ویژهگندم

منطقه آزاد ارس، نخستین میزبان تولید غلات در سطح 2000 هکتار

در گفتگو با مدیر بخش کشاورزی منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس

منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس یکی از مناطق ویژه اقتصادی کشور است که با توجه به شرایط اقتصادی و تاکید مسئولان عالی رتبه بر تکیه بر تولید ملی، تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا با تولید در عرصه‌های مختلف به ویژه کشاورزی با آماده نمودن زیرساخت‌های مورد نیاز نقش بسیار مهمی را در تولید و صادرات محصولات کشاورزی ایفا نماید که در این جهت تولیدات محصولات گلخانه ای و صادرات آن به کشورهای CIS صورت می پذیرد و پیش‌بینی می‌گردد که در آینده‌ای نه چندان دور به قطب گلخانه‌ای کشور تبدیل گردد . همچنین زیر ساخت‌های حمل و نقل از مهم ترین عواملی است که باعث رونق تولید و امکان صادرات آسان و در کل رشد اقتصادی استان آذربایجان شرقی و حتی کشور جمهوری اسلامی ایران خواهد شد.

مهندس شیخ‌لو، مدیر بخش کشاورزی منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس ضمن بیان مقدمه فوق اظهار کرد: حاصلخیزی خاک و وجود رود پرآب ارس به عنوان منبع پایدار و دائمی شرایط تولید انواع محصولات باغی و زراعی را در منطقه ارس فرآهم کرده است همچنین با توجه به شرایط اقلیمی مناسب منطقه ( متوسط دمای سالیانه حدود 15 درجه سانتی گراد ) شرایط برای تولید انواع محصولات کشاورزی در این منطقه مهیا می‌باشد.

احداث بزرگترین و مدرن‌ترین گلخانه خاورمیانه در منطقه ارس

منطقه آزاد ارس، میزبان تولید چند هزار تن غلات در سطح 2000 هکتار

وی با اشاره به اینکه در اراضی پایاب سد خداآفرین منطقه آزاد ارس با پیگیری‌های انجام یافته و رفع معارضات، زمینه برای کاشت اراضی برای اولین بار در سطح 2000 هکتار  و تولید چندین هزار تن غلات و دانه‌های روغنی و اشتغال بیش از هزار نفر فراهم شده است، گفت: با توجه به فراهم بودن شرایط اقلیمی مناسب مورد بحث و همچنین داشتن طول مدت روشنایی بالا شرایط برای تولید محصولات گلخانه‌ای مهیا می‌باشد که در این راستا توسعه صنعت گلخانه‌ای یکی از اهداف راهبردی منطقه آزاد ارس قرار گرفته است. به نحوی که بزرگترین و مدرن‌ترین گلخانه خاورمیانه و یکی از 10 گلخانه برتر دنیا در این منطقه احداث و به مرحله بهره برداری رسیده است. همچنین در سال 97 بیش از هشتاد درصد محصولات تولیدی در گلخانه‌ها به ارزش بیش از 30 میلیون دلار به کشورهای روسیه، قطر، عراق و عمان صادر گردیده است.

 تحقق حضور محصولات کشاورزی ایران با حداقل قیمت در بازارهای بین‌المللی با خط آهن مسیر جلفا-پارس آباد

مدیر بخش کشاورزی منطقه ارس در پاسخ به این سوال که خط آهن مسیر جلفا-پارس آباد چه تاثیراتی را بر روند حمل و نقل محصولات کشاورزی ایران دارد، گفت: این خط آهن علاوه بر قرارگیری در مقصد اتصال کشورهای شمال، جنوب و غرب و شرق، در مسیر جریانات ترانزیتی محصولات کشاورزی نیز قرار دارد. احداث خط آهن جلفا اصلاندوز با ظرفیت بیش از 10 میلیون تن کالا به عنوان مکمل فعال‌سازی کریدورهای ترانزیتی بین‌المللی و منطقه‌ای خصوصاً شمال، جنوب و تراسیکا از بنادر و مبادی مرزی ایران و بیش از 10 میلیون تن کالا در مسیر باکو- کارس ( ترکیه ) این زمینه را مهیا می‌نماید که ایران به عنوان محل پردازش کالاهای کشاورزی و مواد غذایی در خوشه‌های مرتبط مطرح گردد و کلیه کالاها و محصولات کشاورزی ایران زمینه حضور در بازارهای بین المللی را با حداقل قیمت داشته باشند.

شیخ‌لو ادامه داد: منطقه آزاد ارس به عنوان محل تجمیع و باز توزیع کالاهای منطقه­ای به کشورهای cis می‌تواند نقش خود را با احداث این خط در پازل زیر ساخت‌های کشاورزی با وجود دشت‌های موجود در جلفا و پایاب سد خداآفرین که ده ها هزار هکتار می‌باشد را فراهم نماید.

خدمات منطقه آزاد ارس برای فعالان عرصه کشاورزی

وی یادآور شد: دسترسی به فرودگاه، دسترسی به حمل و نقل ریلی و جاده‌ای ترانزیتی با سابقه چند صد ساله، همجواری با چهار کشور آذربایجان، نخجوان، ارمنستان، ترکیه، دسترسی به بازارهای CIS، وجود گمرک، قرارگیری در مسیر کریدور شمال به جنوب، معافیت‌های 20 ساله  مالیاتی، امنیت سرمایه‌گذاری، معافیت‌های گمرکی جهت تامین مواد اولیه و تجهیزات، وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی در ارس و امکان ارزش افزوده بالا برای محصولات کشاورزی بخشی از خدمات این منطقه می‌باشد.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا