داخلیشماره 25گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

نرخ خرید گندم اثر منفی در مقدار تولید خواهد گذاشت

مجری طرح گندم وزارت کشاورزی

  نرخ خرید گندم اثر منفی در مقدار تولید خواهد گذاشت! بر اساس قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، قیمت تضمینی محصولات اساسی باید پس از شروع سال زراعی اعلام شود.

وزارت جهاد کشاورزی نرخ خرید گندم را در مردادماه تعیین و به شورای اقتصاد اعلام نموده است که این پیشنهاد با افزایش 10 درصد نرخ خرید گندم تضمینی نسبت به سال گذشته و به مبلغ 14300 ریال برای گندم بوده و تاکنون پیگیری های متعددی از طریق وزارت متبوع انجام گرفته و این مهم تاکنون از طرف شورای اقتصاد تعیین تکلیف نشده است.

اسماعیل اسفندیاری پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی ضمن ذکر مطلب فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته تصریح کرد: عدم اعلام نرخ خرید گندم تاثیرات منفی در مدیریت داشت محصول گندم خواهد گذاشت و دلگرمی کشاورزان را از بین می برد. در واقع تاخیر در تعیین قیمت به طور غیر مستقیم اثرات منفی بر روی مقادیر تولید خواهد گذاشت.

آیا در سال 97 واردات خواهیم داشت؟

وی با اشاره به اینکه میزان خرید گندم تا تاریخ (2 اردیبهشت ماه) حدود 210 هزار تن بوده است، گفت: تولید گندم در ایران در چهار اقلیم کلان و در 32 استان کشور انجام می گیرد که برداشت گندم نوبرانه همه ساله از استان های جنوبی دارای اقلیم گرم کشور شامل استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان و جنوب کرمان آغاز گردیده و به تدریج به سایر استان های گرم و مناطق سواحل خزر و پس از آن استان های معتدل و سردسیری ادامه پیدا می کند. اولین برداشت گندم سال جاری از بخش پیشین شهرستان سرباز استان سیستان و بلوچستان و در تاریخ 6/1/97 شروع شده است.

اسفندیاری در ادامه به سوال ما در خصوص برنامه وزارت جهاد کشاورزی در راستای ارتقای کیفی گندم گفت: بر اساس برنامه ده ساله گندم، وزارت جهاد کشاورزی درسال جاری هم مطابق سال گذشته پروژه های مهمی را در راستای ارتقاء کمیت و کیفیت تولید گندم توامان به مورد اجرا گذارده است که حاصل آن افزایش تولید و تحقق خوداتکایی در تولید این محصول راهبردی و تامین نیاز و ارتقاء امنیت غذائی کشور از محل تولید داخل شده است که اشاره می شود.

معرفی و توسعه ارقام جدید گندم و نرخ خرید گندم

معرفی و توسعه ارقام جدید گندم آبی و دیم: همه ساله موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر و موسسه تحقیقات دیم کشور برنامه های گسترده ای در امر معرفی ارقام کیفی و جدید را در دستور کار دارند و در 4 سال اخیر شرکت های خصوصی دانش بنیان نیز به این عرصه وارد و موفق به معرفی قریب به 10 رقم جدید گندم شده اند.

از جانب موسسات تاکنون از بیش از 80 رقم گندم آبی و دیم با ویژگی های عملکرد بالا و کیفی مناسب مناطق کشت معرفی و در اختیار کشاورزان قرار داده است. و همه ساله معرفی ارقام جدید استمرار داشته و در سه سال اخیر بیش از20 رقم گندم با کیفیت مطلوب که از اهداف اصلاحی می باشد نیز معرفی نموده و برای کشت در اختیار کشاورزان قرار گرفته است

افزایش بهره وری سیستم های تولیدی غلات محور با هدف ارتقاء امنیت غذایی ایران

اجرای پروژه های مشترک با موسسه تحقیقات بین المللی ایکاردا شامل پروژه افزایش بهره وری سیستم های تولیدی غلات محور با هدف ارتقاء امنیت غذایی ایران (پروژه مشترک ایران – ایکاردا) را در 4 استان دیم خیز آذربایجان شرقی، کردستان، لرستان و کرمانشاه از دو سال گذشته آغاز نموده که نتایج دو سال آن امیدوار کننده بود و به مدت 5 سال نیز ادامه خواهد داشت و این نتایج به مناطق دیم سایر استان ها نیز توسعه خواهد یافت.

اجرای پروژه افزایش عملکرد گندم و بهره وری نظام زراعی گندم بنیان در ایران با موسسه تحقیقات بین الملل سیمیت به منظور تولید ارقام جدید گندم آبی و توسعه کشاورزی حفاظتی و ارتقاء کیفیت گندم های تولید در شرایط کشت های آبی (پروژه ایران – سیمیت) از سال جاری آغاز و به مدت 6 سال ادامه پیدا خواهد کرد. این برنامه بر تحقیقات و همکاری مشترک در معرفی و توسعه ارقام جدید گندم آبی متمرکز بوده و توسعه کشاورزی حفاظتی از پروژه های مهم این برنامه می باشد.

تاکنون 10 رقم گندم جدید در فهرست ملی ارقام قرار گرفته است

توسعه همکاری مشترک با شرکت های صاحب تکنولوژی اروپایی از جمله فرانسه، صربستان، اتریش، روسیه و… از طریق همکاری مشترک با موسسات تحقیقاتی و شرکت های ایرانی با انتقال تکنولوژی و تولید بذر در داخل که تاکنون 10 رقم گندم جدید در فهرست ملی ارقام قرار گرفته و در مرحله تکثیر قرار دارد.

اجرای پروژه کشاورزی حفاظتی که اجرای این پروژه موجب کاهش فرسایش و افزایش مواد آلی و حاصلخیزی خاک خواهد شد و افزایش ماده آلی خاک تاثیر بسزایی در ارتقاء کیفیت دانه گندم خواهد داشت.

اجرای پروژه های مبارزه با آفات خصوصا سن گندم، بیماری های گیاهی و علف های هرز بهره گیری از سموم کیفی در کنترل عوامل خسارت زا و برگزاری کارگاه ها و کلاس های آموزشی متعدد برای کارشناسان و کشاورزان، تهیه دستورالعمل های فنی و نشریات و بازدید های میدانی از مناطق مختلف کشور با هدف افزایش کمی و کیفی تولید گندم مورد استفاده کشاورزان قرار دارد و نتیجه این اقدامات فنی مزارع پاک و بدون علف هرز و استاندارد می باشد که افزایش تولید سال های اخیر با اصلاح و ارتقاء این روش های فنی و بهبود بهره وری به دست آمده است.

ارزیابی کیفیت گندم تولید داخل کشور

پروژه ارزیابی کیفیت گندم و نرخ خرید گندم تولید داخل کشور: این پروژه از دوره های مختلف اجرا می گردید و در 7 سال گذشته بسیار توسعه یافته و سالانه قریب به 1800 نمونه گندم از استان های مختلف تهیه و مورد ارزیابی کیفی قرار گرفته است که میانگین نتایج بدست آمده در 5 سال گذشته مبین این امر است که 93 درصد گندم های تولیدی کشور بر اساس پروتئین در درجه 1و2 استاندارد 104 قرار داشته و کمتر از 7 درصد در درجه 4 بوده که مطابق استاندارد گفته شده این درجه هم برای مصرف انسانی تعریف شده است.

پروژه افزایش تولید بذر هسته های مختلف و طبقه گواهی شده: این پروژه با همکاری معاونت زراعت (دفتر مجری طرح گندم)، موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، موسسه تحقیقات دیم، موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال و کلیه شرکت های تولید کننده بذر خصوصی و تعاونی کشور انجام می گیرد به نحوی که در طی 5 سال گذشته میزان تولید بذور گواهی شده از 290 هزار تن در سال 1392 به 460 هزار تن در سال 1395 و 440 هزار تن در سال 1396 بیش از51 درصد در مقایسه با سال 92 رشد داشته و این توسعه با رویکرد تکثیر ارقام جدید بوده است.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا