خرید تضمینی گندمداخلیشماره 37غلاتگفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

خریدتضمینی گندم 98 رشد 17 درصدی را نسبت به سال گذشته داشته است

سرپرست اداره کل هماهنگی خرید داخلی GTC

خریدتضمینی گندم 98رشد 17 درصدی را نسبت به سال گذشته داشته است و در حال حاضر خرید تضمینی گندم سال 98 در 10 استان کشور شامل استان های ایلام، بوشهر، خراسان جنوبی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، هرمزگان، کرمان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویر احمد در حال انجام است که با استناد به اطلاعات موجود در سامانه شرکت بازرگانی دولتی ایران تا دوم خردادماه سال جاری، میزان یک میلیون و 750 هزار تن گندم به ارزش بیش از 3 هزار میلیارد تومان خریداری شده است.

مرتضی سعادتی‌کیا، سرپرست اداره کل هماهنگی خرید داخلی GTC در گفتگو باخبرنگار نگاشته با اشاره به اینکه خریدتضمینی گندم 98 در مقایسه با مقدار خرید در مقطع مشابه سال گذشته که یک میلیون و 500 هزار تن بوده است؛ بیانگر رشد معادل 17 درصدی است، گفت: لذا تصمیم گیری در مورد نیاز به واردات از لحاظ کمی مقداری زودهنگام است چراکه در تصمیم گیری برای واردات مقدار مصرف داخل، تولید و ذخایر از جمله پارامترهای تعیین کننده هستند.

وی در ادامه افزود: در واقع در حال حاضر باتوجه به مصوبه مجلس محترم در خصوص حذف یارانه آرد مصارف صنف و صنعت و ایجاد انگیزه در بخش خصوصی جهت خرید مستقیم از کشاورزان مقدار حجم فروش و خرید این شرکت با تغییراتی مواجه خواهد شد. همچنین به منظور اتخاذ تصمیم به موقع همواره آمارهای فوق مورد رصد و پایش مستمر قرار دارد.

کاهش 4 درصدی سن زدگی گندم نسبت به سال گذشته

سعادتی کیا در خصوص کیفیت گندم سال جاری اظهار کرد: شاخص های کیفی مورد ارزیابی در زمان خرید مانند افت مفید و غیرمفید و سن زدگی در سال جاری نسبت به سال گذشته از وضعیت بهتری برخوردار بوده است. علاوه بر این در سال جاری تنها حدود 4 درصد از گندم های خریداری شده دارای سن زدگی بوده که این میزان در سال 97 حدود 8 درصد بوده است.

سرپرست اداره کل هماهنگی خرید داخلی GTC در ادامه به موضوع سیل و تاثیرات آن در مزارع کشاورزی اشاره کرد و گفت: سیل و بارندگی در اوایل سال جاری اگرچه در برخی استان ها مانند خوزستان، گلستان و لرستان خساراتی به بار آورد و موجب آسیب دیدگی گندم شد اما باتوجه به اینکه اغلب سطح زیر کشت گندم در کشور از نوع دیم است لذا بارندگی ها منجر به افزایش حجم کیفیت تولید در برخی استان ها به ویژه مناطق غربی کشور خواهد شد که البته فصل خرید آنها هنوز آغاز نشده است.

اولویت ذخیره سازی گندم سال جاری با ظرفیت های بلند مدت است

وی با بیان اینکه در سال جاری استفاده از ظرفیت های بلند مدت در اولویت ذخیره سازی گندم قرار گرفته است، در پایان خاطر نشان کرد: در سال جاری برای ایجاد مراکز خرید جدید باتوجه به افزایش حجم تولید، سوابق ساز وکارهای تعریف شده در دستور العمل خرید تضمینی سال جاری اقداماتی بوده و از این حیث محدودیتی وجود ندارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا