داخلیشماره 44غلاتگفتگوگندمگوناگون

تولیدات ارگانیک و عدم تحقق چشم‌انداز توسعه آن در ایران با وجود سهم 100 میلیارد دلاری این محصولات در ترنور مالی جهان

رئیس هیئت مدیره انجمن ارگانیک ایران پاسخ می‌دهد

با افزایش شیوع بیماری‌های مختلف، تب مصرف غذاها و محصولات ارگانیک در جامعه افزایش یافته است. محصولاتی که قیمت آن به مراتب گران‌تر از محصولات عادی در بازار است و تاکنون برای فرهنگ‌سازی و گسترش مصرف آن یارانه دولتی تعلق نگرفته است. از سوی دیگر با توجه به پتانسیل‌ مطلوب کشور در حوزه تولیدات ارگانیک، ایران قادر خواهد بود که در صورت وجود حمایت‌ ویژه مسئولان، در جایگاه 10 کشور نخست تولیدکننده ارگانیک قرار بگیرد.

سیدرضا نورانی، رئیس انجمن ارگانیک با اشاره به اینکه بر اساس اعلام سازمان آیفوم (IFOAM) ایران از بین 183 کشور تولیدکننده محصولات ارگانیک در رده 79 قرار دارد، گفت: با ابلاغ مقام معظم رهبری در بند 8 سیاست‌های ابلاغی به سران سه قوه که تاکید به توسعه تولید محصولات ارگانیک و سالم، همچنین گنجاندن تولید محصولات ارگانیک در برنامه ششم توسعه، انتظار می‌رفت که حمایت و نگاه ویژه‌ای به این صنعت صورت بگیرد که متاسفانه تا به امروز ارگان‌های مربوطه چراغ سبزی در رابطه با این موضوع نشان نداده‌اند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر به علت افزایش عارضه و بیماری‌های ناشی از باقی مانده سموم، کودهای شیمیایی و فلزات سنگین در مواد غذایی، مصرف محصولات ارگانیک افزایش یافته است، گفت: هر سال حدود 15 تا 20 درصد به تعداد مصرف‌کنندگان ارگانیک در نقاط مختلف دنیا افزوده می‌شود که با توجه به ترنور 100 میلیارد دلاری در بازار جهانی محصولات ارگانیک ، لازم است که بیش از پیش مسئولان مربوطه برای توسعه تولیدات ارگانیک تلاش و اقدام نمایند.

قیمت محصولات ارگانیک 30 درصد گران‌تر است

نورانی ادامه داد: گنجاندن محصولات ارگانیک در سبد غذایی شهروندان نیازمند اختصاص یارانه به این صنعت است چراکه هزینه نهاده‌های مجاز در کشاورزی ارگانیک بسیار بالا است و این موضوع سبب شده است تا قیمت تمام شده محصولات ارگانیک نسبت به محصولات رایج حدود 20 تا 30 درصد گران‌تر باشد. برای مثال در راستای ترویج این محصولات میتوان بخشی از یارانه کودهای شیمیایی را به نهاده‌های مجاز در کشاورزی ارگانیک، سموم و کودهای بایو اختصاص داد تا با کاهش قیمت تمام شده این محصولات سهم آن در سبد غذایی مردم افزایش یابد.

رئیس انجمن ارگانیک ایران ادامه داد: استاندارد ملی ارگانیک ایران (ISIRI-11000) در بحث صدور گواهی برای تولیدات محصولات ارگانیک بسیار خوب عمل نکرده است و تولیدکنندگان علاقه‌مند به کشت ارگانیک در زمین‌ های بکر می‌توانند در مدت زمان کوتاهی گواهینامه ارگانیک را از شرکت‌های بازرسی بین المللی دریافت کنند. از سوی دیگر در صورت تحقق دستورالعمل برنامه ششم توسعه، شاهد جهش مثبت در تولید محصولات ارگانیک خواهیم بود.

واکسینه‌سازی سلامت جامعه با توسعه تولیدات ارگانیک

نورانی جهش و حرکت به سمت توسعه تولیدات ارگانیک را اقدامی موثر برای واکسینه‌سازی سلامت جامعه دانست و افزود: با توجه به تفاوت قابل ملاحظه هزینه‌های پیشگیری نسبت به درمان، لازم است تا تولید محصولات ارگانیک سلامت محور و سازگار با محیط زیست در جامعه سیر صعودی داشته باشد و بخشی از هزینه‌های دارو و درمان صرف استفاده از محصولات ارگانیک شود.

وی در خصوص قیمت‌گذاری محصولات ارگانیک در بازارهای جهانی اظهار کرد: قیمت این محصولات در کشورهای تولیدکننده نسبت به بازارهای جهانی ارزان‌تر است و قیمت‌گذاری محصولات ارگانیک باید به گونه‌ای صورت بگیرد که قابلیت رقابت در بازارهای هدف و قدرت چانه‌زنی را داشته باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا