آردتکنولوژی آردشماره 71گندممعرفی تکنولوژی

تکنیک‌های علمی در پیش‌بینی تجارت غلات

دکتر محمدرضا نجفی، مدیر عامل شرکت مهر صنعت فیدار- نماینده شرکت پتکوس آلمان در ادامه سخنرانی ها بیان کرد: پیش‌بینی در کسب و کار، روش‌های علمی متعددی دارد. شرکت‌های بزرگ دنیا، سالیانه حجم قابل توجهی از بودجه ی خود را به پیش بینی در تجارت اختصاص می دهند. از طریق این روش های علمی، مدیران و صاحبان دولت ها می توانند برای تخصیص منابع مالی و آینده ی صنعت خویش تصمیم های منطقی تری گرفته و ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهند.

وی تصریح کرد: روش های پیش بینی علمی عمدتا بر اساس آمار سال های گذشته می باشد که نحوه ی انجام محاسبات با اطلاعات موجود دقت این روش ها را بالا خواهد برد. متخصصان این حوزه با استفاده از اطلاعات و اعداد به دست آمده از این شیوه ها و با در نظرگیری فاکتورهای تاثیر گذار دیگر مانند تغییرات سیاسی یا تصمیمات دولتی، از طریق سناریو نویسی به تحلیل های دقیق تری دست خواهند یافت.

نجفی افزود: نمونه ای از این روش های پیش بینی در حوزه ی مصرف آب کشورمان ایران، نشان دهنده ی ارزش و اهمیت به کارگیری از این شیوه های علمی است. سالیانه به طور میانگین 137 میلیارد متر مکعب آب در کشور مصرف می شود که از این میزان 31 میلیارد مترمکعب آن از منابع آب های زیر زمینی است. پیش بینی می شود طی 20 الی 50 سال آینده منابع آب های زیر زمینی از بین خواهد رفت و این عدد تنها بدون در نظر گرفتن شرایط خشکسالی فزاینده و افزایش دمای جهانی است.

وی یادآور شد: از طریق روش های مشابه بر اساس نرخ رشد جمعیت، تا سال 2040، جمعیت ایران به 5/98 میلیون نفر خواهد رسید و با در نظرگیری سهم بسیار بالای بخش کشاورزی در مصرف آب ایران، عملاً کشاورزی از توجیه اقتصادی خارج شده و ادامه ی این روند به نتایج غیرقابل جبرانی منجر خواهد شد.

در مجموع این پیش بینی ها، به این نتیجه خواهیم رسید که در آینده نیاز به واردات غلات افزایش تصاعدی خواهد یافت و بدون توسعه زیرساخت های لجستیک به ویژه در بنادر، افزایش واردات میسر نخواهد شد. این امر می تواند مبنای بسیاری از تصمیم های تعیین کننده مدیران باشد و همه ی ما آگاهیم که با پیش بینی های به موقع و آمادگی کشور برای چالش های پیشرو و با به کارگیری متدهای علمی، قطعا می توان از بروز بسیاری از بحران های کشوری جلوگیری نمود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا