داخلیشماره 42غلاتگفتگوگفتگوی ویژهگندم

معاملات تهاتری در شرایط تحریم می تواند راهکاری در جهت گسترش آینده تجارت غلات و دانه های روغنی قرار گیرد

رئيس هيات مديره شركت ارمغان كالاي البرز

معاملات تهاتری در شرایط تحریم می تواند راهکاری در جهت گسترش آینده تجارت غلات و دانه های روغنی قرار گیرد/ میزان نیاز سالانه کشور به روغن حدود یک میلیون و 400 هزارتن است که 90 درصد از این میزان از خارج تامین می شود. همچنین سرانه مصرف روغن خوراکی در کشور حدود 20 کیلوگرم است،

این درحالی است که سرانه مصرف روغن در جهان حدود 12 کیلوگرم است. این ارقام بدین مفهوم است که یکی از اساسی ترین نیازهای کشور در زمینه واردات اقلام استراتژیک، واردات روغن های خام گیاهی است که شرکت ارمغان کالای البرز نه تنها توانسته است در سال 1397 به صورت مستقیم مبادرت به واردات روغن خام آفتابگردان برای فروش به کارخانجات داخلی نماید بلکه برای سازمان هایی که به واسطه تحریم های ناجوانمردانه جهانی امکان انجام فعالیت خرید و واردات روغن خام نداشته اند به صورت کارمزدی فعالیت نماید.

معاملات تهاتری در شرایط تحریم می تواند راهکاری در جهت گسترش آینده تجارت غلات و دانه های روغنی قرار گیرد

احمد رضايي، رئيس هيات مديره شركت ارمغان كالاي البرز در گفت و گو با نشریه نگاشته در ادامه مطلب فوق با اشاره به اینکه شرکت ارمغان کالا البرز در حوزه واردات اقلام خوراکی استراتژیک از جمله روغن های خام خوراکی، خوراک دام و طیور مانند کنجاله سویا و کلزا، ذرت، جو و غیره گام های موثری را برداشته است، گفت: این شرکت در انواع مناقصات جهت تامین نیازهای بخش دولتی کشور از جمله شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران جهت واردات شکر و برنج ، وزارت صنعت معدن تجارت جهت واردات لاستیک اتوبوسی و کامیونی فعالیت داشته است.

وی در پاسخ به چشم انداز بازار داخلی تجارت غلات و دانه های روغنی، بیان داشت: وجود کم آبی های مداوم، عدم وجود برنامه منسجم بین دولت ها جهت حمایت از کشاورزان، تغییر رویه ها و اعمال سلیقه در میزان و نوع حمایت از بخش کشاورزی و عدم امکان تامین کامل نیاز کشور از طریق بخش کشاورزی داخلی، با این وجود تجارت غلات و دانه های روغنی همچون گذشته بین بخش های بازرگانی شرکت های روغن کشی داخلی در حال انجام است و چشم انداز افزایش فعالیت در این زمینه پیش بینی می شود.

 

بحث تجارت غلات و دانه های روغنی باید از درگاه معاملات تهاتری پیگیری شود

رضایی با تاکید بر تجارت دانه های روغنی و غلات با منبع کشت خارج از کشور باید به موضوع ارز تخصیصی بانک مرکزی و وزارت جهاد کشاورزی نظری افکند، خاطرنشان کرد: با توجه به تحریم های آمریکا و عدم امکان گشایش اعتبار اسنادی به نفع فروشنده خارجی جهت واردات به ناچار باید از مکانیسم پرداخت برات و یا صراف موضوع را پیش برد که همین عامل باعث افزایش بهای تمام شده محصول وارداتی و در نتیجه فشار به مصرف کننده نهایی می شود.

چشم انداز بازار داخلی غلات و دانه های روغنی به صورت مستقیم با میزان ارز تخصیصی دولت جمهوری اسلامی ایران به این بازار، سیاست های نظام جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته ای، سیاست های داخلی ایالات متحده و جنگ قدرت بین دو حزب جمهوری خواه و دموکرات است. با تداوم روند فعلی، واردات غلات و دانه های روغنی با توجه به کمبود ارز دولتی و فشار بی سابقه تحریم ها بر بخش جابه جایی پول حتی با وجود تقاضا و عطش داخلی کاری بسیار دشوار است و شرکت ارمغان کالا البرز باید موضوع تهاتر این محصولات با محصولات پتروشیمی- گازی و یا موضوع نفت در برابر کالای اساسی را در قالب معاملات تهاتری پیگیری کند.

 

واردات 20 هزار تن روغن خام سویا از آرژانتین

رئيس هيات مديره شركت ارمغان كالاي البرز با بیان اینکه آخرین واردات  شرکت ارمغان کالای البرز حدود 20 هزار تن روغن خام سویا از مبدا آرژانتین و فروش آن به شرکت اتکا و شرکت صنعتی بهشهر بوده است، گفت: واردات ده ها هزار تن روغن خام آفتابگردان، سویا و غیره بخشی از فعالیت های این شرکت طی سه سال گذشته بوده است. همچنین خرید و فروش دانه سویا جهت فروش به کارخانجات روغن کشی داخلی و نیز مشتقات آن یعنی کنجاله سویا به شرکت های دامپروری نیز در سابقه شرکت وجود دارد.

شناخت تامین کنندگان جهانی دانه های روغنی به ویژه در کشورهای آمریکای جنوبی و تسلط بر ساز و کار واردات این محصولات از طریق ارتباط  با وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مهمترین مقام صادر کننده مجوز و بانک مرکزی به عنوان تامین کننده ارز دولتی و از سوی دیگر بانک عامل به عنوان محور نقل و انتقال پول در مکانیسم گشایش اعتبار اسنادی موجب شده است این شرکت در صورت تمایل ذی‌نفعان بتواند برنامه های موثری در واردات دانه های روغنی داشته باشد.

رضایی در خصوص مشکلات تجارت غلات و دانه های روغنی، بیان داشت: عدم تخصیص به موقع ارز دولتی جهت واردات کالاهای استراتژیک که موضوع اصلی فعالیت شرکت است، زمانبر بودن و بوروکراسی اداری غیر معمول و بسیار طولانی جهت اخذ مجوزات لازم، ناتوانی بانک های عامل (گشاینده)  به عنوان محور نقل و انتقال ثمن معامله در ارتباط گیری با بانک ابلاغ کننده و در نهایت احتیاط بیش از حد فروشندگان نامدار خارجی به واسطه ترس از فروش کالا به شرکتی ثبت شده در ایران و یا سهامدارانی با اصالت و ملیت ایرانی ازجمله مهم ترین مشکلات تجارت غلات و دانه های روغنی محسوب می شود.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا