آردسازانشماره 83غلاتگندم

تولید آردهای تخصصی در کارخانه آرد اطهر برای نخستین بار در ایران

مدیر عامل کارخانه آرد اطهر:

شرکت آرد اطهر در سال گذشته با استفاده از تجربه، علم دانش آموختگان و

مهندسان صنعت آرد به آرزوی چندین ساله خود رسیده است و آن تخصصی تر کردن محصولات می باشد. در این بخش شرکت آرد اطهر برای اولین بار در ایران، اقدام به تولید آرد با آنالیزهای درخواستی مشتریان از جمله آرد سوهان، آرد گز، آرد باقلوا، آرد ویفر، انواع آردهای چند غله، آرد کیک، آرد بیسکویت، آرد چوب شور و چندین نوع آرد دیگر با مشخصات و آنالیزهای متفاوت نموده است. مجتمع کارخانجات آرد اطهر به عنوان اولین تولیدکننده آردهای تخصصی در کشور از سال 86 آردهای خود را با استفاده از متخصصان این صنعت تخصصی کرده است و از سال گذشته نیز آردهای تخصصی خود را تخصصی تر کرده است.

 

ایوب فشنگچی بناب که از سال 1372 به عنوان عضو هیئت مدیره و سهامدار شرکت آرد اطهر، در خدمت تولید و اقتصاد این منطقه نقش داشته است؛ از سال 1400 مدیریت شرکت آرد اطهر را بر عهده گرفته است. در این خصوص با ایشان گفت‌وگویی کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

وی عنوان کرد: با توجه به پیچیدگی صنعت آرد و آموزه‌ها و تأکیدهای تجربی پدران و پیشینیان این بخش و ارتباط مستقیم کیفیت محصول تولیدی با تغذیه هموطنان، بر خود واجب و لازم دانستم تا با تهیه مواد اولیه مرغوب و به‌روز‌رسانی خط تولید و همسان‌سازی آن با فناوری روز دنیا، گام مؤثری در بهبود تغذیه مردم این مرزوبوم بردارم.

فشنگچی در ادامه درباره نرخ گندم در سال جدید اظهار کرد: افزایش قیمت گندم در هر زمان و در هر شرایطی سبب ایجاد شکاف و فاصله بیشتر آرد یارانه‌ای و آرد فروخته‌شده در بازار آزاد می‌گردد که این مسئله بر قاچاق آرد دامن زده و پول بیت‌المال حیف‌ومیل خواهد شد.

مشکلات صنعت آردسازی کشور و راه‌حل آن

فشنگچی با بیان این‌که بزرگ‌ترین مشکل کارخانه‌های آردسازی در حال حاضر محدودیت در تأمین مواد اولیه است، گفت: ایجاد محدودیت‌های استانی و نبود امکانات رقابتی از نظر کیفی با دیگر کارخانه‌های آردسازی، امکان‌پذیر نبودن استفاده کارخانه‌ها و صنایع از آرد موردنظر، نبود امکان خرید مواد اولیه به صورت مستقیم از کشاورزان و فروش آرد حاصل به مصرف‌کنندگان، نبود تعادل در عرضه مواد اولیه مابین کارخانه‌ها بر اساس تناژ و ظرفیت هر کارخانه، گرانی و افزایش بی‌رویه و بی‌ حساب‌وکتاب حامل‌های انرژی از جمله مشکلات این صنعت هستند.

فشنگچی در ادامه افزود: همچنین برخی مشکلات دیگر همچون صدور حواله خرید گندم از بنادر جنوبی و خارج استانی و پرداخت کرایه حمل غیرمتعارف و سنگین از سوی کارخانه‌های آردسازی که سبب افزایش قیمت تمام‌شده محصول و نارضایتی مشتریان می‌شود، بلوکه‌شدن مبالغ واریزی مشتریان (که بانک سپه گاهی به صورت سلیقه‌ای این کار را انجام می‌دهد و فرآیند آن حداقل 72 ساعت به طول می‌انجامد)، تخصیص ندادن گندم صنف و صنعت به میزان کافی و رعایت نشدن توزیع عادلانه بین استانی با توجه به ظرفیت تولید و مصرف آرد در استان که یکی از قطب‌های تولید کیک و کلوچه در کشور است و رعایت نکردن تعادل در تخصیص گندم خبازی با توجه به ظرفیت تولید کارخانه‌ها و ظرفیت منطقه، این صنعت را دچار چالش کرده است و به نظر بنده راه‌حل برون‌رفت از مشکلات آرد و نان کشور، آزادسازی از سوی دولت محترم جمهوری اسلامی ایران و روشن شدن تکلیف مردم، دولت و صنعت آرد است و لا غیر.

خبرنگار: شیرین قنبری

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا