داخلیشماره 69گفتگوگندمگوناگوننان

صنعت نان ایران در دام مافیا

صنعت نان/ شهریاری، صاحب برند نانکده گندم طلا در گفت‌وگو با نگاشته در خصوص تولید نان با آرد کامل اظهار کرد: واحد نانکده گندم طلا از سال 89 فعالیت خود را با محوریت پژوهش درباره آرد و نان کامل و تولید آن در شهرستان آباده استان فارس شروع کرد. به مرور زمان با گسترش فعالیت، نان کامل را به صورت خانگی پخت کرد و سپس با اخذ مجوزهای لازم در فاصله زمانی سه سال، سه شعبه پخت نان کامل را در شهرستان آباده تاسیس کرد.

وی ادامه داد: پس از تاسیس شعب تولید، اقدام به تاسیس یک واحد آسیاب آرد کامل کرده و از سال 96 شعبه اصلی خود را به محله جماران تهران منتقل کرده و بازآفرینی فرهنگ نان کامل را آغاز کردیم.

صنعت نان ایران در دام مافیا

وی با اشاره به اینکه فرهنگ تولید و مصرف نان کامل از دیرباز در ایران وجود داشته است، گفت: متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی و سیاسی حاکم بر نان این فرهنگ رو به نابودی رفته است و باید مجدد باز آفرینی گردد. لذا با تاسیس شعبه نان …. در منطقه جماران اقدام به احیا جایگاه نان کامل کردیم و خوشبختانه در زمان شیوع کرونا این مقوله با سرعت بیشتری رشد پیدا کرد.

شهریاری در خصوص چالش‌های تولید نان با آرد کامل گفت: متاسفانه افرادی که در زمینه آرد و نان کامل فعالیت خوبی داشتند به صورت نا خواسته صدای مافیا شدند چراکه اطلاعات خود را مطابق دانش روز کشور و جهان به روزرسانی نکردند.

شایعه‌ای درباره مدت زمان نگهداری از آرد کامل

وی در خصوص تصورات اشتباه درباره آرد کامل گفت: برخی گمان می‌کنند که آرد کامل به دلیل برخوردار بودن از مواد مقوی بیشتر، دارای تاریخ مصرف کمتر می‌باشد. در حالی که این شایعه اشتباه است و آرد کاملی که خشک باشد و در آسیاب‌های سنتی بدون رطوبت تولید شده باشد، تاریخ مصرف آن دوساله است؛ اما آرد کامل صنعتی دارای رطوبت می‌باشد و یک ماه و نیم مصرف دارد.

از سوی دیگر، آردهایی که درصدی از آن کسر می‌گردد برای مثال مثلا آرد 12 درصد یعنی چیزی از آن کم شده است و برخی که می گویند آرد کامل 4 درصد تضاد دارد باهم. و این انحرافی است که دوستان زبان مافیا می شوند. این موضوع باید برای مردم روشن شود چون در جامعه اشتباه دارد جا می افتد شناخت در مورد آرد کامل.

شهریاری در بخش دیگر مصاحبه درباره ارزیابی خود از مستند «نان بی‌جان» گفت: این مستند تلنگری برای افراد جامعه و دست‌اندرکاران حوزه آرد و نان است تا بیش از پیش متوجه اهمیت و نقش این مقوله بر سلامت جسمانی مردم شوند.

همچنین نام‌گذاری این مستند به نام «نان بی‌جان» انتخاب هیجان‌انگیزی بوده است چراکه گویا محتوای اصلی صنعت نان به سرقت رفته و کمال و ارزش نان مورد دستکاری قرار گرفته است و این موضوع دستاوردی جز تهدید مشکلات گوارشی و تهدید سلامت جسمانی مردم ندارد.

مصرف نان سفید؛ عامل 99 درصد بیماری‌های گوارشی

وی ادامه داد: متاسفانه بر اساس پژوهش‌ها سن ابتلا به سرطان در کشور به پایین‌ترین حد خود رسیده و این یک فاجعه است. از سوی دیگر، 99 درصد بیماری‌های گوارشی به دلیل استفاده از نان‌های سفید دارای جوش شیرین می‌باشد. لذا امیدواریم که رسانه‌ها و فضای مجازی در راستای آگاه‌سازی مردم نسبت به سلامت نان مصرفی و تلنگر به مسئولان بیش از پیش با قدرت حرکت کنند.

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا