آردآردسازانداخلیشماره 38غلاتگفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

واردات گندم کیفی و حجم آن به استان اصفهان جوابگوی آسیابانان نیست

ریاست واحد آموزش و دانشگاه نان سحر

واردات گندم کیفی به استان اصفهان چقدر است؟ با توجه به اینکه استان اصفهان با دارا بودن 5 میلیون نفر جمعیت جزو شهرهای بزرگ کشور محسوب می شود که صنایع تولید نشاسته، بیسکوییت و غیره نیز در آن بسیار فعال است لذا این استان نیاز به ورود گندم های مرغوب از سایر استان ها به ویژه استان گلستان، اهواز و بعضا قسمتی از استان فارس دارد. اما اغلب تنها مقدار کمی از گندم این نقاط به استان اصفهان ارسال می شود و متاسفانه امسال بخش زیادی از گندم های کردستان، کرمانشاه و همدان که ضعیف بودند وارد استان اصفهان شدند لذا این گندم ها باید با دو تا سه برابر وزن خود با گندم کیفی مخلوط شوند تا آرد متناسبی را استحصال شود.

 

حجم واردات گندم کیفی به استان اصفهان جوابگوی آسیابانان نیست

 

نعمت بخش، عضو هیئت مدیره انجمن کارخانجات آرد استان اصفهان در گفتگو باخبرنگار نگاشته بیان کرد: باتوجه به اینکه کیفیت گندم های استان اصفهان در برخی مناطق قوی و در سایر نقاط ضعیف تر است لذا در مجموع می توان گفت که گندم این استان از نظر کیفی در رده متوسط قرار دارد. نکته حائز اهمیت این است که نیاز گندم این استان بیش از حجم تولید آن می باشد؛ به گونه ای که از 600 هزارتن نیاز گندم این استان بر اساس پیش بینی ها حدود 300 هزارتن آن در استان تولید می شود که سال گذشته این میزان 90 هزارتن بود.

وی یادآور شد: کارخانجات آردسازی استان اصفهان دارای ظرفیت اسمی و واقعی بیش از 140 هزارتن هستند که در حال حاضر تنها زیر 50 درصد از این ظرفیت ها فعال هستند و این یکی از مشکلات کارخانجات آرد استان اصفهان است که علی رغم سرمایه گذاری و هزینه های بالایی که دارند، امکان توسعه و گسترش فعالیت خود را ندارند.

نعمت بخش در خصوص چالش های کارخانجات آردسازی استان اصفهان تصریح کرد: علاوه بر مشکل کیفیت گندم های وارداتی از سایر استانها و فعالیت زیر ظرفیت اسمی کارخانجات، باید گفت که هزینه حمل گندم ها را نیز کارخانجات باید پرداخت کنند که اگرچه این هزینه ها توسط دولت بازپرداخت می شود اما تجربه کارخانجات در سال گذشته نیز نشان داد که این بازپرداخت پس مدت طولانی صورت می گیرد و حتی در برخی موارد همچنان انجام نشده است. البته شایان ذکر است که در چنین شرایطی نیز کارخانجات تمایل دارند که امکان واردات گندم از استان های گلستان و استانهای دارای گندم باکیفیت را داشته باشند اما مشکل اینجاست که گندم بیشتر از غرب کشور وارد می شود لذا آردهای استحصالی استان از نظر کیفی وضعیت مناسبی ندارند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا