داخلیشماره 55غلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

منطقه سرخس و امتیازات ویژه منطقه ویژه اقتصادی برای ترانزیت غلات و صادرات آرد

در گفتگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس

منطقه ویژه اقتصادی سرخس با وسعت  5290  هکتار در شمال شرقی ترین نقطه کشورمان هم مرز با کشور ترکمنستان قرار دارد. این منطقه با سرمایه گذاری 5000 هزار میلیارد تومانی آستان قدس رضوی احداث شده و به لحاظ امکانات زیر بنایی در بین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از موقعیت بسیار ممتازی برخوردار است. منطقه ویژه اقتصادی سرخس به عنوان یکی از معدود مناطق و مراکزی مطرح است که با رویکرد صرفا صادراتی مشغول به فعالیت است و واردات کالا از این منطقه محدود به نیاز‌های اساسی کشور همچون غلات و نهاد‌های کشاورزی است.

دکتر احمد صادقی گلمکانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس در گفتگو با خبرنگار نگاشته در خصوص درباره برنامه‌های این منطقه در حوزه ترانزیت غلات گفت: با توجه به‌قرار گرفتن منطقه ویژه اقتصادی سرخس در موقعیتی بسیار خوب و استراتژیک و ارتباط این منطقه با حوزه آسیای میانه به‌خصوص کشور قزاقستان که قطب تولید گندم جهان است، در صورت نیاز ترانزیت غلات به منطقه ویژه و تبدیل آن به آرد و صادرات مجدد در دستور کار قرار خواهد گرفت.

همچنین در منطقه ویژه اقتصادی سرخس و قسمت ذخیره‌سازی گندم در مجموع ۴ سیلو وجود دارد که ظرفیت هر کدام 7 هزار و 500 تن گندم و در مجموع 30 هزار تن است.

صادقی گلمکانی درباره برنامه‌های این منطقه در حوزه ترانزیت غلات گفت: با توجه به‌قرار گرفتن منطقه ویژه اقتصادی سرخس در موقعیتی بسیار خوب و استراتژیک و ارتباط این منطقه با حوزه آسیای میانه به‌خصوص کشور قزاقستان که قطب تولید گندم جهان است، در صورت نیاز ترانزیت غلات به منطقه ویژه و تبدیل آن به آرد و صادرات مجدد در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مزیت اصلی منطقه ویژه اقتصادی سرخس

وی در خصوص مزایای این منطقه ویژه اقتصادی اظهار کرد: از مزایای اصلی این منطقه موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در دروازه ورود به آسیای میانه و ارتباط مستقیم ریلی  و زمینی با کشورهای  cisو چین  می باشد .

همچنین این منطقه در بهترین شرایط استراتژیک و همجوار با منابع عظیم گازی خانگیران سرخس که تامین کننده گاز هفت استان کشور می‌باشد و منابع آبی سد بزرگ دوستی  احداث شده است.  از سوی دیگر، همجواری با کلان شهر مشهد که هر ساله پذیرای 5 میلیون مسافر از اقصی نقاط دنیا می باشد از دیگر امتیازات این منطقه است .

وی با اشاره به زیر ساخت‌های بی نظیر در منطقه ویژه اقتصادی سرخس گفت: امکانت ریلی  و امتداد ریل عریض آسیای میانه به داخل منطقه ویژه سرخس  و حذف عملیات پر هزینه تعویض بوژی ( تعویض محور واگن روسی به ایرانی و بالعکس ) از مزایای مهم این منطقه نسبت به سایر مناطق اقتصادی است.

 

چاله تخلیه غلات؛ امکانی بی‌نظیر در منطقه سرخس

وی ادامه داد: در سایت ریلی منطقه ویژه اقتصادی سرخس تاکنون 50 کیلومتر ریل‌گذاری عریض و نرمال در کنار هم اجرا شده که در این سایت امکانات بی نظیر دیگری همچون چاله تخلیه غلات، همجواری ریل عریض و نرمال، سایت کانتینری، سکوهای طویل لیفتراکی و مخازن بزرگ دپو سوخت در همجواری با ریل قرار گرفته است. از سوی دیگر، وجود فرودگاه بین المللی و اختصاصی موسسه با باندی به طول 4 کیلومتر و عرض 60 متر، امکان نشست و برخواست انواع هواپیماهای پهن پیکر را فراهم کرده است.

گلمکانی در خصوص اقدامات این منطقه برای جذب سرمایه‌گذار اظهار کرد: منطقه ویژه اقتصادی سرخس جهت رفاه حال تجار و سرمایه گذاران، زمینی به مساحت 30 هکتار به احداث انبارهای مدرن را برای ذخیره کالا به میزان 120 هزار تن اختصاص داده است. همچنین سردخانه دو مداره با ظرفیت 4000تن بخشی دیگر از امکانات این منطقه می‌باشد.

 

معافیت 13 ساله مالیاتی؛ ارمغانی برای سرمایه‌گذاران

 

وی معافیت از پرداخت مالیات به مدت 13 سال و وارد کردن مواد اولیه و تجهیزات بدون عوارض گمرکی در این منطقه را از مشوق‌های اصلی سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی سرخس دانست و ادامه داد: واگذاری زمین به سرمایه گذاران ایرانی و خارجی با کمترین قیمت نسبت به سایر مناطق و پرداخت در اقساط بلند مدت انجام می‌شود .

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا