داخلیشماره 51گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

آرد باقیمانده در کارخانجات آرد، نشان از بی‌کیفیتی محصول تولیدی آنها دارد؟

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی منطقه یک پاسخ می‌دهد


آرد باقیمانده در کارخانجات آرد، نشان از بی‌کیفیتی محصول تولیدی آنها دارد؟/ به دنبال بازخورد فراوان فعالان آسیابانی به گفتگوی نگاشته با مهندس عباس ارشدی، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی منطقه یک، مبنی بر بازبینی سهمیه گندم کارخانجاتی که در بهبود کیفیت خود تلاشی نمی کنند، نشریه نگاشته برای رفع ابهامات ذهنی کارخانجات آرد درباره این موضوع به گفتگوی تفضیلی با این مقام مسئول پرداخته است تا ابعاد معیارهای مهم شرکت غله برای رتبه‌بندی واحدهای تولیدی آرد و اختصاص سهمیه گندم آنان بیش از گذشته روشن‌ شود.

آرد باقیمانده در کارخانجات آرد، نشان از بی‌کیفیتی محصول تولیدی آنها دارد؟

 

به گفته ارشدی مولفه‌هایی همچون همچون کیفیت آرد تولیدی، ظرفیت تولید، نوسازی و به روزرسانی از ملاک‌های مهم برای درجه‌بندی سالانه کارخانجات آرد است که این فرآیند توسط کمیته‌ای متشکل از نماینده اداره غله، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان صمت انجام می‌شود. از سوی دیگر کارگروه گندم، آرد و نان بر اساس معیارهای کیفی و کمی و عامل مهم رتبه درجه‌بندی واحدهای تولیدی، سهمیه کارخانجات آرد را تعیین می‌کنند که در این میان اداره غله فارغ از این فاکتورها، تعدادی اهرم تشویقی و تنبیهی را در جهت افزایش و یا کاهش سهمیه گندم کارخانجات آرد در نظر دارد که در صورت عدم رعایت ضوابط از سوی واحدهای تولیدی، تغییری جزیی در سهمیه آنان با تصمیم کمیته صورت خواهد گرفت.

 

سامانه فروش آرد؛ ابزاری برای رصد سنجش کیفیت آرد کارخانجات/ آرد باقیمانده

ارشدی در پاسخ به این سوال که آیا آرد باقیمانده در کارخانجات آرد وکاهش فروش آرد، نشان از بی‌کیفیتی محصول تولیدی آنان است، گفت: با توجه به کثرت واحدهای خبازی در تهران و خریداری آرد آنان از طریق سامانه، اداره غله قادر است به آسانی میزان فروش کارخانجات آرد را رصد کند چراکه سامانه فروش آرد، سه بار در ماه امکان خرید آرد را برای مشتریان فراهم کرده است که سهمیه برخی از کارخانجات آرد در همان مرحله اول فروش می‌رود و متاسفانه برخی واحدهای آردسازی حتی با اتمام دهه اول، هنوز بخشی از آرد خود را نفروختند که این موضوع قطعا می‌تواند ناشی از ضعف در کیفیت آرد و همچنین مواردی همچون مشتری‌مداری، خدمات حمل و بازاریابی این واحدها باشد.

40 درصد کارخانجات آرد تهران متکی به سهمیه دولتی هستند

وی در خصوص پتانسیل بازار برای ورود کارخانجات به حوزه فروش آرد صنف و صنعت و در پاسخ به سوال خبرنگار ما درخصوص ساز وکار فعالیت اقتصادی کارخانجات اظهار کرد: در شرایط کنونی اقتصاد کشور، کارخانجاتی قادر به فعالیت اقتصادی خواهند بود که با واردات گندم عبور موقت و صادرات آرد، اقدام به تجارت کنند. همچنین تولید بیشتر آرد صنف و صنعت و فروش آن به قیمت مقرون به صرفه یکی دیگر از شروط بقای کارخانجات آرد در عرصه تولید است. در این میان حدود 40 درصد واحدهای تهران متکی به سهمیه دولتی و فاقد انگیزه برای رقابت در بازار آزاد هستند که با هرگونه تزلزل در سهمیه گندم دولتی به ورطه تعطیلی کشانده خواهند شد.

مدیر غله منطقه یک با انتقاد از اغراق‌های تصاحب بازار صنف و صنعت از سوی دلالان توسط برخی آردسازان اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری از کارخانجات آرد در حوزه تولید آرد صنف و صنعت به خوبی فعالیت دارند اما در پاسخ به ادعای کارخانجاتی که دلالان را مانع فعالیت می‌دانند باید اذعان کنم که منکر عرضه اندام دلالان در بازار آرد صنف و صنعت نیستم و در این حوزه تلاش لازم و تاکید لازم را برای ورود وزارت صمت و برخورد قانونی با مقوله دلالان آرد خواهیم داشت تا کارخانجات آرد توان رقابت در طولانی مدت و حفظ مشتری را داشته باشند.

قرارداد خرید گندم جایگزین طرح خرید تفاهمی شد/ آرد باقیمانده

ارشدی در خصوص تغییرات طرح مصوبه خرید گندم تفاهمی توسط کارخانجات اظهار کرد: در ابتدا اداره غله نام خرید گندم تفاهمی را برای این طرح در نظر گرفت که اکنون این طرح با عنوان سیستم خرید و در قالب قرارداد، گندم را در اختیار کارخانجات آرد قرار می‌دهد و این واحدها می‌توانند تا سه ماه مصرف مورد نیاز خود را نگهداری کنند. از سوی دیگر، در صورت افزایش این تناژ تحت نگهداری کارخانجات (به بیش از مصرف 3 ماه)، اداره غله مبلغی را به‌عنوان اجاره نگهداری به کارخانجات آرد پرداخت خواهد نمود. لذا در این قرارداد شاهد تغییرات جزئی در برخی بندها هستیم و همچنان همکاری غله با کارخانجات بر قوت خود باقی خواهد ماند.

ذخیره استراتژیک 4 ماه مصرف استان تهران تامین شده است

وی با بیان اینکه استان تهران امسال حدود 125 هزار تن گندم را از طریق 11 مرکز، خریداری کرده است، گفت: این میزان خرید با 21 درصد افزایش نسبت به سال گذشته همراه بوده است که 10 هزار تن آن توسط بخش خصوصی در سامانه سیفا 2 به صورت تفاهمی خریداری شده است. همچنین با توجه به اینکه سه چهارم گندم استان تهران از سایر استان‌های کشور تامین می‌شود، در حال حاضر موجودی 4 ماه ذخایر استراتژیک تهران در سیلوهای ملکی اداره غله به صورت کافی و مطمئن ذخیره‌سازی شده است.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا