داخلیشماره 45گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

امیرآباد با فراهم‌سازی پهلودهی کشتی‌ها در نزدیکی ریل مانع از دموراژ کشتی و خروج ارز از کشور شده است

محمد صادق رنگاور، معاون بندری و اقتصادی مطرح کرد

دی ماه امسال اولین محموله واردات گندم با ظرفیت 5 هزار تن از طریق کشتی تجاری PARIN از روسیه به بندر امیرآباد وارد شد که با توجه به مصوبه دولت برای اختصاص سهمیه واردات گندم به بنادر از جمله بندر امیرآباد و تکلیف سازمانی آن، تسریع و تسهیل در ورود کشتی‌های حامل گندم در اولویت کاری این بندر قرار گرفته است. از سوی دیگر بر اساس رایزنی با اداره گمرک، امکان فعالیت 24 ساعته باسکول‌های خروجی گمرک به منظور سرعت‌بخشی به خروج گندم در این بندر محقق شده است.

محمدصادق رنگاور، معاون بندری و اقتصادی بندر امیرآباد در گفتگوی اختصاصی با نگاشته، ضمن  بیان مقدمه فوق در خصوص خدمات این بندر در جهت تسریع مبادلات تجاری ایران با کشورهای CIS اظهار کرد: بندر امیرآباد با بهره‌گیری از امکانات دولتی و پتانسیل‌های بخش خصوصی، سرمایه‌گذاری متعددی را در زمینه تجهیزات تخلیه و بارگیری، سیلو و انبارداری انجام داده است که این امر منجر به افزایش پذیرش کالا و سرعت حمل نسبت به مدت مشابه سال‌های گذشته شده است و بندر امیرآباد توانسته حجم عظیمی از کالاهای ورودی و خروجی از بنادر شمالی ایران به مقصد کشورهای CIS را تحت پوشش خود قرار دهد.

دسترسی مخازن دپو روغن به سیستم بارگیری ریلی در بندر امیرآباد

رنگاور، این بندر را تنها بندر متصل به ریل در شمال کشور دانست و افزود: با توجه به وسعت معبرها و ریل‌گذاری‌های بندر، بهره‌برداری از اسکله رورو ریلی در تابستان سال آینده کمک شایانی را به بهبود حمل و نقل ریلی بندر خواهد کرد. همچنین با تلاش و پیگیری‌های بندر و بخش خصوصی یکی از مخازن دپو روغن مجهز به تجهیزات بارگیری واگن شده است که این امر، اقدامی موثر برای افزایش سهم انتقالات ریلی بندر امیرآباد می‌باشد.

معاون بندری و اقتصادی بندر امیرآباد یادآور شد: صاحبان کالا به ویژه صادرکنندگان می‌توانند با استفاده از خدمات ریلی بندر امیرآباد بخش قابل توجهی از هزینه‌های حمل و نقل خود را کاهش دهند چراکه بندر امیرآباد با فراهم‌سازی پهلودهی کشتی‌ها در نزدیکترین محل به ریل، امکان انتقال کالا به صورت مستقیم از کشتی به واگن و بالعکس را ایجاد کرده است که این موضوع با سرعت‌بخشی به بارگیری و تخلیه کالا از دموراژ کشتی و خروج ارز از کشور جلوگیری می‌کند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا