داخلیشماره 7گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

شرکت بازرگاني دولتي ايران، قدم در مسير استمرار تداوم خودکفايي گندم گذاشته است

معاون بازرگانی داخلی GTC

رشد صعودي خريد تضميني گندم در چند سال اخير نشان دهنده حرکت وزرات جهاد کشاورزي درصدد استمرار و تداوم خودکفايي گندم است که در سال جاري نيز سعي دارد با همين الگوي کاشت و برداشت، بذر هاي اصلاح شده و استفاده از فارغ التحصيلان کشاورزي در توليد مدرن محصول، به حرکت در اين مسير ادامه دهد. ممنوعيت واردات گندم علاوه بر حفظ پول دولت، باعث اشتغال زايي در کشور نيز مي شود. شرکت بازرگاني دولتي ايران نيز با خريد قيمت مناسب گندم از کشاورزان، پرداخت تمامي ارزش ريالي خريد تضميني و تحويل به موقع گندم توسط 1100 مرکز خريد در کشور، مشوق افزايش توليد محصول گندم بوده و خواهد بود.

حسن عباسي معروفان، معاون بازرگاني داخلي GTC ضمن بيان مطلب فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته با اشاره به اينکه سطح توليد تمامي محصولات کشاورزي از جمله چغندر قند، نيشکر، جو، گندم، دانه روغني در هکتار نسبت به سال گذشته افزايش داشته است، گفت: سال گذشته حدود 8 ميليون و 80 هزار تن گندم و امسال تا به امروز حدود 11 ميليون و 500 هزار تن خريد تضميني صورت گرفته است. پيش بيني هاي خريد گندم تا 6 ماه پيش حدود 10 ميليون تن بود اما با توجه به مديريت آب و استفاده از بذر خوب، امسال بيش از 14 ميليون تن توليد گندم داشته ايم که نسبت پروتئين و گلوتن آن نسبت به سال هاي قبل بهتر بوده است.
وي از برگزاري جشن خودکفايي به منظور تجليل از دست اندرکاران کشت، خريداران و کارشناسان اين حوزه در دي ماه سال جاري خبر داد و گفت: تا به امروز حدود 70 درصد مبلغ ارزش ريالي خريد تضميني گندم بالغ بر 10 هزار و 500 ميليارد تومان پرداخت شده و تنها 29 درصد از آن به ارزش 4 ميليارد تومان باقي مانده است که تا پايان مهرماه تسويه مي شود اما اين پرداختي به گونه اي بوده که همه کشاورزان درصدي از بدهي خود را دريافت کرده اند. اين در حالي است که سال گذشته 100 درصد پرداختي پول کشاورزان به ميزان 8 هزار و 500 ميليارد تومان بوده است.

کوچک شدن سطح هکتاري کشت و توليد بيشتر گندم

عباسي معروفان با بيان اينکه گندم توليدي سال جاري در 400 سيلو نگهداري مي شود، گفت: در بحث اراضي گندم، سال جاري به ميزان هزار هکتار كاهش سطح زيركشت داشتيم که اين ميزان در سال آينده به 800 هزار هکتار مي رسد. علي رغم کاهش سطح زير کشت، توليد گندم 42 درصد افزايش يافته است که نشان دهنده افزايش بهره وري، ترويج آبياري تحت فشار و مديريت صحيح اعمال شده است.
معاون بازرگاني داخلي GTC تصريح کرد: در کل کشور حدود 10 ميليون تن مصرف آرد داريم که 5/7 ميليون تن مصرف خبازي به صورت يارانه اي و 5/2 ميليون تن مصرف آزاد، ماکاروني و صنف و صنعت است. اين 10 ميليون تن آرد نياز به 5/11 ميليون تن گندم دارد و با توجه به آمار توليد 14 ميليون تن گندم در سال جاري حدود 2 ميليون و 500 هزار تن مازاد توليد داريم و مقداري بيش از 5 ميليون تن هم از سال گذشته ذخيره وجود دارد که در مجموع نزديک به 5/7 ميليون تن گندم مازاد بر مصرف در کشور وجود دارد که مقداري از آن براي بحث ذخاير استراتژيک بايد باشد و براي مابقي آن هم نياز است که به فکر صادرات باشيم.

موانع پيش روي تجميع اراضي از نگاه GTC

وي با اشاره به اينکه برنامه کشت سال جاري هم مانند سال گذشته به صورت مدون به همه استان ها در قالب الگوي کشت برنامه ريزي شده ارائه شده است، در خصوص تجميع اراضي کشاورزي بيان کرد: تجميع اراضي به نوع نگرش سياستمداران، قانون گذاران و مالکيت در کشور باز مي گردد. در کشورهايي که سرمايه داري وجود دارد، سرمايه دار مي تواند ميليون ها هکتار اراضي داشته باشد اما در ايران متاسفانه روستاها پراکنده است و خرده مالکي بيشتر ترويج پيدا کرده که هر کدام از آنها داراي خرده فرهنگ هايي متفاوت هستند که اجازه تجميع اراضي را نمي دهد.
عباسي معروفان در پايان افزود: 80 درصد کشاورزاني که گندم تضميني از آنها خريد مي کنيم، خرده پا هستند که اين 11 ميليون تن گندم از يک ميليون و 800 هزار فروشنده خريداري شده است و علي رغم تلاش هاي دولت در زمينه تجميع اراضي، مشکلات زمين، آب و هوا و سهميه آب باعث مي شود که تجميع اراضي صورت نگيرد و همچنين آداب ارث و ميراث نه تنها اراضي را يکپارچه نمي کند بلکه منجر به کوچکتر شدن زمين نيز مي شود که با وجود ممانعت هاي دولت اين موارد رخ مي دهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا