داخلیشماره 36غلاتگفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

تولید گندم کشور با سیل تنها 6 درصد از آن خسارت دیده است

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی

تولید گندم کشور با سیل تنها 6 درصد از آن خسارت دیده است! اگرچه بارندگی های اواخر اسفند و اوایل فروردین ماه تعدادی از استان ها را با سیل و خسارت مواجه کرد اما بلاشک این بارندگی ها در مزارع گندم آبی و دیم که دچار سیل نشده اند؛ منجر به افزایش عملکرد و تولید می شود. به طور کلی برآورد خسارت سیل در کلان حدود 6-5 درصد تولید مورد انتظار گندم کشور در سال جاری بوده است.

برآورد تولید حدود 2/14 میلیون تن گندم در سال زراعی 98

اسماعیل اسفندیاری پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی ضمن ذکر مقدمه فوق در گفتگو باخبرنگار نگاشته بیان کرد: برآوردها پس از سیل حاکی از تولید 2/14-14 میلیون تن گندم در سال جاری است که امسال هم به لطف خداوند، زحمت کشاورزان عزیز و تلاش کارشناسان، برنامه ریزی و پشتیبانی انجام شده وزارت متبوع و تمام سازمان ها و گروه های دخیل، از نظر زراعی سال استثنایی در تولید گندم و دیگر محصولات کشت پاییزه خواهد بود.

کشاورزان باید مورد پشتیبانی تدارکاتی و فنی مستمر قرار بگیرند

وی خاطر نشان کرد: امسال نیز برای چهارمین سال پیاپی نیاز گندم کشور به طور کامل از زحمات و دست رنج کشاورزان ایرانی تامین و خود اتکایی نیز محقق می شود. در واقع تولید گندم به پایداری و ثبات قابل قبولی رسیده که مستمراً باید از این دستاورد ملی افتخار آمیز حمایت کرد و کشاورزان مورد پشتیبانی تدارکاتی و فنی مستمر قرار بگیرند.

سال 98 نیز در تولید گندم خودکفا خواهیم بود

وی با بیان اینکه به یاری خداوند، همت کشاورزان، کارشناسان، مدیران و برنامه ریزان تولید گندم امسال بیش از نیاز مصرف کشور خواهد بود و نیازی به واردات گندم نخواهد بود، در خصوص رفع مشکلات سیل گفت: ستاد حوادث غیر مترقبه کشور و دولت برنامه های حمایت را در این زمینه اعلام نموده است اما برای بذر کشت گندم سال آتی برای مناطق آسیب دیده برنامه ریزی های لازم صورت گرفته است تا کمبودی برای کشت پاییزه آینده وجود نداشته باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا