اتاق بازرگانیشماره 84غلاتگندم

دلارهای بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی همچنان در بند اسارت است

عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و کره‌جنوبی مطرح کرد

بر اساس ادعای منابع آگاه دیپلماتیک و دولتی در سئول، رایزنی‌هایی میان مقامات کره‌جنوبی و آمریکا در حال انجام است تا 7 میلیارد دلار از پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره آزاد شود. افرادی که در جریان این رایزنی‌ها بوده‌اند، گفته‌اند آزادسازی این پول‌ها تحت شرایطی سخت‌گیرانه و تنها به‌منظور استفاده ایران از این مبالغ برای اموری مانند هزینه‌های عضویت سازمان ملل و خریداری واکسن کرونا انجام خواهد شد.

نگاشته در این شماره برای اطلاع از جزئیات این ماجرا و واکاوی چالش‌های تجارت ایران با کره‌جنوبی، به گفت‌وگو با سعید جهاندیده، عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و کره‌جنوبی نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

به گفته جهان‌دیده، به دنبال سفر سلطان عمان به ایران و انتشار خبرهایی مبنی بر سفر مقامات آمریکایی به عمان در هفته‌های گذشته، توافقات صورت‌گرفته میان ایران و کشورهای منطقه و دیدار اخیر رئیس بانک مرکزی با رئیس صندوق بین‌المللی پول در واشنگتن و امکان برداشت 7 میلیارد دلاری ایران از صندوق بین‌المللی پول، شاهد ریزش قیمت ارز در بازار بودیم. علاوه بر این، سیگنال‌های مثبت از سوی کشورهای غربی و خبرهای منتشره درباره آزادسازی 24 میلیارد دلار از پول‌های بلوکه‌شده ایران در عراق و کره‌جنوبی نیز به‌صورت مقطعی به کاهش نرخ ارز دامن زد که البته هنوز هیچ‌کدام از منابع بلوکه‌شده ایران در کره و عراق آزاد نشده است.

وی با اشاره به این‌که ریزش مقطعی قیمت ارز به دلیل امکان برداشت 7 میلیارد دلاری ایران از صندوق بین‌المللی پول به‌واسطه توافق جدید این صندوق با بانک مرکزی بوده است، گفت: برخی رسانه‌ها مدعی شدند که میان ایران و کره تهاتری صورت گرفته است که این موضوع نیز صحت ندارد.

سقوط حجم تجارت ایران و کره از 12 میلیارد به 800 میلیون دلار

 

جهان‌دیده در ادامه درباره وضعیت تجارت ایران و کره‌جنوبی گفت: در برهه‌ای از زمان، کره‌جنوبی، شریک راهبردی برای ایران بود؛ به‌گونه‌ای که در سال 2017 میزان تجارت ایران با کره‌جنوبی به رقم قابل‌توجه 12 میلیارد دلار رسیده بود؛ اما بر اساس گزارش گمرک، این رقم در حال حاضر به 800 میلیون دلار رسیده است.

وی ادامه داد: رابطه دیپلماتیک ایران با کره‌جنوبی نزدیک به 80 دهه قدمت دارد و به‌نوعی روابط راهبردی بین دو کشور وجود دارد. همچنین ازلحاظ اقتصادی و فرهنگی این دو کشور بسیار به هم نزدیک بودند. هرچند امروزه ما در سیاست‌های سطح بالا بین دو کشور همچنان مشکلاتی را تجربه می‌کنیم؛ اما به‌هرحال کشور کره و ایران به لحاظ سیاست‌های پایین‌دستی در حوزه فرهنگ و هنر هنوز ارتباط خود را حفظ کرده‌اند.

جهان‌دیده افزود: با توجه به این‌که کشور کره‌جنوبی، عضو گروه 20 و هاب و دروازه‌ای با ارتباطات گسترده و روابط نزدیک با کشورهای آسه آ دارد و همچنین با استرالیا، کانادا و امریکای مرکزی روابط گسترده‌ای برقرار کرده است. نزدیکی ایران به کره جنوبی، به عنوان شریک راهبردی و مهم در منطقه اقیانوسیه و آسیا پاسفیک می‌تواند نقش ایران را در معادلات این منطقه پر رنگ‌تر کند و کمکی به ارتقای تصویر و جایگاه بین‌المللی ایران داشته باشد.

 

عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و کره‌جنوبی درباره مهم‌ترین چالش تجارت ایران و کره اظهار کرد: کره‌جنوبی همواره با تحریم‌های آمریکا علیه ایران همراهی کرده است و با وجود نیاز به بازار ایران، به‌سرعت توانست بازاری جایگزین برای خود پیدا کنند.

از سوی دیگر، سال‌هاست که پیشنهاد تهاتر از سوی کره به ایران مطرح شده است و آن‌ها حاضرند منابع مالی بلوکه‌شده را با ایران تهاتر کالایی کنند؛ اما مقامات کشورمان تاکنون این موضوع را نپذیرفته‌اند و درصدد هستند تا این منابع مالی را که حاصل صادرات محصولات نفتی و پتروشیمی کشور بوده، با دیپلماسی قوی به ایران بازگردانند.

بنابراین با توجه به این‌که کره‌جنوبی پس از چین، دومین شریک تجاری ایران بوده است، امیدواریم بتوانیم در حوزه صادرات محصولات نفتی و پتروشیمی به روزهای اوج خود بازگردیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا