داخلیشماره 53غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصی

مالیات بر ارزش افزوده/حبس نفس‌های صنایع غذایی کشور در سلول مالیات بر ارزش افزوده

در گفتگو با دبیر انجمن افزودنی‌ها مطرح شد

صنعت غذا یکی از صنایع مهم ایران است که با این وجود، در وضعیت‌های متلاطم اقتصادی، از دستورالعمل‌ها و سیاست‌گذاری‌های اشتباه در امان نیست. در همین راستا افزایش شدید نرخ ارز، کمبود مواد اولیه و مالیات بر ارزش افزوده کام تولیدکنندگان صنایع غذایی را بیش از گذشته تلخ کرده است.

مالیات بر ارزش افزوده/حبس نفس‌های صنایع غذایی کشور در سلول مالیات بر ارزش افزوده

دکتر مجید افلاکی، دبیر انجمن افزودنی‌ها در گفتگو با خبرنگار نگاشته در خصوص عمده چالش‌های تولیدکنندگان صنایع غذایی به ویژه مواد افزودنی در ایران گفت: افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی مهم‌ترین دغدغه تولیدکنندگان مواد افزودنی است چراکه 85 تا 90 درصد مواد افزودنی در ایران وارداتی است و با کمبود مواد اولیه در بازار، باید شاهد افزایش شدید قیمت نهایی محصولات باشیم. از سوی دیگر، محدودیت‌های بانک مرکزی برای انتقال ارز نیز باری را بر دوش واردکنندگان مواد افزودنی تحمیل کرده است.

افلاکی با انتقاد از موضوع مالیات بر ارزش افزوده در صنعت غذا کشور گفت: با توجه به دشواری‌های تامین غذا برای جمعیت 80 میلیون نفری ایران و تورم جامعه که منجر به کوچک‌سازی سفره غذایی دهک‌های درآمدی یک تا شش شده است، لازم است که دولت، مجلس و شورای نگهبان در بحث مالیات بر ارزش افزوده صنعت غذا تجدیدنظر نماید چراکه افزایش قیمت مواد غذایی در کنار مالیات بر ارزش افزوده 9 درصدی این مواد، قدرت خرید را از مصرف‌کنندگان سلب کرده است.

کشورهای اروپایی؛ صادرکننده اصلی مواد افزودنی به ایران

وی با بیان اینکه مواد افزودنی از صنایع با ارزش افزوده فراوان در جهان است، گفت: در حال حاضر بیش از ۳ هزار نوع مواد افزودنی در سطح جهان تولید می‌شود که عمده مواد افزودنی مورد نیاز ایران از کشورهای اروپایی و بخش محدودی از کشورهای همسایه به ایران وارد می‌شوند.

واردات سالانه 300 هزار تن مواد افزودنی به ایران/ مالیات بر ارزش افزوده

افلاکی با بیان اینکه سالانه یک و نیم میلیارد دلار ارز کشور صرف واردات 250 تا 300 هزار تن مواد افزودنی می‌شود، گفت: در حال حاضر با توجه به شرایط مساعد بخش کشاورزی، پیشرفت بخش‌های تحقیق و توسعه شرکت‌های تولیدکننده مواد افزودنی و رشد شرکت‌های دانش بنیان، امیدواریم که با برنامه‌ریزی 10 ساله در کنار حمایت‌های قانونی و اجرایی دولت، سیستم بانکی، وزارت صمت و بهداشت بتوانیم از واردات صنایع افزودنی بی‌نیاز شویم چراکه محصولات افزودنی ایرانی از نظر کیفیت، بهداشت و صرف هزینه قابلیت رقابت با نمونه خارجی را دارا می‌باشند.

وی با بیان اینکه تولید اولین قدم در حفظ استقلال اقتصادی و اجتماعی جامعه است، گفت: اشتغال و امید دستاوردهای فرآیند تولید در کشور می‌باشد. از سوی دیگر بهترین سلاح برای مقابله با شرایط تحریم، تقویت تولیدات ملی در ایران است که این موضوع علاوه بر حمایت‌های بخش خصوصی و دولتی، پشتیبانی رسانه‌ها را نیز می‌طلبد.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا