پزشکی و سلامتشماره 39گوناگون

زبان خود را چگونه تمیز کنیم؟

زبان را چگونه تمیز کنیم؟ تمیز کردن زبان هزاران سال قبل در هند باستان انجام می‏شد اما به تازگی فواید آن در دیگر کشورها نیز مورد توجه قرار گرفته است و یکی از روندهای سلامتی سال 2019 نام گذاری شده است. اما دلیل این توجه زیاد چیست و آیا انجام این کار فایده‏ای برای سلامتی دارد؟

از فواید اصلی تمیز کردن زبان، می‏توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        پاکسازی سموم، باکتری و سلول‏های مرده از روی سطح زبان به منظور جلوگیری از بوی بد دهان

·        افزایش حس چشایی

·        افزایش سلامت دهان و سیستم گوارش

·        تحریک برخی اندام‏های داخلی

·        افزایش آگاهی نسبت به سلامت عمومی بدن

اما از کجا متوجه شویم که باید زبان خود را تمیز کنیم؟

بدن ما دائما در حال دریافت برخی سموم از طریق غذا، نوشیدنی و محیط اطراف است، حتی بقایای متابولیسم و احساساتی که مورد توجه قرار نمی‏گیرند نیز قابلیت تولید سموم در بدن را دارند. زمانی که سموم در بدن به صورت کامل هضم و دفع نشوند، در بدن جمع می‏شوند و سلامت کلی را به خطر می‏اندازند. از علائم جمع شدن سموم در بدن می‏توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وجود لایه سفید یا زرد رنگ بر روی زبان
  • بوی بد دهان و بدن
  • عدم تمرکز برای انجام کارها
  • حس ضعف عمومی
  • دردهای مزمن بدون منشا مشخص
  • کاهش اشتها
  • یبوست
  • اسهال
  • نفخ
  • خستگی نامتعارف و همیشگی

اگر یک یا دو مورد از موارد بالا را احساس می‏کنید به احتمال زیاد مقادیری از سموم هضم نشده در بدن شما وجود دارد. یکی از راه‏های دفع سموم، تمیز کردن به صورت روزانه است.

در برخی موارد، بوی بد دهان به دلیل مشکلات دندان است که در این زمینه باید به دندانپزشک مراجعه کنید، اما اگر مشکل خاصی در دندان‏ها و لثه خود ندارید، بنابراین باید بیشتر توجه کنید. تحقیقات اخیر نشان می‏دهد که 85 تا 90 درصد از بوی بد دهان به دلیل باکتری‏های موجود در دهان هستند که بیشتر آن‏ها بر روی زبان وجود دارند. قسمت انتهایی آن مکان بسیار مناسبی برای باکتر‏ها است زیرا این قسمت با فعالیت‏های معمول دهان مانند خوردن و آشامیدن در تماس اولیه قرار ندارد، نسبت به دیگر نواحی زبان خشک‏تر است و دسترسی برای تمیز کردن آن نیز کمتر است. البته همین باکتری‏ها از دلایل خراب شدن دندان‏ها و بیماری‏های دهان و لثه نیز به شمار می‏روند.

تمیز کردن زبان برای تعادل باکتری‏های موجود در دهان

از بین بردن کامل باکتری‏های موجود بر روی زبان کاری عقلانی نیست زیرا این باکتری‏ها جزئی از فلور طبیعی دهان هستند و در صورتی که در تعادل باشند از مشکلات دیگر جلوگیری می‏کنند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مرتب از جمع آوری این باکتری ها در بین دندان‏ها و لثه جلوگیری می‏کند و تمیز کردن زبان نیز تعداد آن‏ها را بر روی زبان به تعادل می‏رساند. تحقیقات پزشکی حاکی از این است که استفاده از یک زبان پاک کن به کاهش باکتری‏های موجود بر روی زبان به شدت کمک می‏کند.

‏قسمت‏های مختلف نشان دهنده اندام‏های داخلی مختلفی هستند، با تمیز کردن آن می‏توان این اندام‏ها را نیز تحریک کرد. البته در تعدادی از طب‏های سنتی مانند آیورودا، بسیاری از بیماری‏های این اندام‏ها از روی بررسی مشخص می‏شوند. از طرف دیگر با تمیز کردن هر روزه شما توجه بیشتری به زبان خود خواهید داشت و تغییرات محسوس بر روی آن را متوجه خواهید شد.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا