اتاق بازرگانیشماره 83غلاتگندم

سرمایه‌گذاری مشترک میان ایران و امارات برای صادرات به کشورهای ثالت تجارت 24 میلیارد دلاری میان ایران و امارات در سال گذشته

عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و امارات مطرح کرد

بر اساس گفته فعالان اقتصادی امارات می‌تواند به شریک اول تجاری ایران در حوزه صادرات و واردات تبدیل شود و تولید محصول مشترک از سوی تولیدکنندگان ایرانی و اماراتی نیز موجب صادرات به کشورهای ثالث شود. نگاشته در این شماره برای اطلاع از وضعیت تجارت ایران و امارات و فرصت‌های اقتصادی پیش رو برای هر دو کشور با آقای مهدی نجار دیسفانی، عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و امارات به گفت‌وگو پرداخته است.

مهندس نجار درباره ابهامات کسری تجاری میان ایران و امارات اظهار کرد: ایران و امارات در سال گذشته حدود 24 میلیارد دلار تجارت رسمی داشتند و کسری تجاری صورت‌گرفته به این دلیل بوده که واردات ایران از امارات نسبت به صادرات آن رشد بسیار بیشتری داشته است و بیشتر کالاهایی که از کشور امارات وارد ایران می‌شود، صادرات مجدد از کشورهای دیگر است. لذا اگر موانع بین‌المللی رفع شود؛ این کالاها از مبادی اصلی با صرف هزینه و زمان کمتر وارد کشور می‎شود و تراز تجاری ایران با امارات نیز مثبت می‌گردد.

وی با اشاره به تغییر مسیر به سمت تجارت‌های شفاف و آثار آن بر تجارت ایران در عرصه بین‌الملل گفت: با توجه به تحریم‌ها و محدودیت‌های موجود بر سر راه تجار ایرانی، امارات یکی از کشورهایی است که تجار ایرانی از طریق این کشور، تجارت خود با سایر کشورها را انجام می‌دهند. در واقع کشور امارات، بستری برای عبور تجار ایرانی از چالش‌های تجارت خارجی است.

این فعال اقتصادی در خصوص سرمایه‌گذاری مشترک میان ایران و امارات گفت: در مقوله سرمایه‌گذاری مشترک، انتخاب قلمرو سرزمینی از اهمیت بسیاری برخوردار است. ایران به دلیل برخورداری از شرایط آب‌وهوایی بهتر، زمین مساعد، نیروی کار بهتر و زیرساخت‌های انرژی نسبت به امارات دارای مزیت نسبی بیشتری است. البته طرف اماراتی نیز برای ورود سرمایه خود به ایران خواستار ضمانت بازگشت اصل سرمایه‌گذاری است که برخی از این تضمین‌ها به صورت کلی محقق شده است.

فارغ از بحث برگشت سرمایه، اماراتی‌ها به دنبال ثبات رویه‌های سیاسی و اقتصادی ایران هستند. در واقع پیش‌بینی پذیر بودن اقتصاد از عامل برگشت اصل سرمایه برای اماراتی‌ها مهم‌تر است.

لذا باید برای جذب سرمایه اماراتی‌ها، آنان را نسبت به نقاط مثبت و مزیت‌های رقابتی در ایران آگاه سازیم تا از این طریق بتوانیم بهره‌وری اقتصاد کشور را نیز افزایش دهیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر، برخی از تجار ایرانی به دلیل محدودیت‌های بین‌المللی برای انجام تجارتی سریع و روان، از کشور امارات و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس بهره می‌گیرند. اما باید هدف اولیه این باشد که به جهت بهره بردن از منافع سرمایه گذاری، تاجر و سرمایه گذار اماراتی در داخل قلمرو ایران سرمایه گذاری انجام دهند.

البته در این میان، مشکلات بسیاری وجود دارد. برای مثال تجار ایرانی نمی‌توانند در کشور امارات به نام خود حساب بانکی باز کنند. لذا باید درجهت تسهیل این موارد، مذاکراتی میان هر دو کشور صورت بگیرد. برای مثال پیمان‌های دوجانبه پولی میان ایران و امارات کمک شایانی به تجار ایرانی و کمرنگ‌شدن اثر تحریم‌ها می‌کند چراکه درهم امارات، ارزی است که نرخ برابری آن با دلار آمریکا طی چند سال اخیر ثابت باقی مانده است.

این فعال اقتصادی با تأکید بر شفاف‌سازی نتایج رایزنی‌های صورت‌گرفته مسئولان با کشورهای همسو گفت: از مسئولان انتظار داریم تا نتیجه مذاکرات خود را به صورت شفاف بیان کنند تا به عنوان سربازان اقتصادی کشور بتوانیم در مسیر ارتقا و رشد اقتصادی کشور قدم برداریم.

وی در بخش دیگر گفت‌وگو درباره نمایشگاه اکسپوی امسال گفت: متأسفانه تحریم‌ها، روابط ایران با دنیا را نسبت به گذشته محدودتر کرده و تجارت خارجی و بین‌المللی ایران نیز دچار چالش شده است. لذا شبکه‌سازی میان تجار ایرانی و تجار خارجی می‌تواند نقش مؤثری در تسهیل فرآیند تجارت خارجی کشور داشته باشد که خوشبختانه از طریق برگزاری نمایشگاه اکسپو این شبکه‌سازی تا حدودی محقق شد و استقبال خوبی از هیئت های خارجی صورت گرفت به خصوص از امارات که یک هیئت بلند مرتبه اماراتی که در ده سال اخیر بی سابقه بود از نمایشگاه استقبال کردند. بعد از ایجاد شبکه سازی بین تجار، نقل و انتقال پول و اینکه کالایی که وارد یا صادر می شود مشمول تحریم های اعمال شده به ایران نباشد مهم است. زمان برگزاری نمایشگاه به جهت بهبود روابط منطقه ای ایران و عربستان موعد زمانی مناسبی داشت و تجار و سرمایه گذاران خارجی این چراغ سبز را دریافت کردند که احتمالا وارد فضای جدیدی در تعاملات بین المللی با ایران خواهند شد. در مرحله بعد تجار ایرانی به کشورهای هدف سفر کنند تا تجارت توسعه پیدا کند تا هدف نهایی که بزرگ شدن کیک اقتصاد ایران است محقق شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا